High-tech móda, co budeme nosit v blízké budoucnosti?

 

Budeme měnit barvu  

Nejnovější novinkou v metodách potisků je například systém barvení textilu, který vyvinuli vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT). ColorFab 3D barví látky pomocí fotochromatického inkoustu, který mění barvu při vystavení účinku určitých vlnových délek UV světla. Patent lze však použít i na šperky a právě šperkařský průmysl si zatím, jako jeden z prvních, s tímto systémem pohrává. MIT ve své tiskové zprávě z minulého roku odtajnil, že zatím nejmenovaná šperkařská firma pracuje s ColorFab 3D na tvorbě barvu měnících prstenů. 

Textil podle dotyku

Z laboratoří Googlu přichází projekt Jacquard. Designéři v jeho rámci zatím připravují kolekci vodivých nití pro tkaný textili, který reaguje na dotek. V plánu mají jak nositelné oblečení, tak ubrusy, koberce a další textilní bytové doplňky.   

Nanushka: Z lokálního podniku celosvětově uznávanou značkou

elle.cz

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Budeme vibrovat

V segmentu sportovní módy je stále více vyvíjen tlak na dokonalý výsledek. Ten nám může mikina z funkčního materiálu či tenisky s čipem pomoci dosáhnout snáze. Například NADI X je projekt speciálních jogínských kalhot, jež mají vestavěné senzory korigující držení těla v jednotlivých ásanách. Jak? Vibracemi!  

Oblečení, které nás zahřeje 

Při zkoumání těchto funkcí vývojáři často myslí i na výrazně se měnící klimatické podmínky, kterým musí čelit miliony lidí na celém světě. Dokážeme vytvořit oblečení, které nás v případě potřeby zahřeje, nebo naopak ochladí? LOOMIA je sanfranciská textilní společnost vytvářející měkké flexibilní obvody, které lze zabudovat do střihů tak, aby díky mobilní aplikaci rozprostřela po vašem těle teplo nebo dokonce světlo. LOOMIA podle zákulisních, dosud však nepotvrzených, informací pracuje se společností NIKE na vyvinutí fluorescenčního oděvu na noční běh. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Tenisky ví nejlíp

Žijeme v době, kdy jsme posedlí sběrem dat, díky kterým se můžeme zdokonalovat, popřípadě lépe adaptovat na měnící se podmínky. Sbírat data za nás nyní může i oděv. Společnost Fuseprojects pomáhá starším lidem trpícím svalovou dystrofií chodit, stát a zůstat aktivní po delší dobu. Značka Asics zapracovává tuto technologii do nových modelů běžeckých tenisek, které by mohly mít zabudovaný čip, který měří kilometry, kroky, rychlost a další důležité informace. Tým ze studií Hexoskin zas vyvíjí čidla, která například sledují vaši srdeční frekvenci a teplotu a v distribuci jsou už jejich sportovní ponožky počítající kroky a spálené kalorie. 

Gwyneth Paltrow radí jak na její vibrátor

elle.cz