Etiketa v malíčku, prsten na prsteníčku. Aneb jak požádat o ruku?

Každý by chtěl, aby byly zásnuby památným okamžikem. Žena zpravidla očekává od muže jistou dávku romantiky, pokud už ne rovnou kreativity. Muž se soustředí na to, aby vyšly všechny jeho přípravy a plány. Spontánnost a kreativita se počítá. Pokud se spojí s dobrou logistikou a bezchybným provedením, žádost o ruku může být nezapomenutelnou chvílí. I přesto, že fantazii se meze nekladou, na pár věcí byste určitě neměli zapomenout.

Rodičovské požehnání je aktuální i ve 21. století

Je nutné žádat o ruku rodiče, nebo otce své vyvolené? Možná si řeknete, že tento zvyk jsme už překonali a nejsme ve středověku, kdy byla svatba záležitostí spíše rodin než páru samotného. To je sice pravda, ale svatba je velkou událostí, která neovlivní jen život vás dvou, ale i vašich rodin. Proto se žádost o ruku otce nastávající stále považuje za relevantní, i když symbolické gesto.

Jak to provést co nejelegantněji? Můžete například pozvat svou vyvolenou i s jejími rodiči na večeři a tam před nimi vyložit karty na stůl. Pokud máte s rodiči své nastávající blízký vztah, půjde o příjemně strávený večer. Pokud se prakticky neznáte, je společná večeře výbornou příležitostí, jak to napravit. S sebou přineste květiny jak pro maminku své nastávající, tak pro ni samotnou. Jestliže nechcete žádat svou drahou o roku před zraky jejich rodičů, nevadí – samotná žádost může proběhnout v soukromí a oficiální svolení od rodičů nevěsty si vyžádáte až dodatečně.

elle proposal2 67ecf

Mějte věci naplánované

Přestože spontánnost s sebou přináší většinou skvělé zážitky, je vhodné mít vybraný den či večer alespoň zhruba naplánovaný. Pozvat svou budoucí manželku na romantickou večeři do vašeho oblíbeného podniku s úmyslem požádat ji tam o ruku a až na místě zjistit, že je beznadějně plný, dokáže plány celkem rozházet. Proto si rezervujte stůl předem a zařiďte, aby vás celý večer neotravoval neodbytný kolega se zprávami o urgentních pracovních záležitostech.

Pokleknout, nebo ne?

Jakmile před dámou svého srdce pokleknete, je všechno jasné. Každý ví, co bude následovat. Z kapsy vytáhnete dlouho pečlivě maskovanou krabičku s prstýnkem a vyslovíte kouzelná slova. Patří toto pokleknutí ale ještě stále do repertoáru moderního muže? Podle průzkumu většina mužů i žen považuje pokleknutí za přirozenou součást aktu žádosti o ruku. Určitě tím nic nezkazíte. Měli byste ale zvážit, zda bude vaší partnerce příjemné, pokud to uděláte během letní dovolené na přeplněné promenádě při západu slunce, kde si vás budou ohlížet domácí a fotit japonští turisté. Některá žena pozornost širokého okolí ocení, jiná dá přednost komornějšímu prostředí.

Toto je váš večer

Jedno z nejdůležitějších pravidel. Je to váš večer. Nežádejte o ruku tehdy během večera někoho jiného. Mít všechny známé pohromadě na oslavě narozenin nejlepšího kamaráda je sice praktické, ale ti jsou tam kvůli němu, ne kvůli vám, a kamarád by vám určitě nepoděkoval, kdybyste odvrátili pozornost od jeho životního jubilea k vlastním zásnubám. Pokud se vám ale podaří dostat na pódium na koncertě vaší společné oblíbené kapely a vyznat jí lásku před celým publikem, máte vyhráno. Jen se předtím ujistěte, že vaše láska netrpí trémou. Aby vám místo lezení za vámi na pódium neutekla v panice nouzovým východem.

A co prsten?

Ano, prsten, na ten nesmíme zapomenout. Symbol kruhu značí nekonečnost vaší lásky a odhodlání strávit spolu celý život. Právě přijetím prstenu dává žena najevo, že přijala nabídku k sňatku. Tradice praví, že cena zásnubního prstenu by měla představovat troj– až čtyřnásobek platu žadatele, ovšem v dnešní době si už na pravidlo příliš nehledí. Zaměřit by se měl na vkus své slečny. Prsten z chirurgické oceli se zirkonem udělá stejnou radost jako ten platinový s diamantem, ale pouze pokud tento typ šperku dotyčná sama vyhledává.

Jestli neznáte přesnou velikost prstu vaší budoucí manželky, nevadí. Dohodněte se v klenotnictví, že vám v případě potřeby prsten vymění za větší nebo menší. Některé páry se dokonce k výběru prstenu staví prakticky a jdou ho vybrat spolu. Pokud se na tom oba shodnete, není na tom nic špatného.

Nezapomínejte na opatrnost

Tento bod až tak velmi nesouvisí s etiketou, jako spíše se zdravou opatrností a dobrou organizací celého průběhu zásnub. Na opatrnost myslete zejména v případě, že se chystáte žádat o ruku v zahraničí. Výborně promyšlený a bezchybně zorganizovaný moment pod Eiffelovkou nebo při západu slunce na mořském pobřeží se totiž může změnit na nepříjemný výlet s množstvím oplétaček, pokud si vaše drahá vymkne ve večerních střevíčkách kotník, nebo vás přepadnou žaludeční potíže ze středomořského jídla.

Určitě nejezděte do zahraničí udělat největší krok svého života bez cestovního pojištění. Je dost možné, a my v to doufáme, že ho nebudete vůbec potřebovat. Pokud by se však zásnuby nějakým nečekaným způsobem zkomplikovaly, výhodné cestovní pojištění může absolutní katastrofu výrazně zmírnit. Jestliže jste při koupi prstenu trošku přepískli rozpočet, použijte srovnávač Srovnejto.cz anebo ePojištění,  kde si můžete cestovní pojištění najít více než výhodně.

Neexistuje jednoznačný návod na správné zásnuby. Záleží na konkrétních lidech a na tom, co se jim líbí a co je jim příjemné. Dodržením pár jednoduchých pravidel etikety ale nemůžete nic pokazit.