REKLAMA
REKLAMA

10 slavných žen o boji s rakovinou prsu

Julia Louis-Dreyfus

komička, herečka a držitelka ceny Emmy,
rakovina prsu diagnostikována v roce 2017, v jejích 56 letech

Julia je aktuálně poslední z řady známých osobností, která otevřeně přiznala, že jí byla diagnostikována rakovina prsu. Stalo se to zrovna nedávno, krátce před začátkm "růžového října", který je již tradičně celosvětovým symbolem prevence a boje s rakovinou prsu. Na svém Twitteru napsala stručnou zprávu: "Jedna z osmi žen má rakovinu. Jsem mezi nimi. Dobrá zpráva je, že mám okolo sebe lidi, kteří mě podporují a přátelé, kteří mi dodávají sílu, a tuhle fantastickou pojistku mi nikdo a nic nevezme."

f veep a 20170930 3537d


 

Cynthia Nixon

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2006, v jejích 40 letech

Nejdříve herečka, známá jako právnička Miranda Hobbes ze seriálu Sex ve městě, držela svou nemoc v tichosti. Rakovinu prsu její lékař objevil při pravidelné prohlídce na mamografu. "Nechtěla jsem, aby mě novináři a fotografové pronásledovali před nemocnicí..." Nixon se o své nemoci rozpovídala pro týdeník New York Times poté, co si uvědomila, že by mohla být podporou a povzbuzením ostatním nemocným ženám. Maminka Cynthie také prodělala léčbu rakoviny prsu a obě podstoupily odstranění prsu a následnou chemoterapii.

27WIT jumbo c27bd


 

Sheryl Crow

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2006, v jejích 44 letech

Zpěvačka říká: "Jsem chodící reklama na to, že pokud se rakovina prsu odhalí včas, může být vše v pořádku." V říjnu roku 2006 při běžné lékařské prohlídce doktoři diagnostikovali rockerce rakovinu prsu, ta okamžitě odložila turné, během týdne podstoupila operaci a nastoupila na radikální sedmitýdenní radiaci doplněnou o akupunkturu, k tomu pila čaje z bylinek. Chemoterapii už Cheryl nemusela podstoupit, poněvadž její rakovina byla zachycena hned na začátku. Sheryl Crow, která nemá rakovinu ve své rodinné anamnéze, se velmi aktivně zapojila do charitativních projektů. V březnu roku 2007 promluvila v Kongresu a požádala o financování výzkumu vazeb mezi rakovinou a životním prostředím.

sheryl 0925c


 

Kylie Minogue

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2005, v jejích 36 letech

Šance na boj s rakovinou byly u australské zpěvačky žijící v Londýně původně velmi sníženy, protože její lékař rakovinu neobjevil. Kvůli přetrvávajícím pochybnostem se ale Kylie rychle rozhodla změnit doktora, který provedl druhé kolo testů a - okamžitě diagnostikoval nádor. Následovala částečná mastektomie, chemoterapie a ozařování. V roce 2017 v talkshow Ellen DeGeneres promluvila o rakovině a o své zkušenosti s lékaři: "Věřte svým instinktům. Neznamená to, že někdo v bílém plášti s lékařskými instrumenty v ruce musí mít vždycky pravdu, chtějte další konzultaci."

21611dcd6c10c5d50c8e95efadccd784 f0117


 

Christina Applegate

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2008, v jejích 36 letech

Pro mnoho žen je těžké si představit, že přijdou o svá prsa, ale to se netýká herečky Christiny Applegate. Ta měla rakovinu diagnostikovanou pouze v jednom prsu, ale poněvadž její maminka prodělala stejnou nemoc, rozhodla se k radikálnímu řešení a nechala si odstranit rovnou obě ňadra. Applegate založila charitativní organizaci Right Action for Women, která se snaží pomoci ženám s rakovinou prsu nebo se u nich vyskytuje genová mutace BRCA-1 (dědičný gen rakoviny prsu).

la ca mn christina applegate imdb 20160721 snap 5a9be


 

Kathy Bates

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2012, v jejích 64 letech

10 let poté, co Kathy prodělala rakovinu vaječníku, jí doktoři našli rakovinu v levém prsu. "Nechtěla jsem si zahrávat a raději jsem podstoupila dvojitou mastektomii. Rakovina se šíří naší rodinou jako řeka, a proto nemělo cenu s něčím otálet." O své úspěšné léčbě prohlásila: "Jsem vděčná, že jsem se narodila v době, kdy věda a výzkum mi umožnily mi přežít. Jsem šťastná, že jsem to přežila."

1280 kathy bates 658113888 071117 27515


 

Angelina Jolie

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2013, v jejích 37 letech

Angelina podstoupila testy, které odhalily zmutovaný gen BRCA-1. V únoru roku 2013 podstoupila odstranění obou prsů. Pro New York Times v květnu řekla: "Mastektomie pro mě nebylo jednoduché rozhodnutí, ale jsem ráda, že jsem se pro ni rozhodla." V roce 2015 se Angelina rozhodla i pro preventivní odstranění vaječníků: "Teď svých šest dětí můžu uklidnit, že mě neztratí kvůli rakovině."

main image angelina jolie 1200x675 91ae7


 

Shannen Doherty

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2015, v jejích 44 letech

Herečka známá ze seriálu Beverly Hills 90210 prozradila časopisu People v roce 2015, že bojuje s rakovinou prsu a že prodělává léčbu. Její léčba je od začátku jedna z nesledovanějších a to i díky tomu, že herečka své followery informuje na  Instagramu. "Jím zdravě, cvičím, jsem pozitivní. Jsem ráda za svoji rodinu, přátele a doktory, ti všichni mě podporují a fanoušci mi dodávají sílu." Celý průběh svého boje s rakovinou prsu má herečka zdokumentovaný na svém Instagramu, každý krok, každou operaci, prohlídku, ostříhání, vypadávaní vlasů a zároveň opětné narůstání i návrat do práce před filmovou kameru. Je tam vše.

skynews.img.1200.745 d94a4


 

Maggie Smith

herečka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2009, v jejích 74 letech

Slavná britská herečka Maggie Smith musela ukončit své dlouholeté působení v těch nejlepších divadlech v Londýně. Práci, kterou velmi milovala. Rakovina jí sebrala sílu: "Cítila jsem se velmi utlumeně, nejsem si jistá, jestli se budu moci vrátit do divadla a i filmové natáčení je někdy velmi unavné. Rakovina mi vzala vítr z plachet, nevím, co mě čeká..." O rakovině prsu se dozvěděla během natáčení Harryho Pottera a Prince dvojí krve (2009). "Během léčby jsem neměla vlasy, tak mi paruka nedělala problém. Měla jsem hlavičku jako čerstvě uvařené a oloupané vajíčko." Maggie se nebála mluvit ani o chemoterapii: "Je to něco hrozného, je to horší než rakovina sama, bylo mi hodně zle, po každé terapii jsem se držela zábradlí v nemocnici a říkala si, že už nemůžu dál." Od té doby je Maggie zpět alespoň na filmovém plátně a televizních obrazovkách. Za poslední dekádu natočila sedm filmů a v několika hrála dokonce i hlavní roli. 

mcgonagall bee59


 

Anna K.

zpěvačka
rakovina prsu diagnostikována v roce 2009, v jejích 43 letech

Anna K. se nebojí mluvit ani o nemoci, ani o psychice a sebelítosti. "Jednou jsem si našla poměrně velkou bouli na prsu, která mě bolela. Přitom já slyšela spoustu řečí o tom, že rakovina nebolí. Ale právě to je individuální. V mém případě mě bolelo celé prso, protože jsem měla už velký a agresivní nádor. A tak jsem šla na vyšetření. Jak mi bylo, když mi to řekli? To se nedá vyslovit. Tělo mi vypovědělo službu."

TS6073e1 AnnaKfotoMartinLinhart 9c9de

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA