Kouzla, čáry, nadpřirozeno a Christian Dior, který na ně spoléhal

„Všichni spisovatelé se učí od mrtvých,“ prohlásila Margaret Atwood ve své knize Negotiating With the Dead. A nejen oni. I módní svět je opředen tajemnem a příběhy těch, kdo mu věří, možná mnohem více, než se může zdát. Jedním z nejznámějších příběhů je ten o Christianu Diorovi a jeho víře v předpovězený osud a nadpřirozeno. Před více než sto lety, v přímořském městě v severní Francii, potkal mladý Dior věštkyni. Ta mu předpověděla, že v životě uspěje, a to prostřednictvím žen. Věštba se naplnila a podnítila chlapcův zájem v mystické vedení cest osudu až do jeho dospělosti.

Možná byl Diorův osud jen souhrou náhod, možná byl dítětem štěstěny. A možná za vším můžeme hledat právě věštkyně. Ty jej měly doprovázet údajně po celý jeho život a pomáhat mu činit důležitá kariérní rozhodnutí. Jeho věrnou dvorní vědmou se stala madame Delahaye, která návrhářovi například úspěšně předpověděla návrat milované sestry Catherine, která byla v roce 1944 deportována do ženského koncentračního tábora. Ta samá věštkyně mu pomohla učinit rozhodnutí, které mělo zcela změnit spád jeho života. A možná právě jejím vizím vděčíme za to, že dnes můžeme čerpat z dědictví jednoho z největších módních domů světa. Nebýt jí, možná bychom dnes neoslavovali Diorova módního génia. „Bez ní neudělal nic. Nic, nic, vůbec nic,“ nechal se kdysi slyšet designérův kolega Pierre Cardin. Delahaye vedla Diora k důležitým životním krokům a jedním z nich bylo i zřízení módního domu pod vlastním jménem.

Christian Dior - král módy, kterému přálo štěstí

elle.cz

Dior, co se vydal svou vlastní cestou

Když Diorovi bylo jedenačtyřicet let a pracoval u Luciena Lelonga, setkal se jednoho dne s Marcelem Boussacem, jedním z nejslavnějších poválečných průmyslníků. Ten Christiana Diora oslovil s výzvou, aby se stal uměleckým ředitelem jeho módního domu Philippe et Gaston. Dior ihned nepřijal a vzal si čas na rozmyšlenou. Má se upsat velkému průmyslníkovi, či nikoliv?

Když se poté procházel po jedné z nejvýznamnějších nákupních pařížských tříd, Rue du Faubourg Saint-Honoré, málem zakopnul o hvězdu ležící na zemi. Pojal ji jako ukazatele cesty, kterou se vydat. Měla ho pohánět do vyšších pater haute couture a luxusu a rázem věděl, že svému osudu už nemůže uniknout. Dalšího dne návrhář Marcelu Boussacovi oznámil, že kreativní vedení Philippe et Gaston nepřevezme. Místo toho byl připraven otevřít módní dům pod vlastním jménem. ‚‚Musíte vytvořit dům Christiana Diora,‘‘ stvrdila jeho dvorní věštkyně.

Nechť září hvězda osudu

A tak se zrodil jeden z nejvýznamnějších módních domů světa. Se špetkou magie a víry v osud, které mu byly do vínku přidány, dnes generuje zisky astronomických částek. Na začátku toho všeho byl Dior, posedlý šťastnými čísly, který sestavoval kolekce pro svou značku výhradně vždy ze třinácti modelů a měl také zálibu v číslici osm. Módní dům nesoucí jeho jméno založil v 8. pařížském obvodu přesně 8. října. A to neprodleně poté, co zakopnul o onu kovovou hvězdu, která ležela na chodníku Saint-Honoré. Zářící astrální symbol je znakem domu dodnes. Otisk Diorova mysticismu a motiv hvězdy můžeme najít nejen na doplňcích z éry Johna Galliana a pozorovat ve výpravných kolekcích současné kreativní ředitelky domu Marie Grazie Chiuri, která se často inspiruje tajemnou noční oblohou...

Pamatujete si, když byl ještě Christian Dior anarchistou?

elle.cz

Zdroj: WWD, The Telegraph, The Dior, The New York Times, Dior by Dior

REKLAMA