Nová charitativní kolekce Vlastiny Kounické Svátkové pomáhá dobré věci

Móda může pomáhat! Některé osobnosti a módní značky se rozhodly vystoupit ze škatulky a bojují proti zažitému klišé, že móda je povrchní záležitostí. Jednou z nich je například úspěšná slovenská spisovatelka a herečka Vlastina Kounická Svátková, kterou můžete znát například v Casino Royale, Gangster Ka nebo ve filmu Ženy v pokušení. Spojila se totiž z charitativním projektem Fondu ohrožených dětí, Klokart, ve kterém známé osobnosti navrhují motivy na oblečení a další produkty a výtěžek z prodeje jde na podporu Klokánků, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. 

Klokánků je v ČR aktuálně 15 a v péči mají více než 200 týraných, zneužívaných, zanedbávaných, opuštěných, nebo jinak sociálně znevýhodněných dětí. Za 20 let působení pomohly už více než 9000 dětem. Pro rok 2020 chybí 30 % nákladů na provoz těchto zařízení, proto je potřeba shánět zdroje od sponzorů. Mezi osobnosti, které se v minulosti do tohoto projektu zapojily patří třeba Matěj Ruppert, Jakub Kohák,  Aňa Geislerová, Dan Přibáň, Dan Bárta a další.

 

 

Motiv s názvem Prostor pro duši, použitý na mikiny a trička, vychází z názvu její knihy a je ztělesněním jí samé. Klokart klade velký důraz na kvalitní materiály, proto volí výrobce Stanley/Stella (držitele mnoha certifikátu udržitelnosti a fairtrade) a spokojenost zákazníků. Nejde jen o „trička na spaní“, ale produkty, které budou lidé s oblibou nosit a s důvěrou kupovat výrobky další kolekce.

Vlastino, co pro vás znamená prostor a co duše? 

Prostor pro sebe je důležitý. Umět a moci se na chvíli, ideálně denně, zastavit, přestat se soustředit na problémy, povinnosti, minulost, budoucnost a jen být. Když si člověk takový prostor dopřeje, opečovává svou duši. Své nitro. Sebelásku.

Umíte si představit, že byste byla teta v Klokánku? 

Podle mě je to velmi náročná profese. Být tam pro děti, dát jim tolik potřebný pocit rodiny, bezpečí, domova. Kdybych neměla vlastní děti, tak si to umím představit. A stejně tak si umím představit postarat se o dítě v nouzi u sebe doma.

Dává vám smysl projekt Klokart? 

Obrovský. Sehnat peníze na to, aby mohly Klokánky fungovat? Absolutně. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby Klokánky byly mnohem víc podporovány státem. Ale tady každý dělá maximum, co může.

Myslíte si, že pobyt dětí v Klokánku zformuje jejich chování k ostatním i k sobě? 

Když jsem se tam byla osobně podívat, viděla jsem šťastné děti. Děti neumí předstírat štěstí ani spokojenost. Překvapila mě jejich samostatnost a vzájemnost. Jako by tam byli jeden pro druhého, silná pouta, která tolik potřebují, pocit, že někam patří. Bylo to zvláštní z povzdálí pozorovat, jak je na jednu stranu smutné, že jsou tady děti bez rodičů, na druhou stranu ale vypadaly spokojené.

ELLE
Info ikona
ELLE
Info ikona

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo