Czech Grand Design odhalila nominace za rok 2022!

V Česku najdeme velké množství tvůrců, kteří odvádějí neuvěřitelnou práci, ve které mohou uplatnit své schopnosti a talent. Široká veřejnost ale stále o jejich jménech často ani neví. Cílem ocenění Czech Grand Design je mimo jiné právě i upozornění na mimořádné výtvory, jejich medializování a pomoc v lepší orientaci na poli českého designu.

Nadupaný seznam

Akademie designu ČR nabízí průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok a určitě se bude na co dívat. Samotné udílení cen proběhne tentokrát v Brně v Centru architektury a městského plánování: CAMP a záznam z tohoto večera odvysílá týden poté ČT art. Ocenění v jedné z 8 kategorií má šanci získat celkem 80 tvůrců a firem. Projekty finalistů ze všech kategorií také budete mít příležitost prohlédnout na výstavě v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023.

Svěží vítr

Čerstvé nápady a překvapivé novinky se objeví v těchto kategoriích: Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Hodnotit a vybírat vítěze bude odborná porota skládající se z celkem 59 členů z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.

Design světové úrovně

Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvádí za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski a dodává: „Obzvlášť mě těší, že nominační večer k vyhlášení finalistů proběhne poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design v Brně, navíc u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů roku, dua Vrtiška a Žák.“

Zajímá vás, kdo se v nominacích nachází? Nahlédněte do nominací alespoň dvou kategorií – módy a designu šperku.

 

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU Jan Černý / JAN SHOW 10, A BOY WHO PLAYS WITH FIRECHATTY / kolekce FALL WINTER 2022 JARDA PRAHA / kolekce SEASON 4 Aleš Hnátek / kolekce Wardrobe for AntonieTereza Rosalie Kladošová / kolekce TRK in ParislandMartin Kohout / kolekce Alenka v říši divů a FridaZuzana Kubíčková / kolekce Couture 2022/23Natálie Nepovímová / kolekce Oficina Playa Jakub Polanka / kolekce SS23 a Storm Comes Port of Stars / kolekce Elements Liběna Rochová / kolekce Inside 23Zoltán Tóth / kolekce LABORA23 (spolupráce: Alexmonhart, SALONč4)Soolista / kolekce Spektrum (spolupráce: NAUTIS, Maria Makeeva) a Urban Polar Hana Zárubová / kolekce Elementary a kabát Kokon pro výstavu Krásná práce (spolupráce: Besky)

DESIGNÉR ŠPERKU ROKUBold studio by Markéta Kratochvílová / kolekce Archean Dick Wolf / kolekce MARINA Anežka Juhová / kolekce TaroMária Kobelová / kolekce AARU Eliška Lhotská / kolekce Pretty Bloody Good (spolupráce s PBG)Vika Mayzel / kolekce B.A.I.T. Nastassia Aleinikava studio / kolekce Metamorfózy Janja Prokić / kolekce LUMOOndřej Stára / Beach Artefacts ke kolekci Oficina Playa pro Natálii Nepovímovou Magdalena Štastníková / kolekce šperků pro diplomovou práci sRostliny, šperky ke kolekci SEASON 4 pro JARDA PRAHA Zdeněk Vacek / kolekce The Future Antique / BAGUETTE

Kompletní seznam nominací na Ceny Czech Grand Design 2022 najdete na Czechgranddesign.cz.

Měření