#ELLEextra: na slovíčko s Ivanou Mentlovou

Vždycky, když si prohlížím svatební fotografie, vzpomenu si, jak jsem za tebou přišla a řekla, že na svatebních šatech nechci korzet. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsi mě přesvědčila a já ty šaty plné špendlíků s korzetem a nádhernou splývavou sukní měla na sobě… Nikdy jsem se necítila v ničem tak skvěle! Tohle ti ale určitě říkají zákaznice pořád, že?

"Pro mě je zásadní, aby se v mých modelech ženy cítily pohodlně. Nedělám nic jen na efekt, zvlášť u svatebních šatů je to důležité. Vždycky chci podpořit osobnost a zdůraznit, případně odhalit přednosti postavy, klientky na mě dají. Luci, bylo mi ctí!"

Českou módní scénu jsi dobyla prakticky ze dne na den. Nikdy jsem se tě ale vlastně nezeptala, čím jsi se živila předtím?

"Učila jsem na Základní škole, prodávala kosmetiku nebo pracovala jako manažerka."

Jak vypadá běžný den v životě úspěšné módní návrhářky? 

"Samozřejmě se to hodně liší, pokud pracuji na kolekci, zůstávám doma v atelieru. Jinak dopoledne většinou řeším korespondenci, první schůzky si plánuju po 11.hodině, později odpoledne se zastavím v butiku a domů se vracím po 19. hodině. V noci přichází na řadu instagram, který je nedílnou součástí mé práce."

Vzpomínáš si na svůj první model, který jsi navrhla?

"Jeden z prvních modelů byla blůza s aplikací, na kterou jsem použila látku z tátovy košile, odřezky kůže, myslím, že jsem tenkrát rozstříhala několikery pracovní kožené rukavice a vyhrála jsem s ní okresní soutěž na ZŠ."

Většina mých kamarádek má od tebe v šatníku alespoň jeden kousek. Musela jsi někdy nějakou klientku kvůli časové tísni odmítnout, nebo stíháš všechno? 

"Posledních 6 let, kdy pracuju pro další značky a mám rodinu, bohužel nestíhám všechno, momentálně zakázkovou tvorbu beru jen vyjímečně."

O to větší radost mám z tvé spolupráce s českou značkou Pietro Filipi, kde pravidelně nakupuji tvoji řadu Silverline. Jak vlastně toto spojení začalo? 

"Zakladatel a tehdejší majitel značky Petr Hendrych se rozhodl, že mě zkusí oslovit ke spolupráci. V minulosti na designových kolekcích pro Pietro pracovala třeba Klára Nademlýnská, Jakub Polanka, Aňa Geislerová.. Asi rok trvalo, než jsme se domluvili, jak spolupráce bude vypadat. Chtěla jsem pracovat s luxusnějšími materiály a měla trochu jinou představu o designu, který tenkrát PF nabízelo. Vznikla tak limitovaná prémiová řada Silverline a nikdo z nás tenkrát netušil, jak komerčně úspěšná bude."

Jaký největší rozdíl je když tvoříš pro svoji značku IAM a pro Pietro Filipi? 

"Během let spolupráci s Pietro Filipi tvořím pod svojí značkou jen kolekce  z kůže. Většinou jsou to bundy, kabáty, saka.. Pro Pietro navrhuji konfekční řadu, která funguje jako capusule kousky, ale i jako celé looky. Vzájemně si moje modely nekonkurují, naopak se doplňují. Největší rozdíl je v produkci, o kterou se v Pietro Filipi postarají. Je to týmová práce. Pro svou značku IAM by Ivana Mentlová si všechno zajišťuji sama."

Co tě na spolupráci s Pietro Filipi baví? 

"Mám radost z toho, že se moje věci dostanou mezi širší okruh lidí, kolekce se prodává v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě."

Na podzim jsem si právě do Pietra vyrazila koupit tvoje sako. Už u vchodu mi slečna prodavačka říká aniž bych se na cokoliv ptala: „Ivana Mentlová? Ta je nahoře.” A já ti přísahám, že jsem si v první chvilce myslela, že spolu máme domluvenou schůzku, na kterou jsem zapomněla, ale nějakým zázrakem osudu přišla včas. (smích) Předpokládám, že to se tam děje pokaždé, když přivezou tvoji kolekci na butik?

"Myslím, že tě slečna jen dobře odhadla podle stylu."

A moje rozčarování pokračovala dál… nahoře v patře totiž asi dvacet holek (z toho tři moje kamarádky) zkoušely každý kousek tvojí kolekce a ulovit jedno sako byl s nadsázkou řečeno doslova zápasnický výkon. Jak rychle se tvoje kolekce pro Pietro Filipi prodávají? 

"V prvních dnech, kdy kolekce přijde do prodeje, je to asi nejintenzivnější, některé modely se vyprodají první den, často pak nejsou velikosti a vznikne šum, že už nic není i když to není úplně pravda. Nejlépe se kolekce prodává v Praze."

Dá se zvládnout kariéra a mateřství a nezbláznit se z toho? 

"Pro mě je rodina a dcera naopak zdrojem energie, zvládám toho mnohem víc, než před pár lety. Samozřejmě jsou dny, kdy “nestíhám nic” a mám pocit, že se ničemu nemůžu věnovat na 100%, je to náročné, snažím se najít si v tom rovnováhu. Mám obrovskou oporu v partnerovi."

Kdybys měla vybrat jeden jediný kousek, ze všech šatů které jsi navrhla… co by to bylo a proč? 

"Bylo by to vždy něco z poslední kolekce. Černé prodloužené sako. Dobře padnoucí sako je nejlepší investice,v šatníku vám vydrží roky, hodí se úplně ke všemu." 

Máš nějaký nesplněný sen?

"V životě se mi dějou věci o kterých jsem nikdy ani nesnila, za vším je samozřejmě spousta práce, ale i tak mám být za co vděčná. Přála bych si hlavně zdraví pro celou rodinu."

Co sama ráda nosíš?

"Triko, džíny, sako- moje uniforma. Forever and ever!"

EBC promo