Nejpoužívanější zkratky a slang ze sociálních sítí, které musíte znát

Zkratek jsou na sociálních sítích desítky až stovky, některé jsou odborné, jiné vznikají z lenosti se rozepisovat a další jen proto, že vypadají víc cool než originál sdělení. Vynecháme dnes už notorický známé zkratky jako FB, YT, nebo PM (Facebook, YouTube nebo Private Message) a vrhneme se rovnou o level výš.

Které zkratky ze sociálních sítí znát?

AMAAsk Me Anything neboli Zeptejte se mě na cokoliv. Často je zkratka využívána celebritami, influencery ale i běžnými uživateli sociálních sítí jako otevřená výzva pro dotazy, které jsou pak zodpovězeny ve Stories.

BRBBe Right Back, Hned se vrátím (takže neopouštějte konverzaci!)

BTSBehind The Scenes neboli Ze zákulisí. Tuto zkratku na sociálních sítích používají influenceři, když svým sledujícím umožní nahlédnout, jak vznikala videa, fotky nebo jiný obsah, která pouští na sítě.

BTW By The Way neboli Mimochodem.

DYK Did You Know alias Věděli jste…? To předchází nějaké zásadní informaci.

ELI5Explain Like Iʼm five. Tázající se dožaduje jednoduchého vysvětlení informace nebo uvedení do tématu, které se právě řeší, jako byste to vysvětlovali pětiletému dítěti.

FBF Flashback Friday. Téma, ve kterém lidé sdílejí staré fotky nebo příspěvky se svými sledujícími.

FBO Facebook Official se používá ve chvíli, kdy na Facebooku uděláte veřejné oznámení o zásadní události, jako je nový vztah, změna práce, coming out a podobně.

FFFollow Friday. Trend, který začal na Twitteru a představuje zmínění účtů, o kterých si myslíte, že si zaslouží více uznání a následovníků. Z Twitteru se „Pátek pro nové followery“ rozšířil i na Instagram, kde často úspěšní influenceři zmiňují jiné účty nebo produkty, které by mohly ostatní zaujmout, aniž by jim za to někdo platil.

FYI For your information, Pro tvou informaci. Abyste věděli, jak se věci, které se neřešily přímo s vámi, ve skutečnosti mají. Možná tuto zkratku najdete i v mailu od vašeho šéfa.

Mohlo by se vám líbit

Vím o tobě vše: Tajné sledování partnerova mobilu je čím dál častější

Co je mé, to je tvé. Nádhernou filozofii sdílení vyznává spousta zamilovaných dvojic. Ale platí to i v případě obsahů našich mobilů? Zjišťovali jsme, jak moc je kyber slídění v partnerství běžné a jaká představuje nebezpečí.
elle.cz

HIFWHow I feel when… Jak se cítím, když… a následuje nějaké vtipné meme, například s rozzářeným psím obličejem v reakci na konec pracovního týdne.

HMBHold My Beer – Podrž mi pivo. Představte si tu situaci. Podrž mi pivo (nebo cokoli jiného) v reálu říkáte kamarádovi, když se chystáte něco (většinou bláznivého) udělat nebo někomu dokázat, že dokážete provést něco, o čem on tvrdí, že to je nemožné.

HT nebo H/THat Tip čili špička klobouku. V češtině je tomu nejblíže výraz klobouček, tedy že smekáte pomyslný klobouk, abyste ocenili, uznali nebo poděkovali někomu za jeho čin nebo výkon.

ICYMIIn Case You Missed It. Tedy pro případ, že by vám to uniklo. Obvykle se používá při sdílení obsahu, který někde proběhl a rozhodně stojí za povšimnutí.

IDC I Donʼt Care neznamená nic jiného, než „Je mi to jedno“.

IMO – In My Opinion, tedy „Podle mého názoru“. Tato věta obvykle uvádí nějaký zdařilý komentář na konto někoho jiného.

JK Jusk Kidding, jenom si dělám legraci.

MFWMy Face When… Moje tvář, když… Opět může této zkratce následovat výstižný meme obrázek.

OOTD – Blogerkami a fashion influencerkami denně používaný Outfit Of The Day neboli outfit dne.

Mohlo by se vám líbit

Realita versus photoshop. Proč nám celebrity na Instagramu stále lžou

Není tajemstvím, že celebrity své fotky před sdílením se světem upravují pomocí Photoshopu. Ať už jde o to, aby vypadaly hubenější, vyhladily si pleť nebo přidaly svaly. Filtrů a úprav k dosažení perfektního vzhledu se slavní rozhodně nebojí. Proč se nespokojí s už tak vysokou laťkou své dokonalosti? A proč to fanoušci ještě pořád tolerují?
elle.cz

POVPoint Of View značí váš úhel pohledu. Buď doslovně, když je například video natočeno takovým způsobem, aby snímalo to, co vidíte vy, nebo obrazně, když vyjadřujete svůj názor na nějaké dění, jak to vidíte ve své perspektivě vy.

SMHShaking My Head, znamená to doslova „Kroutím hlavou nad něčí hloupostí“ a vyjadřuje také výraz zklamání.

TFWThe Feeling When… „Ten pocit, když…“ a následuje vylíčení zážitku, který je s tímto pocitem spojený.

TL;DRToo Long, Didʼt Read = Příliš dlouhé; ani jsem to nečetl. K některým re/postům se hodí více než výstižně.

TGIF – Díky bohu, že je pátek! Netřeba dál vysvětlovat.

Mohlo by se vám líbit

Co je FOPO a jak se ho zbavit?

Neexistuje nikdo, koho by strach z toho, co si o něm pomyslí jiní lidé, už někdy neovlivnil. Je to docela přirozená věc, jenže v kombinaci se sociálními sítěmi se z celkem nevinné a občasné nejistoty může stát zoufalá touha po společenském uznání.
elle.cz

A hodit by se vám mohla i znalost těchto výrazů, které se na sítích často objevují:

Cray – Zkratka pro „crazy“.

Cringe – Použijete tehdy, když je vám za něco nebo někoho tak trapně, až se stydíte. 

Crush it – Když někomu jde něco vážně dobře, drtí to.

Cheugy – Opak cool nebo trendy. Něco, co už není ani hezké, ani módní, ani užitečné. 

Facepalm – Když někdo udělá nebo řekne něco, co je neuvěřitelně hloupé, máte tendenci si zakrýt obličej dlaní. That’s it. 

Fam – neboli zkratka pro rodinu. Vaši skutečnou nebo ty lidi, které za rodinu považujete.

Fire – Když je něco (nebo spíš někdo) vážně hot. Ke stejnému účelu se používá emotikon ohně.

I can’t even – Označuje neschopnost mluvčího vyjádřit své emoce, protože je buď přešťastný, nebo frustrovaný.

Savage – Když je někdo nebo něco extrémně drsné. Často se však toto pojmenování používá jako pochvala.

Slay – Stejně jako „crush it“, se „slay“ používá, když se vám něco skvěle podaří. Něco jako naše „zabil“.

Some girl – není jen tak „nějaká holka“, ale social-media girl, tedy dívka, která se stará o chod sociálních sítí i třeba ve vaší firmě.

Thirsty – neboli „žíznivý“ je přenesený výraz pro to, když je někdo příliš dychtivý nebo zoufalý.

Throwing shade – Vrhání stínu je akt odsouzení nebo disrespektu. Často se toto slovní spojení používá v odkazu na sarkastické poznámky proti někomu nebo něčemu.

Weird FlexFlexit znamená ve slovníku Gen Z vytahovat nebo chlubit se. Weird je pak v překladu divný. Dohromady to znamená, že se někdo chlubí něčím, co je fakt divné a čím by se radši chlubit neměl.

Yaas – Extrémně nadšená forma „ano“. Můžete použít tolik A, kolik jen chcete. Zřejmě platí, že čím více, tím lépe!

Mohlo by se vám líbit

Instagram versus realita: Kdy se z inspirace stane frustrace?

Že bychom neměli Instagram brát příliš vážně, víme všichni. Problém ale nastává, když se z inspirace stane frustrace a vás už tahle aplikace jen deprimuje. Možná je čas se s ní jednou provždy (nebo aspoň na pár dní) rozloučit.
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, itslovnik.cz, goethe.de, sproutsocial.com