After sun: Co když se spálíte?

 

Pokud jste strávili na slunci více času než je příhodné a utrpěli jste spáleniny (mimochodem – Světová zdravotnická organizace kůži spálenou od sluníčka vyhodnocuje jako popáleniny 1. stupně se vším, co k tomu patří), patrně pozorujete zarudnutí a prohřátí, jinými slovy hoříte. „Což je dáno zvýšeným tokem krve, která se na poškozená místa snaží dopravit bílé krvinky, aby uklidily škody – v  podstatě se celá pokožka zanítí). Za pár dní se objeví olupování, které je přirozenou ochranou těla proti nebezpečí. Buňky pokožky, které byly vystaveny UV radiaci, mají nevratné změny, které by z nich mohly udělat buňky rakovinotvorné, proto se jich naše tělo chce chytře zbavit. Je to jednoduchá a účinná sebeobrana,” vysvětluje logiku věci dermatoložka Nikola Vološčuková z pražské kliniky Elizabeth Beauty Concept.

Co si tedy s bolestivými spáleninami počít? První pomoc určitě zastanou studené obklady a studená sprcha několikrát denně plus zvýšený pitný režim (spálená pokožka ztrácí vlahu několikanásobně rychleji než zdravá). Odbornice poté doporučuje lehkou hydrataci s aloe nebo panthenolem. Žádné oleje ani vazelína, žádné parfemované krémy ani esenciální oleje, vaše pokožka je opravdu popálená a potřebuje se zotavit. „Jakmile by se po pobytu na sluníčku objevilo vertigo (motání hlavy), zvracení, omdlévání nebo třes rukou, je jasné, že máte co dočinění nejen se spálením, ale i tepelným postižením těla (úpal a úžeh) a je nutno kontaktovat praktického lékaře. Spálení pokožky bez celkových příznaků ale zvládne ošetřit doma i laik a není nutná intervence dermatologa ani jiného specialisty.

VYCHÁZÍ SRPNOVÁ ELLE, KTERÁ VÁM UKÁŽE SVĚT Z JINÉ PERSPEKTIVY

elle.cz

Vedle spálenin po opalování můžete narazit i na solární akné, které je de facto jen opožděnou reakcí kůže na slunce a objevuje se převážně sezonně. Na sluneční akné dobře fungují klasické protiaknózní přípravky, problém je ovšem ten, že se nesnesou se sluníčkem, tudíž se situace komplikuje a vám zbyde šetrné antibakteriální mýdlo a nekomedogenní opalovací krémy.

Dalším případem je solární alergie, kdy se můžete osypat hned po prvních paprscích. V takovém případě je vhodné používat antihistaminika a zkusit otužování pokožky (postupně na sebe nechat svítit malé množství světla, aby si kůže zvykla). „Zásadní je užívat opalovací krémy. Tady je vhodné sáhnout například po produktech s obsahem alfa-glukosylrutinu, který má super účinky na prevenci vzniku solární alergie,” dodává dr. Vološčukov.

Celý článek si můžete přečíst v srpnovém vydání ELLE a zjistíte v něm i jaké after sun produkty si pořídit. Nové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. ELLE si můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz či zamiřte do nejbližší trafiky. A pokud se chcete o opalování dozvědět více, sledujte náš speciál na toto téma.

Proč nikdy neusínat na slunci?

elle.cz

Jaké toxiny mohou obsahovat opalovací krémy?

elle.cz

Bronz bez slunce: Co byste měli vědět o samoopalování

elle.cz

Rozdělte si proces opálování pro nejkrásnější barvu

elle.cz