Toxická Courtney, díl 1.

Stejně kontroverzní, stejně ostrá, ale také mnohem stylovější a mnohem víc ,cool‘.

Titul nejkontroverznější blondýny světa Courtney Love jen tak někdo neodpáře. Úspěšná herečka, zpěvačka i kytaristka a slavná vdova během svých sedmnácti ‚veřejných‘ let absolvovala snad víc vzletů a pádů než kdo jiný. Poté, co ji Kurt Cobain ve vysílání britského Channel 4 představil slovy, že jako nikdo na světě se časopis Vanity Fair v prvním větším článku o ní soustředil hlavně na to, že byla na heroinu, když byla těhotná (aniž to věděla). Následkem toho jí byla Frances Bean (teď zdravá šestnáctiletá dívka) čtrnáct dní po porodu na čas odebrána. Je proto ironií, že vrcholem její kariéry byla role feťačky ve Formanově Lid versus Larry Flynt (za niž získala nominaci na Zlatý glóbus). Během natáčení se seznámila s Edwardem Nortonem, aby o čtyři roky později na rozchod s ním navázala dramatickým sešupem. Pokračující závislost, zatčení za držení drog i napadení, vězení i veřejné ponížení… Po sebedestruktivním románku s komikem Stevem Cooganem se rozhodla udělat za tím vším tlustou čáru.

Teď ve svých čtyřiačtyřiceti vypadá skvěle. Královna grunge s rozmazanou rtěnkou je pryč. Zhubla přes 20 kilo, rozloučila se s drogami i experimenty s plastickou chirurgií. Objevuje se na fotografiích Karla Lagerfelda i v kampaních Versace, onu má jako předvolbu nastavené číslo na Marca Jacobse. Courtney Love, vždy stylová ikona, je teď miláčkem módního světa. Po pěti letech vydává nové album Nobody’s Daughter. Ze své inteligence neztratila nic a tvrdí, že její hlavní neřestí je teď oblečení.

Co vás k té změně přimělo?
Abych řekla pravdu, vězení. S drogami jsem zašla nejdál, co to jen šlo. Byl to dlouhej a tvrdej pád. Teď jsem buddhistka a medituju. Jinak jsem negativní a mrzutá.

Jak se díváte na ty ztracené roky?
V roce 1987 jsem Sofii Coppole na oslavě jejích šestnáctin ukradla lesk na rty od Chanelu. Nikdy předtím jsem nic od Chanelu neviděla. O spoustu let později jsem jí ho nechala v hotelu na recepci. Člověk si musí dát do pořádku karmu, nesmí ze sebe dělat oběť. Byla jsem to já, kdo ty drogy bral.

A jste teď šťastnější?
Právě teď nejsem na antidepresivech, protože moje producentka chce, abych měla vztek, čelila svejm démonům. A já jsem k**** naštvaná! Ale až bude deska hotová, jsem zpátky na antidepresivech. Nikoho nefackuju, ale musím denně dvě hodiny cvičit a meditovat, abych byla v pohodě.

Kdy jste zjistila, že musíte se svým tělem něco dělat?
Já měla 87 kilo a fotila pro italský Vogue! Potíž je, že mám pořád pocit, že jsem k nakousnutí, bez ohledu na to, kolik vážím. Ale tohle byla facka. Nádherný šaty od Chanelu na mě dostali jen tak, že jim stylista odstřihl zadek, takže mi zakryly stehna jen zepředu. To byla ta poslední kapka.

Jak se vám podařilo tak přibrat?
Makrobiotika! Kdo by řekl, že můžete ztloustnout po něčem zdravým? Byla to mňamka a já toho jedla moc.

Psalo se, že vám podvázali žaludek.
Udělala bych to, pokud by to šlo. Byla jsem ale za jedním hollywoodským doktorem a on to odmítl. Že jsem možná tlustá, ale zase ne tak. Zkusila jsem liposukci, ale to nepomohlo. Takže jsem si to musela vydřít. Proteinový koktejly, Atkins a tak. Nemám moc hormonů ze všech těch stresů a drog, tak je doplňuju přirozenou cestou.