Díky, ale končím. Jak poznáte, že je pravý čas dát výpověď?

Ubíjí vás to

Z vašich pracovních úkolů se stala rutina, která vás už nenaplňuje. Máte pocit, že jedete na setrvačník a že už se nemáte kam posouvat. Jestli vám vadí „jenom“ tohle, zkuste to probrat s nadřízeným. Třeba spolu přijdete na to, jak vám práci osvěžit – dostanete jiné úkoly nebo šanci realizovat věci, nad kterými třeba už déle přemýšlíte, bavily by vás a rádi byste je rozvíjeli. Naopak se můžete zbavit věcí, které vás už nudí, a které by třeba zase rád dělal někdo jiný. Pokud máte osvíceného šéfa, bude ještě rád, že jste aktivní a hledáte možnost, jak prospět firmě a jak v práci efektivně pracovat místo klimbání za počítačem u páté kávy.

Nesedí vám kolegové

Každý jsme osobnost se svými potřebami, návyky a specifickou povahou. Někdy je to skvěle kompatibilní a stane se z vás parta, někdy se sice nekamarádíte, ale jste schopní bez problémů spolupracovat a jindy to prostě nejde dohromady, ani kdybyste se rozkrájeli. Přesto musíte být schopní se spolu dohodnout a vyjít. Jestli je ale vaše nejbližší okolí neochotné, věčně otrávené, dává vám najevo, že s vámi spolupracovat nechce a že se spolu zkrátka nedomluvíte, je na čase jít za šéfem. Je pochopitelné, že trávit x hodin denně za zády s někým, kdo vám háže klacky pod nohy a dělá dusno, dlouhodobě nejde. Pokud šéf ale neprojeví ani sebemenší pochopení a snahu vztahy v jeho týmu řešit, je to na žlutou kartu. Pokud se navíc vaše vztahy s kolegy začnou vyostřovat a přidají se například pomluvy, naschvály, vysmívání se nebo manipulace, je to na červenou kartu a váš (dobrovolný) odchod z hřiště.

Mohlo by se vám líbit

Když se práce stane noční můrou. Už jste slyšeli o ergofobii?

Bušení srdce, zrychlený tep, pocení… dostaví se tyhle pocity pokaždé, když se máte vydat do práce? Je to námět mnoha otřepaných vtipů o lenosti. Horší ovšem je, když se vám to opravdu děje a vy víte, že se o žádný vtip nejedná. Říká se tomu ergofobie a těm, kteří jí trpí, dokáže ze života udělat peklo.
elle.cz

Máte problém se šéfem

Těžko říct, co je horší – jestli nevycházet s kolegy nebo to, že se po vás vozí šéf. Přetěžuje vás povinnostmi? Nebo naopak nemáte jeho respekt ani důvěru a oproti kolegům pracujete stále jen na nějakých banalitách? Chová se k vám nespravedlivě a dělá v přístupu k vám a ke kolegům rozdíly? Kontroluje vás častěji než jiné a za stejné chyby vás hodnotí hůř než ostatní? Stres, nespravedlnost, zavalování prací, podrazy a frustrace jsou přesně ty důvody, které vám pobyt v práci totálně znechutí. Pokud už jste si zkoušeli v tomhle s nadřízeným udělat jasno a ani přesto se nic nezměnilo, je čas promyslet, ke kterému datu byste rádi skončili.

Nehnete s penězi

Seberealizace a kolektiv jsou důležité. Pokud jste s obojím spokojení, je to skvělé a v mnoha případech je to právě ten důvod, proč jste ochotní tolerovat i to, že nejste zaplacení tak, jak byste si představovali. Na druhou stranu do práce chodíme především vydělávat peníze a jestli je to pro vás na žebříčku pracovních priorit ta nejvýše postavená, i to může být důvod, proč se s aktuálním zaměstnáním rozloučit. Pokud jste si jistí svým přínosem firmě, nemusíte se bát zkusit poprosit o zvýšení platu. Nadřízené mnohdy nenapadne zvyšovat peníze jen tak a čekají, jestli si o to řeknete. A přijít o zavedeného a spolehlivého člověka se jim kvůli pár tisícovkám navíc nechce. V případě, že je to ale neprůstřelné a na penězích se nedohodnete, jděte jinam. V dnešní době není pro člověka, který chce pracovat, velký problém najít dobře placené místo.

Mohlo by se vám líbit

Už vás to nebaví? 5 rad, jak z obyčejné práce udělat dream job

V posledních dvou letech se intenzivně mluví o tom, že lidé chtějí měnit práci nebo dokonce celý obor. Pandemie totiž zamávala s našimi životy i hodnotami. Je to ale nutné? Opravdu si nejde nakonec zamilovat i vaše aktuální zaměstnání
elle.cz

Prostě to nesedí

Možná není vaším problémem nic z výše zmíněného. Prostě jen nemáte svou práci rádi. Netěšíte se tam, stresuje vás, v kolektivu se cítíte jako outsider a to všechno se začíná projevovat na vašem zdraví a v osobním životě. Jediný důvod, proč tam ještě jste, je obava, že vás okolí označí za zhýčkaného a vaše důvody jako neopodstatněné k podání výpovědi. A možná to tak i je. Ale i kdyby, tak co? Ostatní za vás do práce chodit nebudou, stejně jako za vás nebudou čelit problémům, které z ní pro vás vyplývají. Na to, abyste chodili do práce jen proto, aby vás okolí nepovažovalo za zhýčkané, je váš život příliš vzácný. Potlačovaná nespokojenost a další projevy by stejně časem vedly jen k většímu a vážnějšímu problému. Tak to zkuste. Prostě odejděte. Uvidíte, jestli vám v nové práci bude lépe, nebo jestli zjistíte, že za plotem tráva zelenější neroste. V každém případě vám obě zjištění znatelně uleví.

 

Mohlo by se vám líbit

Sunday scaries aneb když práce už v neděli nahání hrůzu. Bojujte s tím

Někdy za život se s nimi pravděpodobně každý setkáme, může to být třeba součástí stresovějšího období v práci nebo zkrátka proto, že se do své práce netěšíte a nestihli jste si o víkendu dostatečně odpočinout. Sunday scaries aneb nepříjemné úzkosti, které nastupují přibližně v neděli odpoledne, sužují mnohé z nás. Nebojte, proti těmto nepříjemným pocitům se dá bojovat.
elle.cz

Zdroj: Elle.com, orangeacademy.cz