Gender bender boří stereotypy Aneb muži v sukních a pink odstínech

U celebrit jsme zvyklí na extravaganci, za každým módním trendem stojí zpočátku kontroverze. Vlnu vzrušení vyvolal v létě Brad Pitt, když v Německu propagoval film Bullet Train a na červený koberec směle vkročil v sukni. Řešila se nejen ona, někteří kritici bádali i nad vhodností oděvu na takové události. Sukně i sako z hrubého, mačkavého materiálu, k tomu ve stejném ladění košile a těžké kanady. Přitom se Brad jen přidal k vlně trendů. Oblékl outfit v udržitelném stylu, sukně zase odráží styly genderless či gender bender. Co to znamená?

Mohlo by se vám líbit

Přemýšlíte, čím oživit letní šatník? Dejte zelenou pánským kravatám

elle.cz

Genderless a gender bender stírají rozdíly mezi pohlavími

O oblečení nerozhoduje pohlaví. Proč se nechat svazovat limity jen proto, že se narodíte jako žena, nebo muž? Nepochybně toto téma umocňují i současné trendy ohledně volby pohlaví každého z nás. Tak jako každý má právo zvolit si, jak se ve svém těle cítí, může si obléknout to, v čem se nejlépe cítí. A gender bender lidé se chovají a oblékají jako opačné pohlaví, ovšem nejde o transvestity nebo osoby, které touží po změně pohlaví. Stejně tak stírá rozdíly genderless. U celebrit lze předpokládat, že v těchto vodách nezakotví, módní výstřelek obléknou jen párkrát. Ostatně, pamatujete, že Jordan Haj na festivalu v Karlových Varech předvedl podobný kousek ještě dříve než Brad?

Ženy přece chodí jako muži už dávno

Dnes nám to ani nepřijde, ale dámy styl typu genderless přece preferují už století. Jen si vzpomeňte na Marlene Dietrich, která se ve 30. letech nebála vynést pánský oblek. Návrhář Yves Saint Laurent přímo exceloval ve střizích sak, fraků a kalhot určených pro ženy. Proč se tedy divíme, že pánové najednou oblékají sukně, když nám už přijde přirozený kilt u Skotů? Ano, je to nezvyk. Na druhou stranu, když se podíváme do minulosti, mají muži v módě mnohem větší genderless oporu než ženy. Zatímco dámy odjakživa skutečně oblékaly spíše sukně a kalhoty nosí víceméně ono století, pánové mají módní historii pestřejší. Například Ludvík XIV. hrdě nosil oděvy, jejichž součástí byly defacto i sukně. Celý outfit pak jen doladil slušivými punčoškami a stylovými střevíčky. Vidíte, muži byli dříve parádivější!

Trendsetteři v sukních

Módní prvky se cyklicky vrací, není tak překážka, aby se do mužského šatníku sukně vrátily v plné parádě. Vliv sociálních sítí tomu může pomoci. Například na Instagramu rezonuje Mark Bryan, Američan žijící v Německu. Influencer, v podstatě maximálně maskulinní typ. Ženatý heterosexuál, který pracuje v technickém oboru a navíc dělá fotbalového trenéra. Podle fotek na sociální síti se ovšem zdá, že místo kopaček jsou mu pohodlnější Louboutinky a ladněji se cítí v sukni místo v šortkách. Nemusíme se však dívat za hranice. Pamatujete, jak před několika lety udivoval v sukni už Jiří Korn? I když i v jeho případě šlo rovněž o trendsetterství celebrity. Pohodlnost sukní však dlouhodobě kvituje švec Radek Zachariáš, který k oděvu ladí i boty na klínku. A u Vlastimila Černého, jenž rovněž miluje šaty, lodičky, lakuje si nehty, byste nejspíš sotva tipovali, že se celý život pohybuje ve sféře technologií a managementu.

Mohlo by se vám líbit

Ty nejlepší Crossbody Bags této sezóny

elle.cz

Nejen máma, ale i táta v sukni

Jen si všimněte, že zmíněné lakování nehtů nás u mužů nepřekvapí tolik, jako by tomu bylo před pár lety. Ani nás neudivuje, když si chlap občas zajde na kosmetiku. Někdy to i vítáme. Sukně nebo lodičky budou muset nejspíš ještě ušlapat kus cesty, než se stanou stálicemi pánské garderoby. A to přitom nejde o inovativní výstřelek, nýbrž renesanci, když je nosili už naši předci.   

Zdroje: Insider.com, Variety.com, Wikipedia.org