Jak je to s hvězdami na chodníku slávy

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč na hollywoodském chodníku slávy nenajdeme některé opravdové hvězdy, zato béčkovými celebritami se to tam jen hemží? Proč tam nenajdeme opravdové ikony filmového světa, které například získaly Oscara? Co třeba taková Angelina Jolie, Brad Pitt, George Clooney, Julia Roberts nebo Leonardo DiCaprio? 

Když svou hvězdu nedávno získala i herečka Jennifer Garner, spousta lidí si ji nedokázala vůbec vybavit. Pamatujete si, v čem hrála? Názvy béčkových romantických komedií ani nestojí za zmínku. Ale proč tam hvězdu nemá její manžel Ben Affleck? Všichni ho známe ze skvělých filmů i jako režiséra oscarového Arga.

Odpověď na všechny předchozí otázky je jednoduchá. Spousta velkých hvězd o tu svou na chodníku slávy vůbec nestojí. Zhotovení hvězdy totiž předchází zdlouhavý proces. Ti, kdo ji získají, se musejí zavázat ke spoustě povinností, což ne každému vyhovuje. Musí přislíbit účast na slavnostním ceremoniálu a zaplatit za celou akci poplatek 25 tisíc amerických dolarů (550 tisíc korun).

Chodník spravuje Hollywood Historic Trust, někdy přezdívaný jako obchodní komora. Má 15 členů a ti se v roce 1972 dohodli na jednotných kritériích, která jsou nutná pro zanesení na chodník slávy. Mimo výše popsaných podmínek je to například alespoň pět let práce v některém z pěti oborů – filmovém nebo hudebním průmyslu, dále pak v televizní nebo rozhlasové zábavě a nakonec v divadelní tvorbě. Každý může být oceněn pouze jednou a musí podstoupit přijímací proceduru, kdy se hodnotí jeho přínos uměleckému a kulturnímu průmyslu.