KVIFF a Plushfriends
Karlovy Vary se už tento týden promění v bublající filmové vřídlo. Aby se vám z akreditací, rvaček o cenné lístky a nevyzpytatelného počasí nezamotala hlava, věnujte těch pár dní do odjezdu tréninku festivalových dovedností. Bude se vám hodit schopnost…

… ČÍST (MEZI) ŘÁDKY

Rozkódování anotací k festivalovým filmům je úkolem hodným univerzitně vzdělaného kryptologa. Téměř všechny snímky se v programu tváří jako „civilní portrét mezilidských vztahů“ nebo „meditativní drama o obecných pravdách“. V přítmí pak uvažujete, zda jste v bludišti kin trefili do správného sálu, protože to, co právě sledujete, je dvacetiminutový záběr na povlávající záclonu. Když se pošesté za den přistihnete s nosem v katalogu říkat „to zní zajímavě“, virus klamavých anotací napadl i vás.

… POSÍLAT SMS ZPRÁVY

Několik vteřin po sedmé ranní začnou karlovarským vzduchem svištět rezervační esemesky směrem k telefonní centrále. Záhada je, že zatímco vy tisknete tlačítko Odeslat v 07:00:00, váš kamarád si teprve mne oči a místo má na rozdíl od vás stejně jisté. Nikdo dodnes nezjistil, podle čeho se přídělový systém lístků řídí – zda atomovým časem, polohou hvězd na nebi, nebo aztéckým kalendářem.

… ZABAVIT SE VE FRONTĚ

Pokud vítězoslavně nemáváte lístky, je zapotřebí vytrpět čekací martyrium před sálem či u pokladen. Udržet si klid a dobrou náladu během dlouhých hodin vyčkávání chce přitom boží trpělivost a zásobu vtipů. Zvláštní oblibě se ve frontách těší hry „Kdo mi šlápnul na nohu“, „Kam se cpeš!“ a „My patříme k těm vepředu, nechte nás projít“.

… RYCHLE BĚHAT

Schopnost sprintovat se ve Varech hodí, když vám jednotlivé projekce navazují v různých koncích města nebo když si chcete z centra zajet pro svetr a kyvadlová autobusová linka vám na jeho lovení ze skříně dává velkorysých pět minut.

… SPÁT JAKO DŘEVO

Populace Karlových Varů se během prvního červencového týdne zahustí o několik set procent. Hromadné tření charakterů křesá jiskry konfliktů hlavně přes den, v noci vám však doslova nedá spát – ať se o to postará chrápání souseda za tenkou zdí, nebo ranní pípání esemesek. Noční klid si neužijete, ani když jste ubytovaní v luxusním apartmánu v centru. Pod vašimi okny teče vodička z říčky Teplé, kromě té pod nimi ale noc co noc proplouvá proud nadraných festivalových návštěvníků.

P.S. Na všechny předchozí schopnosti můžete v klidu zapomenout, pokud zvládáte následující:

NESPAT VŮBEC, PAŘIT JAKO O ŽIVOT A PŘIMOTAT SE K NĚKOMU, KDO VÁM PŘENECHÁ SVOU VIP AKREDITACI.