REVENGE DRESS: IKONICKÉ POMSTYCHTIVÉ ŠATY DIANY SPENCER I JULIE FOX

 

Psal se červen roku 1994 a princezna Diana oblékla krátké černé hedvábné šaty od Christiny Stambolian s vlečkou spadávající přes rameno. Staly se ‚‚odvetnými šaty‘‘ kvůli zprávám, které se objevily v tu noc. Diana je měla na sobě v ten samý večer, kdy se princ Charles ve veřejném vysílání přiznal ke své nevěře s Camillou. Zatímco jiní by propadali v splín v úkrytu domova, Diana vyšla v těch nejlepších šatech, které pravděpodobně nesplňovaly královský protokol, ale vypadaly naprosto úchvatně. Udělala tím velké prohlášení a pomyslnou tečku za svým vztahem.

Možná se ale nikdy nedozvíme, jaké byly Dianiny skutečné úmysly nosit ikonické černé šaty. Návrhářka šatů Christina Stambolian však prozradila, že šaty byly pro Dianu vyrobeny již tři roky předtím. V té době byla prý princezna příliš nervózní, než aby je nosila, protože byly „příliš odvážné“. Ve skutečnosti prý Diana původně plánovala mít na tuto událost jiné šaty. Anna Harvey, její bývalá stylistka, řekla, že chtěla té noci vypadat „jako milion dolarů“. Pokud byly šaty Dianiným malým aktem pomsty, jedno je jisté – povedlo se. A tak se oněm šatům začalo záhy říkat „Revenge Dress“. Mimochodem, tyto šaty mají i svou vlastní stránku na Wikipedii.

 

Prohlédněte si nejslavnější nositelky Revenge Dress:

 

Tímto krokem předurčila vznik celé řady podobných šatů a porozchodových oděvů žen, které chtěly svým bývalým partnerům sofistikovaně vzkázat, že rozhodně netruchlí. K elitnímu klubu slavných žen, které okázale a veřejně dokázaly proměnit žal ve skvělý styl, se tři roky poté přidala Mariah Carey, která koncept pomstychtivých šatů rozšířila o dvoudílné šaty odhalující pas. Mariah Carey je oblékla po svém rozvodu s Tommym Mottolou na večer MTV VMA.

Přesuňme se letem světem o dvacet let dál. V roce 2017 oděv, který též můžeme nazvat Revenge Dress, oblékla Bella Hadid. Na Met Gala vynesla průhledný overal odhalující záda a nechávající vyniknout její dokonalé postavě. Alexander Wang jí tak napomohl setkat se s bývalým přítelem Weekndem a jeho novou přítelkyní Selenou Gomez v tom nejlepším outfitu.

O pár let později, avšak při příležitosti stejné události, oblékla odhalující šaty i Zoë Kravitz. Ne všechny Revenge Dress musí být nutně černé, vážení. Jejich sdělení zůstává i ve chvíli, kdy mají charakter nahých šatů. Měsíc poté, co bylo ukončeno její rozvodové řízení s hercem Karlem Glusmanem, se herečka loni v září zúčastnila Met Gala v průsvitných síťovaných šatech Saint Laurent odhalující i titěrná tanga. Účel splněn, Zoë byla ten večer úchvatná, a i když se přihlížející rozdělili na dva tábory, z nichž někteří její šaty opěvovali a jiní zatracovali, postarala se o nezapomenutelný módní moment.

 

Mohlo by se vám líbit

CO SE STANE, KDYŽ SE SPOJÍ FENDI A VERSACE?

Přijatelný kýč a opulence tak, jak je máme rádi, monogramy a barokní vzory zdobící okázale oděvy, kabelky, plavky, šperky i boty. Plnost textur, motivů a odlesků kovu příznačných pro Versace ovládlo známé siluety ikonických kabelek Peekaboo i Baguette domu Fendi. Zatímco na kabelce Fendace La Medusa dřímá bájná Versace medúza, zdobí ji spolu s ní i natolik známé spojení Fendi monogramu FF. Doufáme, že jste se v tom neztratili. Potřebujete však vědět jediné: nic z toho, co patří Fendi, nezůstalo nedotčeno domem Versace. A naopak, pochopitelně.
elle.cz

 

V poslední době jsou Revenge Dress nejčastěji skloňovány ve spojitosti s Julií Fox, někdejší newyorskou divou večírků, o které se ti, kdo ji doposud neznali, dozvěděli především díky jejímu médii propíranému vztahu s Kanye Westem. Jejich vztah neměl dlouhého trvání, ač způsobil mnoho povyku a ztropil nejednu scénu. Jen chvíli poté, co se ti dva v únoru rozešli, prošla se Julia Fox po módním molu newyorského fashionweeku. Oblékla černé, všeodhalující upnuté šaty, které říkaly jediné: ‚‚Tato dáma rozhodně netruchlí, podívejte se na ni!‘‘ Není divu, že díky jejímu looku se o přehlídce Laquan Smith Fall Winter 22/23 psalo všude. Kdo ví, nakolik byla tato dokonalá shoda Fox – Smith součástí geniálního PR značky a Julie samotné. Jen vězte, že tyto šaty odhalující ňadra oblékla jen ráno poté, co svět obeznámila se svým rozchodem.

Revenge Dress tu zkrátka jsou a nadále budou. Těžko říct, zda jsou jen předmětem náhody, jako tomu bylo v případě Diany Spencer... A nebo součástí megalomanského osobního PR, jako tomu s nejvyšší pravděpodobností bylo v případě Julie Fox. Kdo bude další, ptáme se? Ač neradi přihlížíme velkým hvězdným rozchodům, budou-li servírovat další velké módní momenty, pár jich ještě zkousneme.

Mohlo by se vám líbit

Róby, hvězdy, červený koberec. Začal filmový festival v Cannes

V Cannes, luxusním letovisku u Azurového pobřeží na jihu Francie, odstartoval po roční pauze kvůli koronaviru světoznámý filmový festival, na který se každoročně sjíždějí ty nejúspěšnější hollywoodské i evropské hvězdy. O Zlatou palmu se letos utká hned 21 snímků, přičemž pět z nich režírovaly ženy. Kdo ze slavných se objevil na velkolepém zahájení akce plné kinematografie i módy?
elle.cz

 

Zdroj: Town And Country Mag, Reader's Digest