Slyšet tělo ženy mluvit, aneb příběh Oscara de la Renty

 

„Je třeba rozumět tělu, slyšet tělo mluvit,“ řekl v rozhovoru pro Vanity Fair v roce 1995, pár let po nástupu do francouzského maison Balmain v roli kreativní ředitel. Motto, kterým se návrhář řídil celý život, pozvedlo jeho tvorbu do výšin skutečné couture v době, kdy svět objevoval kouzlo vyvzorovaných kolekcí ready-to-wear. Dokázal tak nést dědictví velkých umělců své doby i v časech, kdy se jejich odkaz zdál být mrtvý a masy propadaly futuristické avantgardě. 

Trend, co nás stále baví: GLAM ROCK!

elle.cz

Překročení hranic 

Narodil se v Dominikánské republice a když mu bylo osmnáct odjel do Madridu, kde studoval malířství na Real Academia de Bellas Artes de San Fernando. Tahy jeho štětcem byly dramatické a vášeň pro vystižení krásy nezměrná. Dovedla jej až do studií Cristóvala Balenciagy, kde působil jako kreslíř. Mistr si však všiml jeho talentu a tak mu dal do ruky metráž látky a špendlíky. Od toho dne začal Oscar ve studiu slavného couriéra pracovat jako asistent. Jako šikovný pomocník se osvědčil ještě u Lanvin a byl přesvědčen, ze zůstane u evropských břehu. Jenže osud mu připravil jiné karty. 
 

Zobrazit příspěvek na Instagramu


V Bílém domě jako doma

V roce 1963 se rozhodoval mezi dvěma nabídkami, které přišly z USA – navrhovat modely šatů pro značku Elizabeth Arden, nebo boty a doplňky pro americkou pobočku Christian Dior v New Yorku. Na radu své blízké přítelkyně se rozhodl pro spolupráci s Elizabeth Arden, kde mohl svobodně uplatnit svůj tvůrčí talent a o dva roky později, v roce založil svoji vlastní značku. V roce 1971 získal americké státní občanství a ve společnosti se stal legendou. Především pro modely, které si rychle našly cesty do Bílého domu. 
 

Pro první dámu, Jackie Kennedy, ho objevila její osobní shopperka Marita O’Connor. Jackie sice měla slabost pro francouzskou módu, ale osobnosti amerického stylu (jako Halston a Oscar de la Renta) ji nakonec přesvědčily. Oscar se tak díky své schopnosti kombinovat nestárnoucí klasiku a romantické motivy dostal do srdcí důležitých osobnosti dvacátého století. Vedle Jackie nosila jeho modely i Lady Di a Hillary Clinton i Nancy Reganová. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu


Nesmrtelný odkaz

Co však skutečně Oscar zanechal světu módy je jeho neochvějná vytrvalost. V Evropě se od mistrů ševců a couturierů naučil to nejpoctivější řemeslo - řemeslo krásy! Jeho siluety, které geniálně kopírují a pozvedávají ženské křivky se staly synonymem romantického šatníku v době, kdy svět chtěl nosit vize zabalené do plastu. Stal se světlonošem couture v druhé polovině dvacátého století a úctu k vysoké krejčovině vypěstoval i v zámoří. Stal se kreativním ředitelem haute couture studia maison Balmain a v USA dál vydatně promoval myšlenku výsostného stylu navzdory měnícím se poměrům. Když v roce 2014 zemřel, objevil se na NBC text, v němž redaktoři s ním pohřbili i americkou couture. Něco na tom je. Nikdo po něm už tak nechtěl naslouchat ženám. Vzdal se osobních malicherných nároků na přeborné vize a vytvářel přímočarou, přesto nesmrtelnou a nadčasovou eleganci. 

Móda jako hra! Ztratí se oděvní vize v digitálním světě?

elle.cz