Let's Dance with Dubravka...

Dubravku jsem potkala, když mi bylo 17 let. Obsadila mě do svého krátkého poetického filmu Not always optimistic, kde jsem hrála spolu s Janem Budařem a Hanou Hegerovou. Od té doby se její záběr podstatně rozšířil. Kromě režírování se zabývá human designem a především učí lidi tančit tak, "jako by se nikdo nedíval". Osm let pořádá každou středu večer v překrásném prostoru Druna kurzy Katharsis dance (http://www.druna.cz/katharsis-dance-vecer).

Ester: Když jsem u tebe byla na kurzu poprvé, příjemně mě překvapilo, že vlastně nepotřebuju žádné vedení, které bych zrovna u kurzů tance očekávala.
Duba: O tom to je. Tanec slouží k tomu, abys v sobě objevila svojí vnitřní autoritu, která tě vede. Spoléhat můžeme vždycky jen na sebe. Stačí, když ti někdo dá jen strukturu a ty si pak jedeš podle sebe. 

Ester:Co je cílem kurzu? A komu bys ho doporučila?
Duba: Cíl není jenom jeden. Je to způsob relaxace. Je to něco, při čem se duše může skutečně vyjádřit. Od jiných tanečních lekcí, které jsou vedeny učiteli, se moje kurzy liší. Jsou zaměřeny na tvůj rytmus, tvou náladu, tvé bolesti. Všechny atributy, které v tobě jsou, by se měly do tance dostat. Nemusíš být úplně fit a mít dobrou náladu, abys mohla tančit. V Druně je příjemné, tlumené světlo. Můžeš začít někde v koutě a pak se pomalu otevírat... A pak to jde. Vždycky. Hudba v tom pomůže.

 

65208 10201152014996167 1489169199 n a11b1

Ester:Jak se jmenuje tvoje funkce? Jsi lektorka?
Duba: Ano i ne. Mám svůj záměr. Ale až když pozoruji konkrétní skupinu jako celek a když ji roztančím, tak pak vidím, co bych si přála pro sebe i pro všechny, kteří tam jsou.

Ester:Kolik lidí do tvých kurzů chodí?
Duba: To je různé... Od deseti do dvaceti lidí. Před lety jsem měla velkou skupinu asi třiceti lidí, ale oni se zpárovali, měli děti a pak přestali chodit (smích). Musím udělat další nábor! To se tu stává velmi často, že se lidi díky tanci rychleji seznamují.

Ester:Nejhezčí zážitek?
Duba: Můj osobní? Když se během tance zklidním, tak se ve mně otevírá neuvěřitelná představivost, která generuje pocity potěšení, pocity vnitřní intimity... Je to svět, který léčí. Jinak ráda pozoruji ten vývoj. Jedna lekce trvá dvě hodiny. Pozoruji, jak jsme všichni na začátku stažení a pak se to mění. A všichni jsou najednou přátelští, milujicí a uvolnění. Zkrátka souznění, radost, důvěra...

215991 1017363168028 4898 n e8bfe

Ester:Já jsem se u tebe na lekci rozbrečela. Měla jsem zvláštní pocity, které jsem nečekala. Ale pak mi bylo dobře, přestože jsem měla všechno i pěkně namožené...
Duba: Hudba má automatický vliv na naši paměť a na vodu v těle. Začne ti vytahovat vzpomínky, jak špatné, tak i dobré. Hudba spouští proces, který rozvibruje záznamy, které máš v těle.

Ester:Tvoje hudba je úžasná! Jedna lepší než druhá a žádnou jsem předtím dřív neslyšela. A v duchu jsem si říkala: Tuhle chci! Tuhle taky!
Duba: Děkuju! Mám to vždycky dobře připravené, přemýšlím o tom, hudbu sbíram strašně moc let. Zapisuju si, ptám se v kavárnách, hledám na internetu. Vlastně kromě středy, kdy je kurz, tak se skoro pořád věnuju hudbě.

Ester:Co mám říct těm plachým lidem, o kterých vím, že by jim to pomohlo a stydí se přijít?
Duba: Stud je normalní a přirozený u všech, jakmile si dovolíte se vyjádřit a projevit, tak vždy poleví a ustoupí. Když účastníci přestanou řešit, jak při tom vypadají a jestli se někdo na ně kouká. A nejde jen o tanec. Jde o dlouholetý způsob života, který ti nedovoluje projevit se. Jsou to malé zraněné děti schované v dospělých lidech. Proto taky říkám lekcím Království tance - kosmická školka pro dospělé. Lidé mají prostor vyjádřit to, co během dospívání nemohli. A nemusí jít hned o traumata... V lekcích jde vlastně o rozvíjení abstraktní řeči, která není v běžném živote používána.

Ester:Vybavuješ si v té souvislosti nějaký zvláštní příběh?
Duba: Jedna paní psycholožka se na konci rozbrečela štěstím, protože si konečně dovolila ten prožitek. Na začátku se jí nedařilo opustit tu zažitou strukturu myšlení, pořád jen přemýšlela o tom, proč a jak se cítí. Ale díky tanci se najednou bez velkého zkoumání a analyzování uvolnila a díky tomu se doslova restartovala.

 

Taneční playlist Dubravky. 15 songů, které roztančí i vás!

1. Stimming - Una Pena 

2. Hindi Zahra - Kiss&Thrills

3. Dan Bárta, Lenka Dusilová, En.dru - Vocal Jan

4. Benjamin Millepied - "Forest Swords: The Weights of Gold"

5. PiZetta featuring Reagadelica - Klezmer 

6. Martin Solveig vs Salif Keita - Madan

7. Taichi Masuda - Drum Solo

8. Borges y Paraguay - Bajo Fondo

9. Marcia com JP Simoes - A Pele Que Há Em Mim

10. Estas Tonne - Internal Flight

11. James Blake - Limit to Your Love

12. Heartthrob - Baby Kate

13. Shackleton - Tin Foil Sky

14. Karsh Kale - One Step Beyond

15. Mala - Cuba Electronic

 

EBC promo