REKLAMA
REKLAMA

Musíme si promluvit o nereálných velikostních standardech

Britská stylistka, spoluzakladatelka magazínu Print a bývalá redaktorka britské Vogue Francesca Burns minulý víkend sdílela na svém instagramovém účtu fotografii modelky, která má na sobě kalhoty Celine, jež nemůže dopnout, protože jsou příliš malé. Rozhořčení stylistky vyvolal fakt, že modelka, jejíž identita zůstala utajena, běžně nosí velikost 36/S. Příliš malé kalhoty nebyly jediným problémem. Stylistka uvedla, že modelce byly malé i jiné modely z focení. Svůj virální post namířila přímo na kreativního ředitele módního domu Celine Hediho Slimana. Direktivně upozornila na to, že norma, kterou velké značky udávají tím, že vzorkové modely vyrábí jen a pouze v malých a téměř nerealistických velikostech, je opravdu nepřípustná a je už na čase, aby se tento narativ změnil.

View this post on Instagram

Hello! Here’s a thought for a Saturday morning...can we make our sample sizes bigger please? I never want anyone on my set to be made to feel “less than.” More often than not I am working with young women who- inspite of being exceptionally beautiful-are living breathing feeling human beings who should never be made to feel like they are “too big” for the clothes. The model in this picture is TINY. A size UK8 at the most. And yet, these @hedislimane @celine trousers did not fit her. I had several looks from this collection and none of them fit her. She was not the exception- you are. This is so unacceptable - it is fundamentally wrong to suggest that this is the norm. It isn’t. We have a responsibility in this industry to celebrate and to empower and to make people feel great- why else would we want to go out and spend our hard earned cash on these things?! Because we want to feel GOOD! We also have a responsibility for those in our care on set and to make sure beauty standards are not limited to a size that is completely unrealistic for the majority - nobody should look at fashion imagery and feel bad about themselves and nobody should participate in making fashion imagery and feel bad. Putting this girl into these trousers made me feel like a twisted creep and my beautiful model feel like she wasn’t good enough so thank you for that. Things have to change in so many ways but how hard is it to size things up? Any stylist worth their safety pins won’t complain about it. #change #hedislimane #celine #thisissowrong #womenarebeautiful #2020 #wakeup

A post shared by Francesca Burns (@franburns) on

 

Módní svět má lidem dávat sílu, dodávat jim sebevědomí a ne vytvářet pocit nedostatečnosti, dodala Francesca Burns ve svém postu. Lidé se mají cítit dobře při pohledu na módu a o to víc se mají cítit dobře lidé, které jsou součástí procesu tvorby. Není v pořádku, aby se modelky cítily, že nejsou dostatečně dobré, protože se nevejdou do nerealisticky velkého kousku oblečení. Módní průmysl je zodpovědný za to, jaký móda vytváří narativ tykající se velikostí oblečení. Stylistka svůj otevřený dopis ukončila slovy, že je potřeba spoustu věcí změnit, ale zvětšit velikosti vzorkových modelů přece nemůže být tak těžké. Francescu Burns veřejně podpořily modelky jako např. Ashley Graham, Edie Campbell, Rianne Van Rompaey, Karen Elson nebo Paloma Elsesser.

Jak je to s těmi vzorkovými velikostmi?

Módní návrháři velmi často před hromadnou výrobou nové kolekce nejdříve vytvoří jen vzorky, které jsou v jedné vzorkové velikosti, a sice v té nejmenší. Jedná se zpravidla o 32-34 (XXS-XS). Tyto vzorkové modely se pak používají na focení a přehlídky, což zákonitě vytváří nátlak a předurčuje casting modelek. Jako argument, proč se vzorkové modely šijí v těch nejmenších velikostech, se často uvádějí ekonomické důvody. Není tajemstvím, že spousta modelek díky vysokému nátlaku ze strany módního průmyslu na udržování nereálných měr trpí nebo trpěla poruchou příjmu potravy. Tato diskuze se na módním poli vede dlouho a zesílila s nástupem sociálních sítí, kde je snadnější sdílet osobní příběhy ze zákulisí módního světa. Projekt, který se věnuje problematice neetického zacházení s modelkami na Instagramu, najdete pod uživatelským jménem @shitmodelmgmt. Ironicky upozorňuje na absurdní praktiky ze zákulisí navenek tak atraktivního módního průmyslu. V současné době běží jeho petice za zvětšení vzorkových velikostí z dosavadních XXS a XS na minimálně S a M.

 

 

Součástí pozitivní změny můžete být i vy

Pokud chcete podpořit větší diverzitu v módě, investujte do některé z lokálních značek, pro které je pestrá paleta velikostí i modelek standardem. Basic, ale rafinované spodní prádlo najdete u Corpus Lingerie. Dvě sestry z Brna, které se rozhodly tvořit jinak, jít proti proudu nejen ve výběru modelek, ale i v důrazu na udržitelnost.

 

 

Nadčasové šaty v retro stylu s moderním nádechem vyrobené z těch nejlepších materiálů, které vám v šatníku vydrží dlouhá léta a pokud je budete nosit s láskou, tak je zdědí i vaše dcera? To jsou modely od Hany Noble alias Lazy Eye. V nabídce najdete nejen šaty, ale i kostýmky, kalhoty, sukně, halenky a svetry inspirované 40. a 50. léty. Do svých modelů obléká běžné ženy všech tvarů a velikostí.

 

 

Na diverzitu se také zaměřuje značka ODIVI pod vedením návrhářky Ivy Burkertové. V jejich editoriálech a módních přehlídkách můžete pravidelně vídat skutečné osobnosti z ulice, tak veřejně známé osobnosti, ale také zdravě vypadající profesionální modelky. V posledních kolekcích značka začala pracovat s tzv. upcyclingem, což znamená, že ze starých kousků oblečení vytváří zbrusu nové a unikátní modely.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA