Threads je v Česku. Co o sociální síti potřebujete vědět?

Pokud se alespoň trochu orientujete v digitální sféře, pravděpodobně jste zaznamenali dlouho očekávané spuštění aplikace Threads v Evropě, a tím i v České republice. Sociální síť měla svou oficiální premiéru na začátku července a už tehdy na ni své účty přestěhovalo několik bývalých uživatelů Twitteru. Mark Zuckerberg přesně na tuto reakci spoléhal. Spuštění nové sociální sítě, která je svým vzhledem i funkcí téměř nerozeznatelná od sítě X, je reakcí týmu Mety na akvizici Twitteru Elonem Muskem v minulém roce.

Opojná popularita & závratné výdělky: Nejsledovanější Instacelebrity

elle.cz

Jak Musk potopil Twitter

Od okamžiku, kdy vedení Twitteru převzal Elon Musk, ze sebe aplikace nebyla schopna setřást kontroverze. Svou kariéru ve společnosti odstartoval masivním propouštěním pracovníků, kteří podle něj „neměli dostatečnou hodnotu“. Nedávno šéf Tesly zavedl limit na počet tweetů, které si mohou neověřené účty zobrazit za den, a oznámil, že Tweetdeck – panel, který umožňuje zobrazit více časových os na jednom místě – bude brzy k dispozici pouze platícím uživatelům. Snad největší vlna globální kritiky přišla ovšem potom, co sdílel své názory ohledně regulace obsahu. Nejbohatší muž na světě se totiž označuje za „absolutistu svobody slova“ a obnovil účty, které byly zablokované kvůli nenávistným projevům, včetně účtu bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Twitter měl už před změnou vedení pověst nejtoxičtější sociální sítě, toto však byla pro mnoho uživatelů poslední kapka. Někteří z Twitteru odešli úplně a jiní zůstali, jelikož neexistovala žádná alternativa. Instagram zastával roli nejpoužívanější vizuální platformy a Twitter té textové. Nicméně pak přišla síť Threads. A ta zamíchala karty.

Twitter Killer

Metě se už minulý podzim diskutovalo o rozšíření Instagramu o textovou funkci. Tento nápad rozkvetl v Threads, nejperspektivnější náhradu Twitteru po vzniklé díře na trhu. Služba Threads, která se tváří jako čistší a univerzálnější alternativa Twitteru, umožňuje zveřejňovat příspěvky do 500 znaků a zahrnuje odkazy, fotografie a videa o délce až pěti minut. Bezproblémově se integruje s Instagramem, přenáší vaše sledující nebo vámi sledované účty a přizpůsobitelné profilové údaje. Threads funguje jako doprovodná aplikace Instagramu a pokud se chce uživatel aktivně účastnit digitálního dialogu, musí mít účet i tam. Tento princip podporuje model ekosystému Meta platforem, na kterým si Zuckerberg zakládá.

Deinfluencing: Tik Tok trend plný potenciálu i falešné naděje

elle.cz

Raketový start

Více než 100 milionů uživatelů se během méně než pěti dnů připojilo k nové sociální síti, čímž se stala nejrychleji rostoucí online platformou v historii. Tímto výkonem Threads předčilo ChatGPT, kterému trvalo dosažení tohoto milníku dva měsíce. V zemích Evropské unie byla aplikace spuštěna až 14. prosince, jelikož se řešily potíže okolo unijní regulace internetových služeb.

Nahradí Threads Twitter?

Twitter se prosadil jako prostředek k získávání důležitých informací ohledně aktuálního dění. Už je standardem, že jsou na něm aktivní politici i novináři, a mnoho uživatelů sleduje dění na Twitteru právě z tohoto důvodu. Zatímco podle Business Insider chce Meta vytvořit na Threads prostor pro influencery a lifestylové značky. Je tedy možné, že se ve finále tyto dvě téměř identické aplikace tolik krýt nebudou a uživatelé si nechají aktivní účty na obou platformách, nebo si vyberou tu, kde jsou aktivnější jimi preferovaní lidé.

Elektronika, která postará o vaši krásu, relax i orgasmy

elle.cz

Zdroj: ELLE.com, Wikipedia.org, Business Insider, Wion