Mindfulness v posteli

Střízlivé odhady tvrdí, že denně uděláme asi 35 tisíc rozhodnutí, ty ambicióznější mluví až o 70 či 90 tisících. Žijeme v doě, která na nás klade vysoké nároky a nutí nás k závratnému tempu. Není tedy divu, že po ulehnutí ještě dlouho přemýšlíme nad uplynulým dnem a sex už se nám jaksi do rozvrhu nevejde. Když už se ‚k akci‘ odhodláme, ne vždy se nám u ní podaří v myšlenkách setrvat. Klišé z komedií, kdy žena komentuje snažení svého partnera poznámkami o nutnosti umýt nádobí, se tak stává smutnou realitou.

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Hodina dějepisu při které se budete červenat

elle.cz

Snažíme se proto vrátit svým životům přirozený rytmus a jednou z cest za tímto cílem, na které se dnes upírá pozornost (a o pozornosti to celé vlastně je), je mindfulness. Učí nás, jak se vědomě, bez jakýchkoli soudů zaměřit na přítomný okamžik, na to, co vnímáme svými smysly, co se nám děje v hlavě a jak se u toho cítíme. A co že to má společného se sexem? Možná víc, než si myslíte. „Když netrénujeme mindfulness, tedy schopnost být bděle přítomni, jsme vlastně v režimu autopilota, kdy naše mysl nasedá na desetitisíce myšlenek, které nám denně prolétnou hlavou. To jsou ty známé situace, kdy při večeři místo naslouchání partnerovi v duchu formulujeme mail pro šéfa.

Mindfulness je schopnost uvědomit si tuto rozěkanost a následně vrátit mysl tam, kam chceme,“ vysvětluje Jitka Pouzarová, kvalifikovaná lektorka mindfulness a MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Zenoví mistři si toho, že se jim mysl někam zatoulala, všimnou okamžitě, trénovaný člověk s mindfulness praxí poměrně brzy a amatér možná vůbec ne. Pokud tedy člověk tyto techniky trénuje, dříve si uvědomí, že se mu při sexu třeba do myšlenek vkradla fantazie o pohledném herci nebo krásné modelce, a má možnost rozhodnout se, jak s tím naloží zda se nechá unést na vlnách představivosti, nebo se vrátí do přítomnosti k partnerovi, k prožitku těla.

Naše tělo existuje jen právě teď. Za pár chvil bude úplně jiné.

Z pohledu tréninku mindfulness sexualitě také pomáhá, že se do přítomného okamžiku učíme nalaďovat skrze vlastní tělo. Tím se dostáváme k jednomu ze žhavých problémů západní civilizace – k odpojení od vlastního těla, které vede k tomu, že vůči jeho jemným signálům nejsme citliví a ignorujeme je. Interocepcí, tedy schopností vnímat vlastní tělo zevnitř, se přitom vědci v poslední době intenzivně zabývají. Z výzkumů totiž vyplývá, že má zásadní vliv na naše zdraví.

Chcete vědět víc? Celý článek si přečtete v dubnovém vydání ELLE, které si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Nově si ELLE můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz.

Dubnová ELLE vám ukáže sílu detailu

elle.cz