Jen se leskne, jen se třpytí. Štras zažívá svůj velký návrat

 

Pokud jde o třpytivé kousky, oděvy pokryté kamínky a krystaly, móda skrze ně ukazuje svou extrovertní stránku. Dost bylo černobílého minimalismu! Dopřejte si něco, co jeho strohost doplní twistem, který dříve možná byl doménou těch, kteří měli sklony ke kýči. Kýčovitost štrasu budiž ponechána v zapomnění! Štrasové kamínky, doména dekád dávno minulých, totiž oslavují svůj velkolepý comeback. Otázkou je, zda můžeme mluvit o návratu, když vlastně z našich šatníků nikdy nezmizely. Jen možná byly upozaděny poněkud nositelnějšími kousky... Ovšem potřebujete-li módní restart, jsou tyto blyštivé kamínky to pravé. A teď je ten správný čas z nich udělat nejen módní doplněk hodný večerní róby, ale i běžně nositelný doplněk.

 

 

Dává to dokonalý smysl, všechen ten lesk a třpyt. Štrasový kámen v nás může evokovat outfity Britney Spears, glamour jazzové éry i teplákové soupravy Juicy Couture z devadesátých let. Vše najednou. Dokonce i návrháři přijali výzvu zazářit. Vzpomeňme si na kabelky Prada, zdobené blyštivými kamínky, na boty Bottega Veneta s výpletem polepeným kamínky či na kolekci Burberry pro jaro a léto 2021 od Riccarda Tisciho nabízející třpytivý kontrapunkt nad dřevorubeckými oversized košilemi a voděodolnými povoskovanými obleky. Ani značka Versace si nenechala ujít příležitost přilákat svou fanouškovskou základnu oslnivými podprsenkovými topy posetými mořskými živočichy z barevných a lesklých kamínků.

Jedním z aktuálně největších průkopníků štrasu je belgický designér Ludovic de Saint Sernin, který je již po několik let blízkým spolupracovníkem domu Swarovski. Proslul svými pánskými slipy pokrytými třpytivými drahokamy a celá jeho tvorba je prodchnutá myšlenkou, že oděv by měl bořit hranice mezi genderově rozdělenou módou a nositelností. Od zkrácených triček přes kamínkové svetry po sukně, Ludovic vás ve svých modelech nechá zazářit od hlavy až k patě. A ukazuje, že oblečení a doplňky poseté kamínky zapletenými do síťovaných úpletů, které odhalují tvary a textury, jsou sexy ještě mnohem více než kdy předtím.

 

 

Dalším nesmírně zajímavým úkazem je kyjevská značka Nué, která si lesk štrasu vzala za svůj a prolíná se celou její tvorbou. V jejím portfoliu můžeme najít hned několik módních kousků demonstrujících evoluci od prvního topu připomínajícího spodní prádlo se stříbrnými kamínky po ten aktuálně nejoblíbenější artikl – krátký top se záplavou kamínků. Chcete-li něco jemnějšího, než je odhalující ultrakrátký top, můžete svůj šatník obohatit vrstvením akcentů s neutrálním základem, kamínkové třásně přehodit přes oblek či šaty. Stejného efektu docílíte i s ikonickou štrasovou podprsenkou, se kterou vlastně Nué v módním světě prorazila.

A v neposlední řadě nelze nezmínit newyorskou značku Area, kterou založili návrháři Piotrek Panszczyk a Beckett Fogg. Pro tu jsou typické vtipné, ze své podstaty okouzlující, hravé a dekadentní modely plné popové energie. Značka sdílí své jméno a ducha s ikonickým nočním klubem na Manhattanu z 80. let, který je známý spojením umění a performance a jenž přitahuje eklektický mix scén z centra města spolu s mezinárodními celebritami. Area si štras vepsala do svého DNA takovým způsobem, že zkrátka jedno jsou. A jen tak mimochodem, je to ta značka, která před nedávnem představila kabelku, kterou pravděpodobně nikdy nepoužijete...

 

Představujeme novou kabelku, kterou nikdy nepoužijete

elle.cz

 

Zdroj: NYLON, L'Officiel, Area, Nué

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA