A je to i pro vegany?

Veganský životní styl nezačíná a nekončí konzumací potravy výhradně rostlinného původu. Pokud se s touto životní filozofií ztotožníte, automaticky se z talíře přesune i do dalších oblastí vašeho života. Máme samozřejmě na mysli hlavně módu a kosmetiku. V prvním případě z vašeho šatníku velmi pravděpodobně rychle zmizí materiály jako kožešiny, kůže, peří, kašmír či vlna a nahradí je umělá kůže nebo sofistikované směsi recyklovaných materiálů. Čeho všeho se však budete muset vzdát na poli krásy?

Etický boj za vás z části vyřešila evropská legislativa, podle níž je na našem kontinentě od roku 2013 testování kosmetiky na zvířatech zakázáno. To však neznamená, že by se ve výrobcích nesměly vyskytovat ingredience živočišného původu, jako je včelí vosk, lůj z tuku přežvýkavců, lanolin z vylisované ovčí vlny, karmínové barvivo získávané z rozdrcených těl hmyzu, kolagen z pojivových tkání zvířat nebo skvalen čili olej ze žraločích jater. 

Pokud se těmto složkám chcete vyhnout, hledejte certifikovanou kosmetiku, která splňuje nejpřísnější kritéria. Napoví vám chytrá loga i certifikace  jako Vegan, Cruelty Free, Cruelty Free Vegan či Demeter. 

 

 

Vzrůstající oblibu veganské kosmetiky potvrzuje i spolumajitel pražského beauty concept storu Ingredients Jakub Kopčák. „Veganská kosmetika je něco, co naše klienty velmi zajímá. Ostatně já sám jsem vegan, proto jsem se při výběru péče do našeho portfolia zaměřil hlavně na high-endové brandy, které vyznávají stejnou filozofii,“ vysvětluje mi Jakub. Mezi největší hity známého concept storu patří americká značka Tata Harper, která proslula používáním koktejlu aktivních složek v bezprecedentních koncentracích, nebo beauty nadšenci milovaný Augustinus Bader s patentovanou formulí TFC8, která optimalizuje zdraví pokožky a redukuje její stárnutí. Ta v nabídce má i varianty produktů vhodné pro vegany. 

Jenže co když stav naší pleti vyžaduje důraznější intervenci a zázračné lahvičky prostě nestačí? Osobně jsem začala s pravidelným botoxem v oblasti mezi očima a na čele již okolo třicítky. Postupně jsem přidávala výplně na bázi kyseliny hyaluronové a tipuju, že co nevidět mě čeká i skalpel, který se postará o korekci povadlých horních víček. Co si však počnou moje veganské kolegyně a kamarádky?! Jejich cesta za krásou bude pravděpodobně mnohem trnitější....

 

Více o kosmetických procedurách vhodných pro vegany se dočtete v tištěném vydání květnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

REKLAMA