Louis Vuitton Spring-Summer 2021: Oslava gendrové rovnosti a svobody

Nicolas Ghesquièr představil světu novou kolekci v níž se více než kdy jindy pohybuje na hraně mezi ženským a mužským světem. Dává ženám možnost zvolit si takovou polohu, ve které se cítí samy sebou, aniž by musely dát jasně najevo, která role jim je v danou chvíli bližší. Kolekce pro sezonu jaro-léto 2021 je plná tvůrčího experimentnu, který citlivě rozpouští rozdíly mezi dvěma póly, zároveň však poskytuje dostatek prostoru pro fantazii.

Prohlédněte si celou kolekci v naší galerii:

Louis Vuitton Spring - Summer 2021 | Foto: Giovanni Giannoni
cara

Exkluzivní zpověď kreativního ředitele Nicolase Ghesquièra

Jak vidí novou kolekci sám kreativní ředitel dámské divize Louis Vuitton Nicolas Ghesquièr? Čím se inspiroval k tvorbě nového stylu?

Jaká byla vaše inspirace pro tuto kolekci?

Nejen inspirace, ale zásadní otázka genderu. Šli jsme dál, než za tu základní ideu, že žena získává moc a sílu, když kooptuje pánský šatník. Jaký je prostor pro kategorii oblečení, který existuje mezi femininním a maskulinním stylem? Ten prostor se každopádně rozpíná a jeho kontury jsou stále více prostupné. Definujeme typ oblečení, které „žije“ v této nebinární zóně. Je to fascinující, takto o tom uvažovat. Co je to nebinární oblečení? Je úkolem návrháře nabídnout úhel pohledu.

A čím je to tak zvláštní?

Například to může být ve struktuře saka – něco „mezi“ femininním a maskulinním. Vezměte si třeba triko-šaty v poslední sérii looků. Můžete je nosit jako šaty, ale také jako oversized trika třeba přes bermudy, jako skejťáci nebo basketbalisti. Klasické svrchníky mají detaily převzaté z oversized svetrů. Fosforeskující materiály vzbuzují dojem pohybu – jako rtuť nebo obloha, na které se mění krajina mraků. Šlo mi o vzájemnou hru objevujících se a zase mizejících motivů – jako chameleon.

 

 

Opět se vracím k tomu, co jsem vždy miloval, což nakonec definuje moji práci po celou dobu mé kariéry designéra.

 

 

Jedná se o nový styl?

Opět se vracím k tomu, co jsem vždy miloval, což nakonec definuje moji práci po celou dobu mé kariéry designéra. Stylistické hybridy. Kombinace různých materiálů. Jak smíchat stylové protiklady, spojit je a zfúzovat. Pokud vezmete silný výraz jako „gender-fluid“ a aplikujete jej na módu, evokuje nám na plynulost oděvu, který se harmonicky pohybuje od jednoho k druhému a který je jedno i to druhé zároveň.

To je o to důležitější dnes, když vidíme, jak se oblečení může stát centrem debaty o tom, co by měl muž nebo žena nosit. Jak můžeme někoho zpochybňovat v jeho identitě na základě toho, co nosí? Narazil jsem ve zprávách na článek, kde se psalo, že na jedné britské škole si chlapci oblékli dívčí skládané sukně během horkého počasí – byl to svého druhu protest proti uniformám. Společnost se vyvíjí rychleji než protokol. Je zřejmé, že ti, kteří jsou na špici tohoto trendu, jsou ti, kteří se definují jako nebinární. Ale stále více lidí je naprosto spokojeno s oblečením, které se tradičně neshoduje s jejich pohlavím. Je to zajímavá fáze a otevírá v módě spoustu kreativních možností. Dříve jsme vždy definovali charakteristiky jednoho pohlaví, zatímco jsme je přisuzovali druhému. Dnes existuje tato neutrální zóna, která vše zbavuje kategorií.

LV Shield: Přichází dosud nejluxusnější ochranná pomůcka na světě

elle.cz

Můžete prosím tuto neutrální zónu popsat?

Co kdyby se ti dosud neangažovaní zapojili? Být neutrální může ve své podstatě znamenat i být radikální. Na neutralitě není nic nevýrazného: neutralita může být silná, extrémní a expresivní. Galvanizovat okolí. U některých stylů jsme použili vzory z pozitivních hesel: „Vote“, „Stand“, „Sprint“. Chtěl jsem, aby tato kolekce byla energická a odvážná. Protože energie a odvaha je to, co v současné době potřebujeme.

Přehlídka se koná během opatření, takže v omezených podmínkách. Většina hostů z mezinárodní módní komunity nemůže být přítomna osobně. Jakou formu jste zvolil pro prezentaci své kolekce?

Pořádáme show pod skleněnou střechou v La Samaritaine, symbolickém a prestižním místě v Paříži – v nejvyšším patře, kde jsou fresky s pávy. Tato gigantická secesní malba, která byla znovuobjevena a zrestaurována během rekonstrukce, je odolnosti, touhy jít dál i přes překážky ... Fyzický zážitek z přehlídky se liší od digitálního. Přítomní hosté budou obklopeni zelenými obrazovkami, které se ve filmu používají ke klíčování speciálních efektů.

Zatímco přítomní hosté sledují show, online bude jiné, interaktivní prostředí pro ty, kteří nemohli přijet. Někteří hosté budou moci nasměrovat kameru a komunikovat se samotným prostředím, čímž vytvoří personalizovanou perspektivu, celé online publikum uvidí speciální sekvenci, která obsahuje scény z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem. Je to příběh o andělech, o nichž nám liturgie říká, že jsou bezpohlavní, ale kteří se rozhodli prožít život díky síle lásky

Louis Vuitton představuje novou kolekci šperků Stellar Times

elle.cz