Guru pánské módy Ralph Lauren: 10 věcí, které jste možná nevěděli

Co se vám jako první vybaví, když slyšíte jméno „Ralph Lauren“? Propracovaný pánský oblek, polo tričko nebo snad exkluzivní kravata? Jeho jméno je s módou symbioticky spjato a muž za ním je považován za jednoho z nejvýraznějších návrhářů naší generace. Ralph Lauren, který rozvíjí své módní impérium už více než půl století, se stal i námětem dokumentu HBO „Very Ralph“ z roku 2018. V něm dal nahlédnout do svého života a dostali zde prostor i členové Ralphovy rodiny se svými komentáři.

Syn židovských přistěhovalců z Bronxu neměl svou cestu pohodlně vydlážděnou. Studium ani služba v armádě ho nenadchly a tak bez jakýchkoli zkušeností v módním průmyslu nastoupil do obchodu s pánskými oděvy Brook Brothers. Ani ne za dva roky si založil vlastní společnost a začal v Empire State Building prodávat pod svým jménem kravaty. Ty se zákazníkům líbily, a tak se začal Ralphův příběh v módním světě. Z prodejce kravat se stal majitelem jedné z největších a nejbohatších módních společností. Snažili jsme se o americké ikoně, která změnila svět módy, zjistit co nejvíce zajímavostí.

1. Ralph Lauren nevynalezl polo tričko

Je to tak. Nevynalezl, i když si to téměř celý svět myslí. Ve skutečnosti polo shirt vynalezl bývalý tenista, který se začal angažovat v módě – René Lacoste. Tehdejší tenisové oblečení připadalo Renému příliš těžkopádné a nepohodlné. Navrhl tedy lehčí a pohodlnější polokošile, které poprvé představil na US Open v roce 1926. Teprve v 70. letech Ralph získal práva na výrobu těchto košil a udělal z nich ikonický kousek, který je dodnes nesmírně populární.

2. Hrál sám sebe v sitcomu Přátelé

Patříte mezi fanoušky seriálu Přátelé? Pak si možná vzpomínáte, že v 5. řadě seriálu postava Rachel Greenové, kterou hraje Jennifer Aniston, získá svou vysněnou práci u Ralpha Laurena. Se samotným Ralphem se setká ve výtahu poté, co je svou nadřízenou obviněná z toho, že má s Laurenem aférku, aby ji vyštípala z místa. Postavu Ralpha Laurena tady ztvárnil návrhář sám a setkalo se to s obrovským ohlasem u diváků. Čtvrt století po jeho uvedení vrátil úspěšnému seriálu Ralph Lauren laskavost, když navrhl kolekci inspirovanou postavou Rachel Green. V rámci vytvoření této se značka Ralph Lauren spojila i s luxusním americkým obchodním domem Bloomingdale's, kde Rachel v seriálu také pracovala. V kampani nafocené ke kolekci figuruje ikonická sedačka, na které šestice hlavních postav sedávala v kavárně Central Perk, stejně jako se v kampani objevilo prostředí kavárny nebo známá fontána z úvodní znělky.

3. Dal světu prvního mužského supermodela

Samozřejmost, s kterou se dnes objevují v reklamních kampaních a na přehlídkových molech modelky a modelové tmavé pleti, kdysi vůbec neexistovala. Než si v roce 1994 Ralph Lauren vybral do své reklamní kampaně Tyson Beckforda. Díky skvělé fyzičce a vypracované postavě se Beckford stal tváří sportovní divize Polo. Tím otevřel dveře do světového modelingu dalším modelům s tmavou pletí.

Mohlo by se vám líbit

Velký Gatsby třikrát jinak: FF NY Marc Jacobs, Ralph Lauren a Calvin Klein

elle.cz

4. Zazářil s Velkým Gatsbym

Když se roku 1974 připravovala filmová adaptace Velkého Gatsbyho, byl Ralph Lauren osloven, aby navrhl celou filmovou garderobu. Hlavní hrdina představovaný Robertem Redfordem ve filmu díky tomu oblékl řadu nádherných elegantních obleků. Další nabídky na zhotovení filmových kostýmů na sebe nenechaly čekat. Návrhy Ralpha Laurena se objevily například v ikonickém filmu Woodyho Allena Annie Hall.

5. Jako první oblékl účastníky Wimbledonu

Ano, Ralph Lauren se opravdu stal prvním návrhářem v historii, který oblékal všechny od podavačů míčků po všechny rozhodčí. Wimbledon byl vždy považován za jednu z největších sportovních událostí roku a dostat takovou příležitost bylo velmi lukrativní. Ralphem navržené soupravy byly špičkově vypracované a dokonale odrážely sportovního i elegantního ducha Wimbledonu. Tenisovou kolekci pro Wimbledon je možné koupit v buticích Ralph Lauren i v obchodě na Wimbledonu či na eshopu.

6. Jeho pravé jméno není Ralph Lauren

Narodil jako Ralph Rueben Lifschitz. Ralphovi rodiče byli aškenázští židovští přistěhovalci, kteří se přestěhovali do Bronxu. Jenže s příjmením Lifschitz museli ve škole s bratry čelit neustálému výsměchu a popichování. A tak Ralphova bratra Jerryho napadlo, že si změní příjmení na Lauren. Nápadu se chopil i Ralph a změnil si příjmení také. „Bylo těžké s tím žít,“ svěřil se Jerry Lauren v dokumentu Very Ralph. „Nikdy jsem tím ale nechtěl uniknout svému původu.“ Další z bratrů, Lenny, si ale své jméno Lifschitz ponechal.

Mohlo by se vám líbit

Ralph Lauren: To nejlepší z amerického stylu

elle.cz

7. Svou kariéru zahájil prodejem kravat v Empire State Building

Ralph Lauren začal svou kariéru v módě jako prodejce kravat v showroomu v Empire State Building. Jeho kravaty byly odlišné od ostatních tehdy dostupných na trhu. Vyráběl je ručně z látek, které sám vybíral. Vzpomínal, jak je později oblečený do džín ve svém starém autě rozvážel po obchodech. 50. výročí založení značky oslavil Ralph Lauren tím, že se vrátil ke svým kořenům. Spojil se s The Rake a vyrobili limitovanou edici obsahující 10 Laurenových oblíbených kravat z počátků jeho kariéry.

8. Hodil první nadhoz ve hře Yankees

K oslavám 50. výročí značky v roce 2018 byl Ralph Lauren požádán, aby hodil první nadhoz v zápase mezi Yankees a Red Sox. Lauren poté prohlásil, že tato hra je jedním z jeho nejkrásnějších okamžiků v jeho životě: „Byl jsem všude a mluvil jsem před prezidenty,“ řekla Lauren v rozhovoru po zápase. „Ale tohle je pro mě pravděpodobně ten nejvíce vzrušující okamžik.“ Lauren pro tuto příležitost navrhl limitovanou kolekci Polo x Yankees, která zahrnovala koženou baseballovou rukavici Wilson s logem Ralph 50th a saténovou baseballovou bundu.

9. Je čestným rytířem

Oslava 50. výročí založení značky byla korunována dalším významnou událostí. Za přínos v oblasti módy byl Ralph Lauren jmenovám čestným rytířem Řádu britského impéria. Stalo se tak při soukromém ceremoniálu v červnu 2019 a ocenění převzal z rukou prince Charlese. Stal se prvním americkým módním návrhářem, kterému byl čestný rytířský titul udělen.

10. Slavné polokošile uvedl Ralph Lauren ve 24 barvách

A stalo se tak v roce 1972. Než ale Ralph Lauren udělal z polokošile must-have pánského i dámského, byla oblíbenou uniformou hráčů póla. Zvolil je na počest životního stylu pola a vytvořil podle toho i logo značky.

Zdroj: Moneyinc.com, WWD.com, Wikipedia, lofficielusa.com

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24