Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2023: pražský týden módy den po dni

Show v nové lokaci

Mercedes-Benz Prague Fashion Week je součástí mezinárodní sítě fashion weeků konajících se pod záštitou Mercedes-Benz, podobně jako fashion weeky v New Yorku, Sydney, Moskvě či v Mexico City. Hlavní lokací největší módní události v Česku se pro tento rok stala velká sázková hala v Chuchle Areně Praha. Fashion lovers musí za módou tedy urazit delší cestu než obvykle, ale zajímavé prostředí koňských dostihů, které je po většinu roku veřejnosti nepřístupné, horší dostupnost lokace bohatě vynahrazuje.

Mohlo by se vám líbit

Hra s kontrasty: Jak bydlí ředitel MBPFW Lukáš Loskot

CEO pražského týdne módy a spolumajitel beauty concept storu ingredients Lukáš Loskot nás nechal nahlédnout do svého minimalistického bytu. Co jsme tam našli? Umění, starožitný nábytek i kuchyň jako malý bar.
elle.cz

SOBOTA 15/4

15:00 VAN GRAAF Junior talent 2023 / ATELIÉR MÓDNÍ TVORBY – UMPRUM

Pražský Mercedes-Benz Fashion Week si dává za cíl podporovat lokální talenty, proto i letos se zde se svými kolekcemi představí pečlivě vybraní designéři z České republiky a ze Slovenska. Svou tvorbu zde odprezentují v premiéře nejen příznivcům módy a influencerům, ale také zahraničním hostům a zástupcům lifestylových médií. Například v porotě talentové soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2023 pořádané hned v první den MBPFW v 15 hodin zasedla mimo jiné šéfredaktorka ELLE Thea Kučerová a další významné osobnosti z české mediální i módní scény. Ze čtyř finalistů vybírali vítěze také oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM profesorka Liběna Rochová, český návrhář Jan Černý, Stefanie Meyer, ředitelka nákupu ženské módy VAN GRAAF, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku Lukáš Loskot a také šéfredaktoři dalších českých fashion magazínů. Posuzovali kolekce „Srdíčko“ Alexandry Gnidiakové, „Kitty Boys“ od Štěpána Mareše, unisexovou kolekci „CHOICES“ Jana Smejkala a „Mirror of the inner Garden“ vytvořenou Natálií Repkovskou. Vítězem se stal Jan Smejkal, který získal šek na 50 000 Kč a možnost pořádání přehlídky na MBPFW SS24„Oděv pro mě vždy byl a bude formou vyjádření svých pocitů okolnímu světu. Štít či brnění proti vnějším problémům a zraku okolí. Dává mi vnitřní sílu a jistou formu sebedůvěry, která mě provází na každém kroku,“ popsal svůj vztah k módě Jan Smejkal. K vidění byla také tvorba studentů Ateliéru módní tvorby pražské UMPRUM, který je nově pod vedením návrháře Mira Saba.

VAN GRAAF Junior talent 2023:

18:00 - TOBIAS EQUIPMENT

Další v řadě mohli návštěvníci shlédnout módní show Tobias Equipment. Tobias Schubert opět zaplavil svými nadpozemskými kreacemi pohybujícími se někde mezi světem fantasy a gamingem. Modelky se špičatými elfími oušky i overaly vypadajícími jako uniformy bájných bojovníků jsou návrhářovým jasně rozpoznatelným rukopisem, který ve velkém oblékají i účastníci přehlídek z řad hostů. 

21:00 - MICHAEL KOVACIK BY ERSTE PREMIER

První přehlídkový den zakončil Michael Kovacik. Michael navazuje tam, kde se svou poslední kolekcí skončil a opět rozpracovává téma power dressingu, představuje svůj pohled na dámský i pánský oblek a v obou případech elegantní kalhoty doplňuje o feminní prvek v podobě rozevláté sukně. Pohybuje se na decentní barevné škále černá - bílá - béžová - červená a své modely tentokrát rozšiřuje o velké doplňky, s jejichž velikostí byste se s přehledem dostali do klubu #TheBigBagClub.

Backstage pohledem fotografky Anny Gusakove:

NEDĚLE 16/4

14:00 - TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI / UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ: ATELIÉR DESIGN ODĚVU

Studenti z Technické univerzity v Liberci pro publikum připravili kolekci na téma „Rostliny“ . Tkaniny, z nich studenti tvořili své modely, vznikly v univerzitních dílnách technikami sublimačního tisku, textilním sítotiskem a žakárským pletením. 20 originálních modelů od devíti studentů z Fakulty textilní zahrnuly škálu od subtilní jemnosti přes poukázání na devastaci stromů, barevnosti begónií, hřejivost pletenin, po mystické siluety inspirované stromy ze severských mýtů s luminiscenčním pigmentem, který ve tmě zářil a umocňoval tajuplnost modelů.

Studentky z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se při navrhování svých modelů inspirovaly v rodinné historii. Formy, střihy a potisky jejich modelů vycházely z lidových krojů, secesních kreseb květin i z okázalosti odkazů, které po sobě zanechali jejich předci. Vymykaly se modely Anny Čerbačeské, která se snažila poukázat na poruchu schopnosti rozlišovat barvy, především červenou a zelenou. Barvoslepí hosté tak s největší pravděpodobností nebyli schopni přečíst nápisy na jejích modelech.

Technická univerzita v Liberci / Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně:

17:00 PAVOL DENDIS by Privée

Slovenský designér předvedl návštěvníkům MBPFW minimalistickou unisexovou kolekci vycházející z pánských střihů a overzise looku. Díky použití lehkých materiálů ale kolekce s názvem „Core“ působila něžně a vzdušněji, než jak tomu u oversize modelů bývá. Pavol Dendis vsadil na abstraktní vzory připomínající strukturu žuly, hadí a leopardí kůže a zůstal věrný i své paletě bílé, šedivé a černé. Co je na tvorbě slovenského módního talentu obzvláště sympatické, je smysl pro udržitelnost, která je v módě v poslední době skloňovaná stále častěji. Materiálové portfolio, z nějž designér modely vytvářel, z téměř 90% tvoří dead-stock materiály.

Pavol Dendis by Privée:

21:00 adidas Originals

O poslední show nedělního dne se postarala značka adidas Originals, která na pražském fashion weeku představila unikátní show, ve které nechybělo hudební a taneční performance. Adidas oslovil české a slovenské ambasadory, umělce a kreativce, a společně vytvořili velkou podívanou. „Ozvali se mi na Instagramu a prvně jsem si myslela, že adidas chce, abych kráčela po mole a prezentovala oblečení, i když mi je role modelky spíše cizí. Jenomže chtěli vystoupení, a chtěli ho pojmout netradičně, což mě lákalo. Je to něco jiného. A tak jsme se spojili právě s Radimem a šli jsme do toho.“ Odpověděla v rozhovoru pro ELLE zpěvačka Laris Diam, jejíž hlas doprovázel tuto show v podobě unikátního hudebního setu.

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s Laris Diam, hudebnicí, která má co říct

Je mladá a má co říct. Hudebnice Laris Diam si hodlá podmanit československou scénu. Zatímco na Slovensku je její jméno již důvěrně známé, chystá se nyní představit svou show publiku českému. A to poněkud unikátním způsobem, který propojuje hudbu, taneční performance a módu v jedno...
elle.cz

PONDĚLÍ 17/4

17:00 VAVROVA / AFKA

Třetí den MBPFW hostil přehlídky značek Vavrova a Afka. Středobodem kolekce Vavrova FW2023 byla žena v celé své kráse a síle. Elegantní, nadčasová a feminní. Její základní myšlenkou byly powerdressing a rodová rovnost, ale zároveň vyzdvihovat ženskostAfka je dítětem mladé talentované designérky Venduly Niklové, která klade důraz především na pohodlí a variabilitu oděvu. Každý kousek z kolekce Afka byl zhotoven z deadstockových, avšak vysoce kvalitních starších materiálů, nebo z nových látek s přísně certifikovanou sociální i ekologickou udržitelností. Látky modelů bylypromyšleně párované tak, aby v kombinaci s kreativitou nositele vytvořily jedinečný vzhled.

Vavrova / Afka:

20:00 BOZIDARA / DENISA DOVALA

Značku Božidara charakterizují jednoduché ručně pletené kousky z čisté vlny. Modely se dají nosit v běžném životě a zdůrazňují ženskost. Barevná škála kolekce našla inspiraci ve filmu 60. let a pohybuje se na škále od bílé slonoviny, přes jemně růžovou až po výraznou červenou. Brand Denisa Dovala není návštěvníkům akcí zaměřených na design a módu neznámý. Od doby zrodu v roce 2015 se s touto značkou česká designérka zúčastnila mnoha českých i světových přehlídek. Kolekce, kterou předvedla na mole Velké sázkové haly v Chuchli, byla inspirována hvězdami. Tištěné vzory modelů i siluety lahodící oku i postavě zdobené bohatými hedvábnými volány propojily symboliku hvězd a vesmírných mlhovin. Kašmírové kabáty, které celou kosmickou ready to wear kolekci doplnily, se postaraly o její opětovné uzemnění.

ÚTERÝ 18/4

21:00 BORIS KRÁLʼ

Poslední den MBPFW uzavřel svou glamour přehlídkou Boris Králʼ. Svou lásku ke krejčovině slovenský designér každý den všívá do noblesních modelů na speciální příležitosti. V roce 2019 vyhrál talentovou soutěž VAN GRAAF Junior Talent, kde předvedl svou perfektní znalost siluety a atalent pro konstrukční řešení oděvu. Svému nadání zůstává věrný a přetavil ho i do kolekce předvedené na exkluzivní večerní módní show v pražském hotelu Andaz. Zdrojem největší inspirace se pro něj staly módní fotografie a ilustrace z poloviny minulého století. Boris Králʼ po jejich vlivem vytvořil feminní kolekci s prvorepublikovým nádechem sofistikovanosti a noblesy. Jeho rukopis se odrazil v práci se siluetou a objemem modelů, glamour nádech oděvům dodaly štrasové aplikace.

Fashion show by Boris Králʼ:

Doprovodný program 

Party

MBPFW není ale pouze o módních přehlídkách. V rámci týdne módy se koná také další doprovodný program, díky němuž Praha ožívá designem a módou. Už v páteční večer se v pražském Groove baru konala úvodní party pro všechny, kteří se už nemohli dočkat sobotního zahájení. Večírky budou následovat i po skončení módního týdne. Hned v úterý večer proběhne Boris Kráľ show a následný aftercoctail v hotelu Andaz Prague. Tečku za jarním MBPFW udělají ve čtvrtek večer DJʼs v legendárním techno klubu Ankali. Vystoupí hvězda berlínské hudební scény Patrick Mason. Po něm budou následovat hudební sety DJ Pink Concrete a již v minulosti na MBPFW vystupující DJ Oozlum. Dress code na akci zní: total darkness a vstupenky se dají sehnat na serveru GoOut.

Pop-up showroom

Kromě očekávaných módních shows se v prostorách Chuchle Areny Praha otevře také prodejní pop-up showroomu Má Vlast EDIT 06. Pro hosty přehlídek i veřejnost bude prodejní pop-up store s nabídkou české a slovenské módní a umělecké tvorby otevřený od soboty 15. do pondělí 17. dubna vždy v čase přehlídek, tedy cca od 14 do 21 hodin.

Mohlo by se vám líbit

MBPFW: Alexandra Gnidiaková a kolekce pro Hraběnku Hedu

Smyslná, veselá a nostalgická. Taková je nejnovější kolekce mladého talentu Alexandry Gnidiakové, která ve své nejnovější kolekci představuje šatník, který navrhla pro mytickou postavičku, jíž jste v osmdesátých letech mohli po setmění potkat v ulicích Prahy. Jak by se oblékala Hraběnka Heda dnes?
elle.cz