Operace moje léto

YOGAMEHOME

Valentina Nízká, šéfredakorka

To, že oblíbené pražské jógové studio YOGAME má i online lekce, jsem zjistila v ideální čas – těsně před odjezdem na dovolenou k moři. Mohla jsem se tedy těšit, že mou stálici Yoga with Adriene (celosvětově nejpopulárnější YouTube kanál pro všechny začínající i pokročilé jogíny) vyměním na území slunného Španělska za hodiny v mateřské češtině. Nabídka videí YOGAMEHOME se dělí z převážné části na jemnou, dynamickou a Iyengar jógu. Najdete tam ale i meditace, pilates, posilování nebo lekce barre.

Na videích mi vyhovovaly různé stupně obtížnosti, mezi kterými jsem volila podle toho, jestli jsem za sebou měla ranní hike podél jezera v horách, nebo relax v podobě opalování na pláži, stejně tak jako odlišné délky lekcí. Neměla jsem pak totiž žádnou výmluvu, abych nerozložila podložku. Půlhodinku si na dovolené na cvičení opravdu najde každý a večer jsem si pak mohla dát skleničku bublinek bez jakýchkoli výčitek. Kladně hodnotím i dobrou úroveň vysvětlování lektorů, jak cviky a pozice správně provádět – obzvlášť u série zaměřené na posílení břicha. V té mimochodem pokračuji i po návratu do Prahy a doufám, že brzy budou vidět výsledky! Nečekejte žádné technologické nebo designové vychytávky, ale archiv plný lekcí, které bez příkras doručí to, co od nich očekáváte.

www.yogamehome.cz, 350 Kč za měsíc

 

 

DIGITÁLNÍ ŽELEZNÁ KOULE

Anna Machová, beauty redaktorka

Populární pražská tělocvična Železná koule během pandemie covidu vybrala na platformě Hithit téměř sedm milionů na zrealizování svého online tréninkového programu. Už jenom ta cifra mě přiměla, abych klikla na jejich web a zvolila program Starter Pack pro úplné nuly. Je na osm týdnů a při třech trénincích týdně (jeden se vejde se do 45 minut) slibuje získat sílu, naučit se správně dýchat a zbavit se bolestí zad nebo kloubů (a samozřejmě se připravit na navazující pokročilejší programy).

V Šatně (jak se přiléhavě nazývá úvodní strana koučinku) mě ihned ponoukají k vytvoření pevného rozvrhu, jehož dodržování pro mě bude automatické stejně jako čištění zubů. V Tělocvičně ovšem už na mě čeká trénink pro dnešní den. Jelikož je mojí nejoblíbenější sportovní lekcí Aerobik pro všechny 1 od Olgy Šípkové z roku 1997, kde populární cvičitelka více než hodinu krásně předcvičuje a já přesně vím, co mám v jakou chvíli dělat, první dojmy jsou poměrně rozpačité. Proč? Nejprve si totiž musím pustit instruktážní video na konkrétní cvik, poté si zapnout Pípák, který mi odpočítá tři minuty a já bez jakékoli další podpory či instruktáže daný cvik sama provádím… Což znamená, že výsledek je velmi nejistý, i když se snažím sebevíc. Ruce a nohy mě nicméně bolely, což značí, že svaly jsem zapojovala. I když nad dojmem z appky pořádá váhám, velkou výhodu spatřuji v živé podpoře koučů z  Železné koule, které najdete v sekci Trenér. Obávám se, že ji díky množství mých dotazů budou muset brzy zrušit.

www.digitalni.zeleznakoule.cz, 1000 Kč za měsíc

 

 

SWIM

Barbara Häckelová, editorka

Několikrát týdně chodím plavat do krytého bazénu, a tak na mně bylo vyzkoušet portál swim.com a jeho appku, kterou si po registraci zdarma stáhnete. Instalace je super easy – tedy v případě, že máte iWatch. Appka funguje taky jednoduše, vyberete si, v jak dlouhém bazénu plavete, a „jedete“. Po skončení tréninku stačí na automaticky zamknutý displej poťukat o něco silněji než obvykle, a záznam je na světě. Uloží se ve vašem profilu, kde se můžete realizovat dál – vyzkoušet si jeden z tisíců tréninků, které jsou k dispozici, nebo si sestavit vlastní na míru a sledovat, jakých pokroků dosahujete, pomocí grafů, kterým porozumí i zoufale technicky nenadaný člověk, jako jsem já.

Budete zkoumat, jak se vám postupně snižuje při stejné vzdálenosti tepová frekvence nebo jak utěšeně stoupá křivka, když se vám daří přidávat každý trénink o bazén či dva navíc. Můžete se také zkoušet popasovat s výzvami, které vám aplikace v daném měsíci nabízí, nebo se třeba hecovat navzájem s přáteli, možnostem se meze téměř nekladou. Vedle narýsovaných lajn vám appka poslouží i v „open water“, to jsem ale vzhledem k počasí neriskovala, nejsem Bába z ledu.  Je možné, že když se do hlubin aplikace ponoříte hlouběji, doberete se placeného obsahu. Mně se to ale při povrchním brouzdání nepovedlo. Za mě tedy velké ano, i když… pro člověka jako já, který se stejně při druhém bazénu ztratí v myšlenkách, je jí až škoda. Pokud ovšem jedete na výkon, bude se vám líbit, slibuju. 

swim.com

 

 

JEDU NA VÝKON

Mariya Patrovská,

zástupkyně šéfredaktorky

Snažím se obnovit svou fyzickou aktivitu a musím se přiznat, že po poměrně dlouhé době. Proto jsem možnost vyzkoušet si jednu ze cvičebních aplikací nadšeně uvítala. Jedu na výkon vznikl za podpory značky Puma a funguje především jako appka na telefonu, ale cvičit se dá, i když si otevřete svůj profil na počítači. Samotné rozhraní a prostředí webu i aplikace je poměrně jednoduché a intuitivní. Nemáte moc možností, jak šlápnout vedle. Ke koupi se vám naskytnou tři druhy tréninkových plánů. ≠HOME, jak už samotný název napovídá, je program zaměřený na domácí trénink. Ten jsem si na vyzkoušení vybrala já. Dále je tu pro běžce plán ≠RUNNING a program pro cvičení v posilovně ≠PRIME.

≠HOME se cvičí pět dní v týdnu, zbývající dva odpočíváte. Přiznám se ale, že jsem tento harmonogram nedodržovala a jela podle svých časových možností. K tréninkům se dá vracet, takže jestli se vám nějaký extra zalíbil, není problém si ho zopakovat. Každý den se pak otevře další a další. Některé dny se zaměřují jen na dolní, jiné na horní části těla, další je pak komplexní, k mání jsou také intervalové programy. A jak takový trénink probíhá? Ke každému cviku máte ukázku, jak se provádí, a je uveden počet opakování a sérií, které byste měli udělat. Také se dozvíte, kolik času odpočítávat. Vše je rozepsáno a ukázáno srozumitelně, jen mi chyběl nějaký kontakt s cvičícím – a taky hudba. Takže když chcete jet bez zastavení, musíte si cviky a veškeré info o opakováních a sériích nastudovat předem a to mě značně časově omezovalo. Není to ve stylu „přišel, zapnul, zacvičil  si s pomocí jedné ucelené lekce a odešel“. Na druhou stranu – tréninky jsou sestaveny s velkou pečlivostí a jsou skvělou volbou pro ty, kdo chtějí doma zapracovat na síle, mobilitě a celkově si zlepšit kondici.

jedunavykon.cz, 400 Kč za měsíc

 

Jaké aplikace testovaly další z redaktorek se dočtete v tištěném vydání červnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

REKLAMA