Rozsekněte to. Proč je těžké opustit práci, která vás ničí?

Proč to nejde?

Mobbing, bossing, vyhoření, toxické prostředí společnosti, náplň práce, která vám už dávno nic neříká… to všechno můžou být důvody, proč každé ráno vstáváte do práce s nechutí. Vaše okolí nechápe, proč se dobrovolně trápíte a už dávno jste nedali výpověď, ale pro vás tato rovnice není tak přímočará. Z různých důvodů zůstáváte roky v práci, která vás neuspokojuje, v které se nic nenaučíte a nikam se neposunete, jste špatně placeni a ničí vás toxické prostředí. Pojďme si rozebrat pět běžných důvodů, proč se nejste schopni opustit práci, kterou nesnášíte a co s tím dělat.

1) Cítíte se loajální

Pokud jste ve firmě delší dobu, můžete mít pocit, že jí a svým kolegům dlužíte loajalitu. A že vaše loajalita bude v budoucnu odměněna povýšením nebo zvýšením platu. Zlaté oči. Mnohem pravděpodobnější verzí je ta, že roky budou utíkat a vy se zaseknete ve své pozici, nebo, co je horší, že budete povýšení na pozici s větší zodpovědností i objemem práce – ovšem bez zvýšení platu. Typická výmluva? „Teď na to nejsou peníze, teď musíme všichni pracovat na tom, aby se nám dařilo lépe.“ Pravdou je, že loajalita by měla být po několika letech vzájemná. Položte si ozátku, jestli i k vám by společnost, pokud byste z nějakého důvodu nemohli odvádět 100% pracovní výkon, byla loajální. Nestalo by se náhodou, že byste skončili s výpovědí, nebo co je možná pravděpodobnější, že by se vás snažili přimět, abyste odešli sami bez nároku na odstupné?

Sunday scaries aneb když práce už v neděli nahání hrůzu. Bojujte s tím

elle.cz

2) Firma na vás působí jako sekta

Když nastoupíte do práce, stanete se součástí týmu, která má jeden společný cíl. Nezáleží na tom, jestli lidem doporučujete finanční produkty, stavíte domy nebo prodáváte potraviny či auta. Ve chvíli, kdy začnete přemýšlet nad výpovědí, vás můžou začít trápit myšlenky na to, že budete vypadat sobecky nebo dokonce jako zrádce. Společné poslání je krásná věc, ale leckdy zahrnuje až fanatické odevzdání se firemním cílům. Zahrnuje pracovní maraton bez placení přesčasů, soutěživost mezi členy týmu nebo šibeniční termíny na dokončení projektů. Důležité je zastavit se a popřemýšlet, jestli vaše osobní hodnoty souzní s těmi pracovními. Pokud máte pocit, že spíše než v práci si občas připadáte jako v sektě a že ani produktům, které vytváříte, vlastně sami nevěříte, je závěr jasný.

3) Žijete v minulosti

Každá společnost se časem mění. Když jste nastupovali, byl kolem vás možná jiný tým lidí, jiná atmosféra ve firmě, vládly jiné pracovní podmínky. Vliv pandemie, důraz na lepší ekonomické výsledky i tlak zahraničních mateřských společností ale mnohdy zásadně mění pracovní klima i podmínky ve firmě. Šetří se, přibývá práce, sílí tlak na výkon, roste nervozita a mění se taky vztahy v kolektivu. Zvláště pro lidi, kteří zažili ve firmě „lepší časy“ je těžké to přijmout a zůstávají z nostalgie. Snažíte se přizpůsobit novým podmínkám, i přesto, že vám absolutně nevyhovují a přitom konejšíte sami sebe: „Nechci odejít, protože tuhle firmu i svou práci mám přece rád“. Jenže uvíznout v minulost a čekat, že se společnost vrátí k tomu, co bylo předtím, je jako čekat na Godota. Je na vás, abyste se rozhodli, jestli chcete žít v současné realitě nebo v minulosti, která už neexistuje.

Zapomeňte na přesčasy a nervy z práce: teď vede pohodový Lazy Girl Job

elle.cz

4) Pracujete pro bonusy

Někteří zaměstnanci jako odměnu za výkon dostávají speciální bonusy, procenta nebo provize za dosažení cíle, někteří dokonce akciové opce... Tím si společnost pojišťuje váš pracovní výkon, abyste neustále fungovali jako skvěle namazaný stroj a nedovolili si ani na chvíli polevit. Hodnocení bývá často nastavené tak, že váš samotný bez bonusů za moc nestojí a jste na nich existenčně závislí. Některým lidem to může vyhovovat, protože potřebují určitou výzvu a hnací motor, aby dosahovali dobrých výsledků. Při měsíčním hodnocení se pak cítí podobně, jako by dosáhli pracovního orgasmu. Někomu ale tento přílišný tlak dobře dělat nemusí. Citlivější lidé to můžou vnímat ne jako výzvu, ale jako gilotinu, která neustále vidí nad jejich krkem. Zvažte, mezi kterou skupinu lidí patříte a jestli peníze, kvůli kterým do práce chodíte, chcete vydělávat pod tlakem nebo jestli by pro vás nebylo lepší pracovat ve větším klidu, třeba za méně peněz, ale mít své jisté. Každý na to povahu a nervy nemá. A je to v naprostém pořádku.

5) Máte strach

Klasika, která trápí spoustu lidí. Už jen samotná myšlenka na změnu práce vás děsí. Začít znovu chodit na pohovory, muset znovu dokazovat svou hodnotu a podstupovat boj s konkurencí, opustit svou komfortní zónu, jít do neznáma, zvykat si na nový kolektiv a nový způsob práce… Bojíte se do toho říznout a tak rozhodnutí hledat si novou práci neustále oddalujete a doufáte, že se to nějak vyřeší samo. Dokonce ani nabídky, které kolem vás procházejí a za normálních okolností by vás lákaly, vás nedokážou donutit dát výpověď, protože se bojíte a jste pohodlní něco měnit. Zkuste ale zapřemýšlet o tom, co byste dělali, kdybyste se nebáli. Jaká by byla vaše ideální nová práce? Jaký by měl být tým lidí kolem vás a atmosféra na pracovišti? A co byste poradili kamarádovi, který by byl ve stejné situaci jako teď vy? Opustit špatnou práci nemusí být tak snadné, jak se to na první pohled zdá. Každý z nás má jiný „bod zlomu“ a musí si k němu dojít sám. Možná vás náš článek k němu maličko poposune. Věřte tomu, že si zasloužíte si chodit do práce, která vás neničí.

Díky, já končím. Jak poznáte, že je pravý čas dát výpověď?

elle.cz

Zdroj: ELLE.com