REKLAMA

Preppy styl jako nový streetwear

REKLAMA

 

Mokasíny, blejzry a rugby košile - to může znít jako výčet klasické výbavy šatníku přeživších boomers. Ve skutečnosti ale preppy styl postupně vyhání dosavadní představu o streetwearu. Luxusní retailový web The Real Real uvádí zajímavá a módní preference převracející data. Vyhledávání značek jako Vetements a Yeezy podle nich kleslo o 25%. 

Zatímco vyhledávání klasické preppy značky Ralph Lauren vzrostlo o 238%. ‚‚Klasický streetový look, tedy mikiny a grafická trička, postupně ustupuje. Do hlavního proudu se dostávájaí formálnější kusy se zajímavým twistem,” uvádí pro deník The Guardian nákupčí Michael Ford.  

 

 

Přitom je ‚‚preppy styl‘‘ víc jak sto let starý. Je nesmazatelně spojen s americkou elitou severovýchodního pobřeží, jehož děti navštěvovaly přípravné nebo „prep“ školy a vysoké školy takzvané Ivy League. Styl získal na síle v šedesátých letech a dosáhla vrcholu na začátku osmdesátých let, kdy bestseller Lisy Birnbachové, ‚‚The Official Preppy Handbook‘‘ představil - a do jistý míry i parodoval - životní styl a estetiku preppy elit pro masy.

A přesně do tohoto bodu se vrací současné preppy hnutí, které se točí kolem fascinace starého světa elit a peněz. Videa na TikToku s hashtagem #oldmoneyaesthetic mají v průměru třicet tři miliónů zhlédnutí. Někteří influenceři přitom tento trend označují za problematický, především díky jeho asociacím s bílou privilegovanou ‚‚vládnoucí‘‘ třídou.  

 

 

V současném pojednání preppy stylu je tak něco stejně sentimentálního, jako v případě posedlosti Y2K módou, a zároveň něco velmi ironizujícího. Lze tedy současné preppy hnutí brát vůbec vážně? V mohutném zastoupení se objevil i v kostýmní výpravě populárního pokračování seriálové legendy Gossip Girl, takže se pomalu, ale jasně propisuje i do masové kultury. Preppy si tak znovu žádá naší pozornost. Otázkou zůstává, jak dlouho tu s námi vydrží a zda se do něj vyplatí investovat.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA