Lesk, třpyt, opulence. Odstartoval filmový festival v Cannes

Po roční odlmce kvůli pandemii covidu-19 se na Francouzskou Riviéru vrací mezinárodní filmový festival Cannes. Ačkoliv je zdejší červený koberec tradičně zalitý sluncem, celý 75. ročník festivalu bude letos bohužel ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. Událost plnou hrůz připomene například dokument Mariupolis 2 litevského filmaře Mantase Kvedaravičiuse, který v dubnu zahynul v ukrajinském Mariupolu. Dokument po jeho smrti úspěšně dokončila Kvedaravičiusova snoubenka.

Filmový festival plný slavných osobností potrvá až do 28. května a o hlavní slovo se přihlásí odborná porota vedená francouzským hercem Vincentem Lindonem. Cannes letos bude také ve znamení vzrůstajícího úspěchu režisérek. Letos totiž o Zlatou palmu zabojuje hned pět žen, například francouzská režisérka Claire Denis či italsko-francouzská herečka a režisérka Valeria Bruni Tedeschi.

 

Opulentní sukně, flitry i zářivé barvy. Celebrity dorazily na filmový festival v Cannes:

 

Před stovkami fotoaparátů se letos – stejně jako každý rok – projdou významné tváře kinematografie. Zahajovací ceremoniál odstartoval příchod slavných celebrit v róbách, mezi kterými nechyběly hvězdy jako Eva Longoria, Julianne Moore, Nikolaj Coster-Waldau, Caroline Daur či Forest Whitaker. Ten včera večer obdržel čestnou Zlatou palmu. K hlavním osobnostem festivalu se má v nadcházejících dnech přidat například herec Tom Cruise, ten uvede film Top Gun: Maverick, dlouho očekávané pokračování kultovního snímku z roku 1986. 

První představení na „karmínové stezce“ bylo ve znamení barevných šatů, blyštivých doplňků a černé elegance, kterou zvolily dvě nejznámější herečky dne – Longoria a Moore. Zatímco Julianne podtrhla svůj outfit masivním zeleným šperkem, Eva vsadila na průsvitný materiál a volány. Je jisté, že celebrity budou po celou dobu festivalu servírovat velkolepé outfity i make-upy. Cannes je totiž již známou zárukou stylu i luxusu.

České snímky si ani letos v hlavní soutěži neobjeví. Jedinou tuzemskou stopou v Cannes bude uvedení snímku Věry Chytilové s názvem Sedmikrásky v rámci sekce Cannes Classics. Loni byl v této kategorii představen snímek Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, který v roce 1963 na tomto festivalu získal zvláštní cenu poroty.

 

Zdroj: ČTK

Připomeňte si nejlepší a nejskandálnější momenty z festivalu v Cannes

elle.cz