Den s Táňou Kuchařovou: Pomáhat je sexy!

Proč je tvoje nadace zaměřená právě na pomoc starým lidem?

Ovlivnilo mě několik faktorů. Trávila jsem v dětství mnoho času u svých prarodičů a praprarodičů a byla jsem vedená k pomoci starším. U nás doma společně žilo několik generací v jednom domě, starala se o mě prababička i babička. Pokračovat ve svém vlastním poslání v této oblasti charity, která se stará o staré lidi, byla pro mě nejpřirozenější volba. Největší vizitkou a odrazem naší společnosti je, jak se umíme postarat o seniory. Když se formovala nadace, nechali jsme si udělat také průzkum, který potvrdil ta nejbolestivější místa naší společnosti. Staří občané z toho vyšli jako nejpotřebnější skupina. Z průzkumů tenkrát vyplynulo, že nejvíce nadací (rok 2008) se v ČR věnuje podpoře dětí a zvířat. Byl to trochu paradox doby. Dnes je tomu už malinko jinak a právě pomoc naší nadace Krása pomoci na tom má svoji nesmazatelnou zásluhu. À propos, jsem sama velmi šokovaná, že jsem jediná z těch šedesáti světových vítězek Miss World, která rozběhla svoji vlastní humanitární organizaci. Vždycky jsem šla svojí cestou a jsem šťastná, že jsem dokázala využít maximálně svého potenciálu a postupně budovat něco, co mě přesáhne, odkaz, který tu po mně zůstane.

Jak se ty osobně díváš na spojení charity se světem modelingu? Říká se, trochu posměšně, že každá modelka má svou charitu…

Vážně? Tak to jsem v inteligentní společnosti neslyšela. Nezlob se, ale myslím si, že je naopak velmi směšné a hloupé, že by někdo měl zapotřebí shazovat, nebo se dokonce pokrytecky posmívat lídrům, kteří se staví za ty slabší, poukazují na jejich problémy a kteří díky svému času, práci a angažovanosti fundraisují velké množství finanční pomoci, která pomáhá řešit jejich velmi špatné životní situace. Ať to jsou úspěšné modelky, nebo byznysmeni, či sportovci a jiní. Myslím si, že každý, kdo je úspěšný nebo veřejně známý, ať v modelingu, nebo jiném byznysu, by měl využít svého potenciálu pro dobro a podporu slabších, měl by toho využít i tímto směrem a měl by jít mimo jiné také příkladem.

Proč ses rozhodla iniciovat založení nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci?

Protože jsem si přála ve svém poslání pokračovat dál a navázat na úspěšnou humanitární misi, kterou jsem za svého působení v MW zahájila. A také proto, že svoji práci pro nadaci vnímám jako svoji součást a našla jsem se v tom. Je pro mě důležité vidět vyšší smysl své práce ve všem, co dělám. Také všechny zkušenosti, které mi vedení neziskové organizace přineslo během těch šesti let, jsou pro mě zároveň úžasnou a významnou praxí v mnoha oborech. Bez své nadace bych tedy nebyla tím, kým jsem dnes. V mnohém mě inspirovala Miss World, hodně jsem se od nich naučila a nyní mám velkou radost, že mohu zpětně zhodnotit úspěšnou práci naší nadace Krása pomoci. Mám z našich výsledků radost! 

Jak dlouho už Krása pomoci funguje?

Letos jsme oslavili šestý rok.

A co nám řekneš ke kampani, která teď běží v kinech a v televizi?

Je to naše první osvětová kampaň, která se jmenuje Zruš doživotí samoty a má za cíl poukázat na jeden z největších problémů stáří obecně a tím je právě samota starých lidí. Chce tím upozornit na problém starých lidí, kteří žijí sami, izolováni od okolního světa, a to má samozřejmě dopad na jejich zdraví. Osvětová kampaň originálním způsobem připomíná, že jedním z nejzávažnějších problémů seniorů je samota a nezájem okolí. A právě na to naše osvětová kampaň upozorňuje.

Kdo přišel s nápadem kampaně?

Už nějakou dobu jsme plánovali osvětovou kampaň realizovat. Nakonec jsme společně s mým kamarádem a talentovaným mladým režisérem Maxmilianem Turkem společně s týmem nadace a Boogie filmem celou produkci realizovali. I Maxmilianovi je toto téma díky rodině blízké a já jsem moc ráda, že se ke mně přidává mnoho dalších mladých lidí, kterým toto téma není lhostejné. To je totiž opravdu jeden z největších problémů seniorů. Naše společnost na staré lidi pozapomíná, nedáváme jim mnoho prostoru k seberealizaci a oni pak mají pocit, že jsou odstrčeni na druhou kolej, cítí se méněcenně. Je třeba, aby se každý zabezpečil, ale na druhou stranu se může velmi jednoduše stát, že člověk spadne do nějakého problému, zraní se nebo ze dne na den onemocní a nemá možnost to ovlivnit. Populace stárne, je to celosvětové téma a my nejenže se zaměřujeme na podporování moderních sociálních služeb pro seniory, upozorňujeme osvětovou kampaní na problémy seniorů, ale také bychom si přáli v budoucnu docílit změny legislativy v této oblasti.

Kreativní nápad kampaně?

Kreativní scénář kampaně vymyslel právě režisér Maxmilian Turek. Jsme schopni si všimnout mnoha jiných věcí, ale pak si nevšimneme staré opuštěné babičky, na kterou si nikdo nevzpomene, bohužel mnohdy ani vlastní rodina. Přitom právě zájem okolí starým lidem velmi pomáhá a odráží se na jejich psychickém i zdravotním stavu. 

Kampaň je natočená černobíle, vyvolává silný emotivní dojem, je úderná a vystihující podstatu problému. Máme také v plánu ji přihlásit do soutěží a na festivaly sociálních filmů. Od srpna do ledna příštího roku běží kampaň v kinech, televizích a na sociálních sítích. Vážím si toho, že Maxmilian a jeho tým z Boogie filmu do toho šli s námi, a moc jim za to děkuji!

A hlavním vizuálem printové kampaně je...?

Zachovali jsme stejný motiv, tedy stará babička, co sedí osamocená v křesle u okna.

Samota, izolace, opuštěnost – to jsou emoce, které film vyvolává. Nikdo z nás nemůže vědět, jak dopadneme. Každý by měl žít tak, aby se stáří nemusel obávat. 

Jaký je tvůj názor na domovy důchodců?

Pokud nejsou vedeny jako byznys a senioři si sami vyberou žít v domově, je to v pořádku. Seniorské domy s pečovatelskou službou jsou mnohdy východiskem ze špatné situace a senioři jsou na takovém místě spokojení. Jdou do domova důchodců navazovat nová přátelství, cítí se tam dobře, dennodenní pomoc je nablízku, pak přesně splňují taková zařízení svůj účel. Misí naší nadace je ale podpora projektů, které umožňují starým lidem žít doma, aby nemuseli končit předčasně v ústavní péči. Podporuje projekty, díky nimž senioři zůstávají ve svých vlastních domovech a pomoc přichází za nimi. Konkrétně tedy podporujeme moderní sociální služby pro seniory – osobní asistenci a pečovatelskou službu, terénní pečovatelskou služba, velmi podporujeme projekty dobrovolnictví pro seniory – dobrovolníci s nimi tráví čas jako společníci, pomáhají jim v domácnosti, doprovodí je k lékaři, na úřady, nákupy atd. Také podporujeme kvalitní aktivizační projekty pro seniory, které jim umožňují být aktivní a zapojení ve společnosti. 

Jak získáváte finanční prostředky?

Finanční podporu a prostředky získáváme díky našim stálým a novým donorům, veřejným sbírkám, déemeskám, fundraisingovým eventům, kampaním atd. Osobně se podílím právě i na získávání prostředků nadace, tedy vedle předsedkyně správní rady nadace jsem fundraiser nadace od jejího začátku. Veškerou svoji práci pro nadaci dělám vedle své práce a kariéry ve svém volném čase a pro bono.

Existuje mezi nadacemi konkurence?

Můj osobní názor na tuto otázku je takový, že ve světě charity a pomoci druhým se  nemůžeme vzájemně vnímat jako konkurence. To sem vůbec nepatří. Pokud to tak někdo vnímá, nejde mu asi o podstatu tohoto poslání. Osobně si velmi vážím lidí, kteří efektivně a upřímně pomáhají, jsou zkrátka lidmi na správném místě a dávají i tím své práci a existenci vyšší smysl.

Na jaký projekt z minulosti jsi pyšná?

V letošním roce jsme otevřeli dvě kontaktní místa – jedno v pasáži Kotva a druhé ve Vojenské nemocnici. Jedná se o přímou pomoc nadace, konkrétně o bezplatné poradenství, které pomáhá starým lidem a jejich rodinám vyřešit jejich tíživou situaci. Kromě osvětové kampaně Zruš doživotí samoty také běží projekt Cool prarodiče, který má opět upozornit na vztahy s našimi prarodiči, kampaň, kterou podpořilo několik mladých českých umělců, je vedená přes sociální sítě a můžete se k ní přidat na našich stránkách Cool prarodiče. Za velký úspěch také považuji fakt, že budu mít osobní prezentaci nadace a nadační mise, která proběhne přímo v OSN 5. 2. 2015.

Co tě teď čeká?

Kromě focení kampaní a reklam do konce roku jak v ČR, US, nebo Německu, právě natáčím filmový projekt Správnej dres. Také se chystám do Washinghtonu DC, kde právě v těchto dnech probíhá ostře sledované setkání mezi ČR a USA na oslavu 25. výročí sametové revoluce a odkazu prezidenta Václava Havla. Galavečeři hostí sama Madeleine Albright a je mi velkou ctí být jednou ze světových osobností, která je na večeři pozvaná. a která při večeři přečte dopis Václava Havla, jenž napsal své tehdejší ženě Olze, když byl ve vězení. Na druhý den se zúčastníme odkrytí sochy Václava Havla v Kongresu. Pak mě čeká NY a následně Čechy. Začátkem roku se těším na natáčení dvou nových filmových projektů. 

A_Nadace_Tatany_Kucharove

1_5

5._kalnedar_copy

Fotografie z kalendáře Krása pomoci, který fotil slovenský fotograf Matúš Tóth

EBC promo