

Žluté košilové šaty s tříčtvrtečním rukávem přepásané širokým bílým páskem nebyly princezniným nejokázalejším modelem. Naopak, jejich jednoduchost korespondovala s civilností akce, na níž se v nich princezna Diana v roce 1983 ukázala. Žlutá barva ji ale dokonale rozzářila a podtrhla její jemnou, tehdy ještě dívčí krásu.


Na banket v Claridges pořádaném prezidentem Turecka pořádané k příležitosti zakončení jeho státní návštěvy zvolila princezna Diana róbu, která ji sice zahalovala, ale zároveň dávala vyniknout její sošné postavě. Jednoduché šaty s vázáním na levém boku korunovala Diana diamantovou tiárou a náhrdelníkem typu choker se smaragdy.


Na dražbu do aukční síně Christie's v roce 1997 dorazila princezna Diana v nádherných křivky obepínajících šatech s potiskem pastelových květů a bohatě vyšívané třpytivými korálky. Jednoduchost a přitom zdobnost šatů už nesnesla velké množství dalších doplňků, proto princezna vsadila pouze na naušnice a náramek korespondující s motivy šatů.


Tři roky ležely tyto nádherné šaty v princeznině šatně, než se rozhodla si je obléknout. Impulzem pro to bylo přiznání prince Charlese k nevěře. Televizní pořad s Charlesovou zpovědí se měl v televizi vysílat ve stejný den, ve který byla Diana pozvána na dobročinnou večeři. Věděla, že na akci bude kvůli této situaci spousta novinářů...a tak se rozhodla Charlese zastínit. Podařilo se! Černé minišaty s odhalenými rameny a dramatickou vlečkou vstoupily do historie jako „Revenge Dress“ neboli nástroj dokonalé pomsty.


Outfit ve stylu princezny z pohádek Tisíce a jedné noci vynesla Diana na charitativní večeři nemocnice Shaukat Khanum v Pákistánu. Dle svého zvyku vzdala hold kultuře svých hostitelů - širokými hedvábnými kalhotami, bohatě vyšívaným orientálním kabátkem a oblíbeným chokerem.


Kostým od Catherine Walker doplněný turbanem s kloboukovou římsou od Philipa Somervilla vynesla Lady Di na své návštěvě Dubaje v roce 1989. Turban Dianě důmyslně skrýval vlasy, ovšem díky jeho provedení a la klobouk měla pokrývka hlavy evropský šmrnc. Diana vždy dbala na to, aby svým oblečením vyjádřila úctu náboženským a společenským zvyklostem dané země. Zároveň se ale vyhýbala přílišné servilitě a do outfitů promítala svůj vlastní vkus a osobní drive.


Hedvábné šaty bez ramínek vyšívané perlami doplněné o bolerko ve stejném provedení vytvořila Dianina dvorní návrhářka Catherine Walker podle Dianina návrhu. Diana je oblékla na svou návštěvu Hong Kongu v roce 1989. Díky střihu bolerka korunovaného stojícím límečkem a své okázalé zdobnosti dostaly tyto šaty název „Elvis dress“.


Princezna Diana na banketu při státní návštěvě Německa v roce 1987. Černé obepnuté šaty se spadlými rameny byly předchůdkyněmi slavných „Revenge dress“. Černou minimalistickou róbu od Victora Edelsteina Diana ozdobila diamantovou tiárou a náušnicemi a náhrdelníkem, které dostala jako drahocenný dárek od ománského sultána.


A zase ta Catherine Walker! Jejich módní souznění bylo pro obě přínosné - Walker tvořila róby, které vcházely do módní historie a Lady Diana díky nim zářila stejně nepřehlédnutelně jako její rodinné diamanty. Tmavě modré šaty kopírující siluetu s decentním výstřihem do V. doplněné náušnicemi a perlovým náhrdelníkem se safíry. Co ale povýšilo tento outfit mezi nejnezapomenutelnějších 10 módních momentů byl Dianin účes. Mokrý dozadu sčesaný look s dotykem pánského stylu vstoupil do historie.


Mezi neikoničtějšími šaty princezny Diany samozřejmě nesmí chybět její svatební róba. Svatební šaty lady Diany Spencer byly z hedvábného taftu v odstínu slonoviny, s osmimetrovou vlečkou a závojem, který měřil 140 metrů. Oblékla je na svatbu s princem Charlesem v roce 1981 v katedrále Svatého Pavla. Staly se jedněmi z nejslavnějších šatů na světě a byly považovány za jedno z nejpřísněji střežených tajemství v historii módy. V případě, že by se ještě před svatbou odhalila jejich podoba, měli návrháři David a Elizabeth Emanuelovi připravený náhradní model.