Tom Ford: Návrhář, který oblékl Jamese Bonda

Na postu kreativního ředitele působil od roku 1994 deset let. Mladý designér dokázal nemožné a oživil pověst domu zašlé slávy. Dekáda mu stačila na to, aby italský módní dům zmítající se v rodinných intrikách a zoufale postrádající vizi dostal na výsluní, kde se drží dodnes.

V roce 2001 převzala kontrolu nad Gucci francouzská holdingová společnost Pinault-Printemps-Redoute. Fordova neschopnost vyrovnat se s diktátem korporace však uspíšila jeho odchod. Otěže předal italské módní návrhářce Fridě Giannini. Následující rok založil módní značku Tom Ford. Od té se původně očekávalo, že půjde o malý, elegantní a butikový druh podnikání. To vše se změnilo v roce 2007, kdy byly oznámeny plány na globální expanzi. Milán v roce 2008, Londýn v roce 2009 a Los Angeles v roce 2010. Nechce být jen tím návrhářem od Gucci, chce být nový Gucci.

Tom Ford

Jedním novým začátkem to však nekončí. Ford již dlouho projevoval zájem o filmovou tvorbu a jeho kroky do světa kinematografie mířily sebevědomým tempem. Jeho debutový režijní počin A Single Man byl uveden na filmová plátna v roce 2009. Kriticky uznávané drama, které bylo adaptováno podle románu Christophera Isherwooda, sledovalo Colina Firtha v roli homosexuálního profesora, který po smrti své milenky uvažuje o sebevraždě. Jde o snímek s táhlým dějem, ale zato opatřený famózní vizuální podívanou.

Ford dále napsal a režíroval film Nocturnal Animals, thriller o majitelce umělecké galerie, jejíž bývalý manžel píše násilný, pomstychtivý román, který je paralelou jejich životů. Oba dva filmy zprostředkovávají barvitě vylíčenou sondu do estetického vnímání světa očima návrháře – režiséra.

Že Fordova estetika do filmového světa neodmyslitelně patří potvrzuje i spolupráce s velkofilmovými trháky. Stejně tak jako automobil Lotus Esprit S1, zbraň Walther PPK či správně namíchané Martini totiž připsal novému Bondovi dobře padnoucí oblek. Zmiňujeme novému, protože Jamese Bonda donedávna oblékala tradiční italská značka pánských smokingů Brioni, a to ještě do Casino Royale. Vzpomeňme si na smokingovou scénu, kdy se Daniel Craig jako Bond a Eva Green v roli Vesper oblékají do kasina. Bond právě dal Vesper šaty a vrací se do svého pokoje, když spatří smoking ležící na posteli. „Ale já už mám sako,“ říká. ‚‚Existují obleky a obleky,‘‘ odvětí mu Eva Green. ‚‚Toto je to druhé. A potřebuji, abys vypadal jako muž, který k tomu stolu patří.‘‘ Obleky Brioni naposledy sehrály svou velkou roli, aby je o pár let později ve filmovém pokračování vystřídaly ty od Forda. Americká značka nahradila evropskou diskrétnost a preciznost.

Renesanční Ford má na svém kontě také dvě knihy. O nikom jiném, než o něm samém. První kniha pod názvem Tom Ford vyšla v roce 2004 a na svých stranách se věnovala návrhářově kariéře v létech éry Gucci. Tom Ford 002 vypráví o pokračování. O tom, co vše Ford stihl poté, co z módního domu odešel. A tak se nabízí otázka, s čím návrhář, režisér a spisovatel přijde příště.

Sex, skandály a Tom Ford. Návrhář vydává vlastní knihu

elle.cz

Zdroj: Britannica, 007.com, ELLE