10 slavných žen o boji s rakovinou prsu

Julia Louis-Dreyfus

komička, herečka a držitelka ceny Emmy,
rakovina prsu diagnostikována v roce 2017, v jejích 56 letech

Julia je aktuálně poslední z řady známých osobností, která otevřeně přiznala, že jí byla diagnostikována rakovina prsu. Stalo se to zrovna nedávno, krátce před začátkm "růžového října", který je již tradičně celosvětovým symbolem prevence a boje s rakovinou prsu. Na svém Twitteru napsala stručnou zprávu: "Jedna z osmi žen má rakovinu. Jsem mezi nimi. Dobrá zpráva je, že mám okolo sebe lidi, kteří mě podporují a přátelé, kteří mi dodávají sílu, a tuhle fantastickou pojistku mi nikdo a nic nevezme."

f veep a 20170930 3537d


 

Cynthia Nixon

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2006, v jejích 40 letech

Nejdříve herečka, známá jako právnička Miranda Hobbes ze seriálu Sex ve městě, držela svou nemoc v tichosti. Rakovinu prsu její lékař objevil při pravidelné prohlídce na mamografu. "Nechtěla jsem, aby mě novináři a fotografové pronásledovali před nemocnicí..." Nixon se o své nemoci rozpovídala pro týdeník New York Times poté, co si uvědomila, že by mohla být podporou a povzbuzením ostatním nemocným ženám. Maminka Cynthie také prodělala léčbu rakoviny prsu a obě podstoupily odstranění prsu a následnou chemoterapii.

27WIT jumbo c27bd


 

Sheryl Crow

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2006, v jejích 44 letech

Zpěvačka říká: "Jsem chodící reklama na to, že pokud se rakovina prsu odhalí včas, může být vše v pořádku." V říjnu roku 2006 při běžné lékařské prohlídce doktoři diagnostikovali rockerce rakovinu prsu, ta okamžitě odložila turné, během týdne podstoupila operaci a nastoupila na radikální sedmitýdenní radiaci doplněnou o akupunkturu, k tomu pila čaje z bylinek. Chemoterapii už Cheryl nemusela podstoupit, poněvadž její rakovina byla zachycena hned na začátku. Sheryl Crow, která nemá rakovinu ve své rodinné anamnéze, se velmi aktivně zapojila do charitativních projektů. V březnu roku 2007 promluvila v Kongresu a požádala o financování výzkumu vazeb mezi rakovinou a životním prostředím.

sheryl 0925c


 

Kylie Minogue

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2005, v jejích 36 letech

Šance na boj s rakovinou byly u australské zpěvačky žijící v Londýně původně velmi sníženy, protože její lékař rakovinu neobjevil. Kvůli přetrvávajícím pochybnostem se ale Kylie rychle rozhodla změnit doktora, který provedl druhé kolo testů a - okamžitě diagnostikoval nádor. Následovala částečná mastektomie, chemoterapie a ozařování. V roce 2017 v talkshow Ellen DeGeneres promluvila o rakovině a o své zkušenosti s lékaři: "Věřte svým instinktům. Neznamená to, že někdo v bílém plášti s lékařskými instrumenty v ruce musí mít vždycky pravdu, chtějte další konzultaci."

21611dcd6c10c5d50c8e95efadccd784 f0117


 

Christina Applegate

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2008, v jejích 36 letech

Pro mnoho žen je těžké si představit, že přijdou o svá prsa, ale to se netýká herečky Christiny Applegate. Ta měla rakovinu diagnostikovanou pouze v jednom prsu, ale poněvadž její maminka prodělala stejnou nemoc, rozhodla se k radikálnímu řešení a nechala si odstranit rovnou obě ňadra. Applegate založila charitativní organizaci Right Action for Women, která se snaží pomoci ženám s rakovinou prsu nebo se u nich vyskytuje genová mutace BRCA-1 (dědičný gen rakoviny prsu).

la ca mn christina applegate imdb 20160721 snap 5a9be


 

Kathy Bates

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2012, v jejích 64 letech

10 let poté, co Kathy prodělala rakovinu vaječníku, jí doktoři našli rakovinu v levém prsu. "Nechtěla jsem si zahrávat a raději jsem podstoupila dvojitou mastektomii. Rakovina se šíří naší rodinou jako řeka, a proto nemělo cenu s něčím otálet." O své úspěšné léčbě prohlásila: "Jsem vděčná, že jsem se narodila v době, kdy věda a výzkum mi umožnily mi přežít. Jsem šťastná, že jsem to přežila."

1280 kathy bates 658113888 071117 27515


 

Angelina Jolie

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2013, v jejích 37 letech

Angelina podstoupila testy, které odhalily zmutovaný gen BRCA-1. V únoru roku 2013 podstoupila odstranění obou prsů. Pro New York Times v květnu řekla: "Mastektomie pro mě nebylo jednoduché rozhodnutí, ale jsem ráda, že jsem se pro ni rozhodla." V roce 2015 se Angelina rozhodla i pro preventivní odstranění vaječníků: "Teď svých šest dětí můžu uklidnit, že mě neztratí kvůli rakovině."

main image angelina jolie 1200x675 91ae7


 

Shannen Doherty

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2015, v jejích 44 letech

Herečka známá ze seriálu Beverly Hills 90210 prozradila časopisu People v roce 2015, že bojuje s rakovinou prsu a že prodělává léčbu. Její léčba je od začátku jedna z nesledovanějších a to i díky tomu, že herečka své followery informuje na  Instagramu. "Jím zdravě, cvičím, jsem pozitivní. Jsem ráda za svoji rodinu, přátele a doktory, ti všichni mě podporují a fanoušci mi dodávají sílu." Celý průběh svého boje s rakovinou prsu má herečka zdokumentovaný na svém Instagramu, každý krok, každou operaci, prohlídku, ostříhání, vypadávaní vlasů a zároveň opětné narůstání i návrat do práce před filmovou kameru. Je tam vše.

skynews.img.1200.745 d94a4


 

Maggie Smith

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2009, v jejích 74 letech

Slavná britská herečka Maggie Smith musela ukončit své dlouholeté působení v těch nejlepších divadlech v Londýně. Práci, kterou velmi milovala. Rakovina jí sebrala sílu: "Cítila jsem se velmi utlumeně, nejsem si jistá, jestli se budu moci vrátit do divadla a i filmové natáčení je někdy velmi unavné. Rakovina mi vzala vítr z plachet, nevím, co mě čeká..." O rakovině prsu se dozvěděla během natáčení Harryho Pottera a Prince dvojí krve (2009). "Během léčby jsem neměla vlasy, tak mi paruka nedělala problém. Měla jsem hlavičku jako čerstvě uvařené a oloupané vajíčko." Maggie se nebála mluvit ani o chemoterapii: "Je to něco hrozného, je to horší než rakovina sama, bylo mi hodně zle, po každé terapii jsem se držela zábradlí v nemocnici a říkala si, že už nemůžu dál." Od té doby je Maggie zpět alespoň na filmovém plátně a televizních obrazovkách. Za poslední dekádu natočila sedm filmů a v několika hrála dokonce i hlavní roli. 

mcgonagall bee59


 

Anna K.

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2009, v jejích 43 letech

Anna K. se nebojí mluvit ani o nemoci, ani o psychice a sebelítosti. "Jednou jsem si našla poměrně velkou bouli na prsu, která mě bolela. Přitom já slyšela spoustu řečí o tom, že rakovina nebolí. Ale právě to je individuální. V mém případě mě bolelo celé prso, protože jsem měla už velký a agresivní nádor. A tak jsem šla na vyšetření. Jak mi bylo, když mi to řekli? To se nedá vyslovit. Tělo mi vypovědělo službu."

TS6073e1 AnnaKfotoMartinLinhart 9c9de

EBC promo