

Po vzoru zrekonstruovaného obchodu Harrods si majitel přál výrazný lustr. S koupí mu pomohla interiérová designérka Julia Horečná, která sehnala kousek na trubkové konstrukci a se sklem s jemným pigmentem. Postel je z Alnea, lampička z Artemide a stolek ze Snel Furniture. Na něm se kupí knížky a časopisy, pro něž má majitel slabost. „Většina publikací má svůj příběh a pochází z projektů, na kterých jsem se podílel. Už na studiích jsem si nechával od kamarádů dovážet americké časopisy. Ti mě za to samozřejmě nenáviděli, protože běžně vážily kolem tří kil, já je mám ale dodnes! Je to pro mě zdroj nekonečné inspirace.“


Detail nočního stolku.


Kreativní producent a publicista Milosh Harajda se narodil v Prešově, žil ve Velké Británii, Španělsku, Chile i Spojených státech amerických. Nad sofa od Skanfort visí malby mužských torz od Milana Sodomy, které mu malíř vytvořil na přání.


Koupelna přišla o vanu i dlaždičky, fádní šedou nahradily velkoformátové dlaždice s motivem žíhaného mramoru. Zrcadlo se zabudovaným světlem je od Triga, kosmetika Tom Ford a Grown Alchemist, na které Milosh nedá dopustit.


Přestože se šatna ve skutečnosti rozkládá na pěti metrech čtverečních, pocit z ní je majestátní. Může za to minimalistický design sestávající z trubek a tmavého dřeva a především rozměrné zrcadlo zakrývající celou zadní zeď místnosti. Naproti přes chodbu je vstup do koupelny, a tak je tu vše pohodlně přístupné.


Z původní kuchyně použil majitel hlavní skelet a dotáhnul jej k dokonalosti černým kamenem, který si nechal dovézt až z rodného Prešova. K lince si sám dodesignoval ostrůvek, jenž malý prostor proměnil v plnohodnotnou kuchyň, kde se dá připravit hostina o několika chodech. „Působí to tak, že tu maximálně namíchám gin s tonikem, ale právě díky baru mi vznikla obrovská manipulační plocha k vaření, kde mám navíc vše hezky po ruce,“ dodává.


Křeslo od Cyrila Dunděry a Matěje Jánského a stojací lampa Captain Flint od Michaela Anastassiadese pro Flos. Topení zakrývá římsa, která odkazuje na britský interiérový design.


Interiér plný oblých trubek, leštěného kovu a kouřového skla rozbíjí zdobený vintage stolek, který Milosh náhodou sehnal v antiku na nákladovém nádraží Žižkov. Nad ním visí podobizna Micka Jaggera od Andyho Warhola.


„Jedno z prvních vybavení v bytě vůbec a velk. experiment byly závěsy. Výběr jsem nechal na Christine Pohl, která zvolila zvláštní odstín žlutozelené a přesvědčila mě ke koupi. Dnes už chápu její slova o odrážení černé barvy a ladění s lípou na náměstí. Sednou sem perfektně a během roku mění vyznění v závislosti na slunci i zeleni venku,“ pochvaluje si majitel. Fotografie Filipa Šlapala zachycuje zimní zahradu ve vile Tugendhat, pod ní je křeslo od Cyrila Dunděry a Matěje Jánského a stojací lampa Captain Flint od Michaela Anastassiadese pro Flos. Topení zakrývá římsa, která odkazuje na britský interiérový design.


Pracovní stůl je reprodukce populárního modelu, který ve 30. letech v Československu vyráběla firma Vichr. Dnes ho vyrábí Modernista. Doplňuje ho funkcionalistické trubkové křesílko B34 od Marcela Breuera a fotografie Ticho od Dušana Šimánka. Přísnost narušuje vintage koberec od Médecine.


Majitel nábytek pořizoval postupně. Obdiv k Bauhausu odráží komoda Vichr od Modernisty a fotografie od Filipa Šlapala, které Milosh s nadsázkou přezdívá „český Mondrian“. Strohé linie vyvažuje oblá vázička z antiku