Je přírodní kosmetika opravdu tak důležitá?
Produkty pro péči o pleť, ale také make-up a rtěnka jsou stejně důležité jako jídlo, které za den sníme. Chemikálie jsou přítomné všude kolem nás, tak proč je ještě dávat na vlastní kůži? Kůže je náš největší orgán a absorbuje většinu toho, co na ni namažeme – krémy, séra nebo mýdla. Jejich původ a kvalita jsou hodně důležité.
V čem jsou důležité?
Především krmí vaši pokožku přírodními ingrediencemi, které kůže umí zpracovat a netvoří z nich toxiny a odpad pro tělo. Znáte původ ingrediencí a ještě se koupí a podporou přírodních produktů chováte ohleduplně k životnímu prostředí. Půda, v níž se některé ingredience pěstují, nesmí být přesycená chemickými hnojivy.
Co všechno můžeme mít v „přírodní“ verzi?
Dnes existují alternativy v péči o tělo, anti-aging, ale i dekorativní kosmetiky, takže změna je jenom otázkou informovanosti. Skutečně přírodní kosmetika neobsahuje žádné syntetické části. Dnes však spousta značek toto označení využívá i přesto, že jejich výrobky syntetické ingredience využívají.
Je rozdíl mezi bio kosmetikou a přírodní kosmetikou?
Ne každá „přírodní“ kosmetika není vždy „organická“. I když se může zdát, že každá rostlinná kosmetika musí být i organická, není tomu tak. Rozdíl je v kvalitě rostlin a surovin, které na výrobu krému nebo balzámu výrobci použili. Jestli chcete pro svou plet a kůži skutečně to nejlepší, používejte značky, jež mají „organic“ certifikáty, nejen „organic“ v nazvu. Právě toto označení se často používá jenom marketingově a nemusí mít se skutečnou kvalitou mnoho společného. Rozdíl je v tom, že přírodní kosmetika může obsahovat rostliny, které pocházejí z půdy ošetřované chemikáliemi. Tyto rostliny mají v zásadě menší efekt než ty, jež pocházejí z přírodně hnojené půdy. To se samozřejmě zrcadlí v ceně. Proto když si třeba kupujete argonový olej, věřte, že vyšší cena může naznačovat právě jeho původ.
Vydrží dekorativní přírodní kosmetika stejně jako ta z drogerie nebo parfumerie?
Úplně otevřeně – nevydrží. Jsou organické rtěnky, které drží moc hezky, například ty od Zuii, ale jsou taky takové, které jsou hodně balzámové. Přednosti organické dekorativní kosmetiky jsou ale jinde: nezatěžují vaši pleť žádnými ropnými deriváty ani jinými syntetickými a umělými ingrediencemi. Na první pohled jsou stejně barevné nebo krycí. Organickou rtěnku ale určitě použijete vícekrát za den.
Jak je to s dobou spotřeby?
I ta je většinou kratší. Hlavně proto, že neobsahuje syntetické konzervanty. Navíc se její barva nebo konzistence může pod vlivem světla nebo teploty trošku měnit. Netřeba se toho ale bát. Když vám kelímek s organickým opalovacím krémem trochu ztuhne, nebo naopak na sluníčku se stane více tekutým, neznamená to, že se změnil jeho účinek.
A pro úplné začátečníky: jaké produkty je dobré vyřadit nejdřív, pokud chci přejít na lepší a přírodnější kosmetiku?
Podle mě jsou důležité produkty, které na pokožce zůstávají nejdéle. Já jsem jako první změnila denní krém, make-up a rtěnku. Ty jsem používala nejčastěji. Důležité je ale také mít kvalitní čistící balzám a noční krém nebo olej. Když používáte organickou kosmetiku pravidelně, rozdíl je obrovský. Dnes už na mé poličce v koupelně nenajdete jediný syntetický výrobek.
Jaké značky se prodávají v Czech Labels & Friends a podle čeho si je vybíráte?
Všechno, co máme v našem koncept storu, má pro nás srozumitelný původ a jasné ingredience. Máme pět značek, jež jsme osobně vyzkoušely a u kterých máme jistotu že neobsahuji žádnou skrytou chemii. V listopadu jsme uvedli novou dekorativní kosmetiku Kjear Weiss, která má kromě skvělého obsahu taky eko rozměr – funguje na principu refillu, takže když vám dojde oční stín, nemusíte si kupovat celou krabičku, ale jednoduše dokoupíte náplň a celé balení vypadá i po letech skvěle.
Co z přírodní kosmetiky vám nesmí nikdy chybět?
Mýdlo od Mylo, krémy od Inlight a dekorativní kosmetika Zuii a IIia.