Daria Schapovalova: Ta, co hýbe módním světem

Kreativní ředitelka Kiev Fashion Days je jen jeden z mnoha titulů, který se pojí se jménem Daria Shapovalova. Nadšením i tvrdou prací se během sedmi let vyšvihla od stáže u Anny Dello Russo, přes práci pro ruský Vogue a Style.com, až do čela ukrajinské módní scény. Na stránky zahraničních médií se díky ní ukrajinská móda dostala i v době, kdy se víc psalo o tamní politické revoluci a konfliktu s Ruskem. Jako speciální host Mercedes-Benz Prague Fashion Week nejen přednášela, ale také se seznámila s českou a slovenskou módní scénou.

Mohla byste se nám představit?

Jsem zakladatelkou a kreativní ředitelkou ukrajinských Mercedes-Benz Kiev Fashion Days. Mezinárodním tiskem jsem považována za ambasadorku ukrajinské módy a módy z východní Evropy, protože se mi podařilo zanést Ukrajinu do mapy světové módy. Založila jsem v Paříži showroom, který představuje to nejzajímavější z východoevropské módy. Dřív jsem pracovala jako novinářka a před osmi lety jsem začínala s vlastní televizní show o módě. Teď mám webovou stránku fw-daily.com, což je největší stránka o módě na Ukrajině. Všechna má práce se točí okolo módy, hledání nových designérů, nových talentů a představování je světu.

Jak přesně se vám podařilo dostat Ukrajinu na onu mapu světové módy?

Neustále jsem zvala tisk a nákupčí z celého světa, aby se přijeli podívat na Ukrajinu, na naši práci. Vždycky pro mě bylo důležité, aby celá akce byla opravdu mezinárodní, aby designéři z Ukrajiny prodávali po celém světě a v nejlepších obchodech. Ještě před pěti lety jsme si vůbec nedokázali představit, že by někdo z Ukrajiny mohl své zboží nabízet v obchodech jako Luisa via Roma, Harvey Nichols. A teď tam prodávají všichni. Měli jsme veliké ambice a stále nemůžu uvěřit tomu, že se to tak povedlo. Je to revoluce pro ukrajinskou módu, je to obrat o 180 stupňů.

Co pro vás móda vlastně znamená?

Je to extrémně zajímavá oblast kultury. Ale je to taky jazyk, kterým se můžeme navzájem domlouvat každý den, aniž bychom řekli jediné slovo. To právě na módě miluju nejvíc. Je mezinárodní, globální. Obzvlášť teď, kdy se svět stále víc propojuje, stává se móda průmyslem budoucnosti. Snadno vstřebává všechno nové, je to nejrychlejší průmysl. Není to jen o novém oblečení. Je to třeba i o nových místech, městech.

Co je momentálně nejzajímavější na ukrajinské módy?

Že se vyvíjí hrozně rychle. Máme dost mladých designérů, kteří se velmi rychle etablovali i mimo Ukrajinu.

Kdo je vaším nejoblíbenějším návrhářem všech dob?

Miuccia Prada. Protože vždycky spojí módu a umění tím správným způsobem. Obdivuju to, že se snaží udělat módní přehlídky pokaždé jinak, jiné lokace, jiné nálady.

A jaké jsou vaše nejoblíbenější aktuální kolekce?

Zase Prada. Líbily se mi barvy, šperky, třpytky, vše okolo. Potom Prouenza Schouler, je stabilně jednou z mých nejoblíbenějších značek. Pak samozřejmě Christopher Kane, to je dnes i můj blízký přítel.

Pamatujete si ještě váš první kontakt s vysokou módou?

Myslím, že to bylo během newyorského fashion weeku, kdy jsem poprvé vyjela do zahraničí, dělala první interview a viděla jsem všechny lidi, jako například Annu Wintour, Tima Blankse, Marca Jacobse. Nemohla jsem vůbec uvěřit, že opravdu existují, pro mě to byly ikony, které najednou stály jen pár metrů ode mě. Například Anna Wintour byla v našem showroomu v Paříži, což byl pro nás zatím ten největší úspěch.

Považujete se za největšího hráče na poli ukrajinské módy?

Lidé to sice říkají, ale já se tak nevidím. Považuju se za profesionálku, která tvrdě pracuje a chce být lepší a lepší každý den. Samu sebe vidím především jako matku.

Jak vidíte budoucnost módy?

Nebudou žádné trendy. Každou sezónu se teď vlastně nosí to samé. V zimě nosíte kožešinu, na jaře barvy. Dříve byly dvě, teď už máme čtyři, v budoucnu se určitě vytvoří prostor ještě na další speciální kolekce, protože čím dál tím víc vyžadujeme něco nového. Plus technologické změny – jako například Ralph Lauren, který vymyslel batoh, jenž vám nabije telefon.

Dnes jste viděla tvorbu některých českých designérů, co si o ní myslíte?

Kvalita materiálů je úžasná, neočekávala jsem, že bude tak dobrá. Dnes jsem na sobě měla kabát od Zuzany Kubíčkové a moc se mi líbil jeho vzor i zpracování.

Jak vypadá váš běžný den?

Miluju, když jsem v pohybu. Jako například dnes - mám focení, interview a setkání s designéry. Nedovedu být na jednom místě déle než jeden týden. Pak jsem vždycky hrozně smutná.   

Rozhovor: Martin Hradecký

dari 2a4ed

EBC promo