Oblékat vintage, zn.: prémiově. Kam pro luxusní kousky z druhé ruky?

 

Navštívili jste někdy obchody s kousky z druhé ruky v Paříži či v některé z italských metropolí? A podivili jste se při své návštěvě nad tím, jaký výběr luxusních oděvů a zejména doplňků, které jste do té doby vídali pravděpodobně jen na stránkách starých magazínů a na módních ikonách, které jste zbožňovali na přelomu milénia, je v těchto zahraničních obchodech k dostání? Já mnohokrát. Pamatuji si toulky pařížskými second handy s vintage butiky, pohled upřený na každičký kousek od Diora, Hermès nebo Margiely, který mi přišel pod ruku, zkoumání materiálu i střihů. Psal se rok 2019, já bydlela v Paříži a ten kabát od Margiely stál stejně, co mé měsíční nájemné na dvanáctimetrový byt v centru města. Tehdy jsem si myslela, že pořídit si takový kabát je čisté šílenství, dnes lituji, že jsem ho v onom second handu nechala. 

V těch uplynulých dvou letech se vyvinul nejen můj přístup k vintage módě, ale i situace tuzemské módy z druhé ruky, které se blýská na lepší časy. Těžko říct, čím to je – pravděpodobně souladem několika faktorů. Možná je to tím, že oblékat vintage je cool více než kdy dříve – především luxusní vintage módu, které je v Česku sice pomálu, ale je tu. Možná je to rostoucí poptávkou po mnohdy cenově dostupnějších a zpravidla unikátních již použitých kusech. Možná je to edukací osvícenou hrstkou lidí, která reaguje na poptávku nabídkou pečlivě vybíraných objektů, které nabízejí ve svých (převážně online) vintage obchodech. 

Mohlo by se vám líbit

Vyražte s námi za instagramovými vintage nákupy!

Fast fashion už pomalu ale jistě odzvonilo, teď je trendy vintage. Vytipovali jsme pro vás ty nejstylovější vintage instagramové obchody.
elle.cz

Že Céline Clasp o které jste si mysleli, že dávno už není k dostání, u nás neseženete? Ale kdepak. Je k mání. Jen dejte pozor na správný výběr. Nenechte se polapit jen značkou, zkoumejte stav a před koupí si proveďte cenovou rešerši za kousek nový, který byste zakoupili v butiku, a zjistěte si i cenu, kterou nabízejí prodávající na Vestiaire a podobných online vintage platformách. Ne vždy jde totiž o výhodný nákup. Ale tak je tomu s každou koupí – nakupujme, prosím, s rozmyslem. 

Jaké jsou ty nejčerstvější přírůstky i roky prověřené stálice na poli vintage módy u nás? 

 

Slow Bazar  

Slow Bazar Veroniky Svádové sídlící v Řeznické ulici na Praze 1tu byl, jak se říká, "before it was cool". Tedy, ještě dávno před tím, než se z vintage stal takový trend, Slow už tu byl a nabízel kvalitní a prémiové kousky z druhé ruky. Když máte štěstí, narazíte tu třeba na opravdu pěkné kabelky světoznámých módních domů, ale i oblečení od českých návrhářů. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Lula Vintage 

Ač Lucie Kratochvílová Lulu otevřela teprve začátkem minulého roku, její obchod s vintage módou už patří mezi zavedená jména české vintage scény. Možná je to tím, že rovnou po hlavě skočila i do kamenného obchodu, který si otevřela v Řipské ulici na Vinohradech. Možná je to dokonalou prezentací na sociálních sítích, na kterou není v Lule sama. A možná je to souladem všeho. Každopádně, Lula roste a rozvíjí se, dospívá, a tak můžete v obchodě najít už třeba i prémiové vintage kousky, na které se dříve tolik nezaměřovala. Co asi přichystá dále?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Porter Qurated 

Vznikl jako mladší sourozenec instagramového obchodu s vintage nábytkem Qurated, který sice existuje pouhých pár měsíců, ale za tu chvíli si již našel řadu nadšenců lačně čekajících na další mramorový stolek či svítidlo z murano skla. Zakladatelky Qurated nedlouho po založení instagramového vintage obchodu rozšířily oblast zájmu i na second hand módu. A tak vznikl Porter Qurated. Doporučujeme sem zavítat především pro pre-loved kousky od cool značek jako Anine Bing, ATP Atelier či Jil Sander. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Archive Store Prague  

Archive Store Prague je snad nejnovějším přírůstkem mezi obchody s vintage módou a počinem stylistky a kreativní konzultantky Kateřiny Bahnové, která svá léta praxe zhmotnila právě v online obchodu s pre-loved módou, ve kterém každý objekt z nabídky prochází jejím osobním výběrem a drobnohledem odhalujícím opravdové skvosty. Hledejte zde například neokoukané kabelky od oděvní značky Jil Sander i unikátní kousky od módního domu Hermès.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vintage Bea 

Bea je stylistka, která chtěla styling povýšit na proces a zážitek, a tak proměnila jeden starý prostor ve slunné studio, které spojuje hned několik funkcí – a jednou z nich je eponymní vintage obchod. Bea sídlí v Bratislavě, a tak nezbývá než poradit vám jediné – buď bedlivě sledujte její Instagram sales, které pořádá pravidelně, nebo si udělejte výlet k sousedům a zavítejte do jejího do detailu vyladěného ateliéru osobně. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

VINTAGE SPOT 

Vintage spot operuje na trase Praha – Kodaň a nabízí vyváženou kombinaci neznámých vintage oblečení a doplňků od luxusních značek. Najdete tu kousky z kvalitních materiálů, instagramový profil obchodu sledujte, chcete-li ulovit netradiční pár vintage náušnic, cool brýle či třeba koženou bundu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Kam pro vintage židle od Jacobsena nebo vlněný koberec od Halabaly?

Koupit si něco hezkého domů dává aktuálně mnohem větší smysl, než investovat do nových drahých bot nebo kabelek. A naše nároky se zvyšují. Doma trávíme většinu času, na sociálních sítích vidíme nekonečně #homeinspo a navíc máme čas a motivaci lovit opravdu jedinečné předměty – ideálně vintage. Kde ale tyhle poklady najít? Stačí sledovat ty správné profily na Instagramu, které je seženou za vás. Kam pro vintage židle od Jacobsena, vlněný koberec od Halabaly anebo porcelán z 19. století? Na Instagram!
elle.cz