REKLAMA
REKLAMA

9 rad, jak přestat kouřit a nepřibrat

Počítejte s tím, že nikotin zmírňuje chuť k jídlu, zvyšuje výdej energie a zpomaluje ukládání tuků. Není tedy divu, že řada lidí při svém přerodu v nekuřáka přibere dvě tři kila. Budete-li si ale dávat pozor, můžete se tomu vyhnout.

1. Připravte se na den D. Ve dnech, které předcházejí konci s kouřením, snižte konzumaci černého čaje, kávy a alkoholu a mezi své každodenní činnosti zařaďte chůzi. V jeho předvečer vyhoďte ze svého domova veškeré špačky, cigarety a zapalovače. Nezapomeňte také uklidit všechny popelníky, aby nic neohrožovalo vaše rozhodnutí. Hned po probuzení si vezměte svou první nikotinovou náplast nebo nikotinovou žvýkačku. Pokud jste byli zvyklí kouřit po snídani, vezměte si žvýkačku až po ní.

2. Hýbejte se! Abyste nepřibrali na váze, je třeba rozumně spalovat kalorie. Fyzické cvičení je jediným způsobem, jak posílit svaly. A čím více svalové hmoty máte, tím více vaše tělo spaluje kalorie, a to dokonce i během odpočinku. Když přestanete kouřit, budete mít větší výdrž s dechem, a tak i větší radost z běhání nebo hraní tenisu.

3. Přejděte na lehká jídla. Měli byste si začít zvykat na vaření v páře, ve woku a na nepřilnavých pánvích. Do své stravy zařaďte hodně bylinek a koření, nízkotučné sýry a jogurty, libové maso a zeleninu.

4. zásobujte tělo hořčíkem. Je skvělým bojovníkem proti stresu. Vypořádá se s nespavostí, úzkostmi a únavou, které způsobuje absence cigaret. Je obsažen v celozrnných obilninách, v sušeném ovoci, v mořských řasách i v některých mořských rybách a plodech.

5. dodejte tělu také železo. Přísun železa totiž zabrání podrážděnosti, která je velmi často spojená se snahou přestat kouřit. Navíc okysličování organismu a buněčná výměna je pro tělo těžší, má-li nedostatek železa. Přesto se raději vyhněte potravinovým doplňkům a spíše volte játra a vaječný žloutek, které obsahují velké množství železa.

6. Pusťte se do jódu. Ve vašem těle už není nikotin, který bránil ukládání tuků, a tak jej nahraďte jódem, který to také dovede: je totiž přirozeným spalovačem tuků. Velké množství je ho obsaženo především v mušlích, korýších, sóje a česneku.

7. Podpořte tvorbu sErotoninu. Je-li ho nedostatek, vaše tělo začne vyžadovat sladkosti – právě cukr se totiž v mozku přeměňuje na tryptofan, aminokyselinu, kterou nervové buňky potřebují k produkci serotoninu, regulátoru nálady a chuti k jídlu. Omezte tedy sice sladké koláčky a bonbony, rozhodně ale nevynechávejte polysacharidy, které jsou obsaženy v chlebu, těstovinách a rýži. Jinak budete trpět špatnou náladou a vaše tělo touhou po čokoládě.

8. Naučte se dýchat břichem. V okamžiku, kdy na vás přijde chuť kouřit nebo si dát něco sladkého, dýchejte zhluboka břichem. Pohodlně se posaďte na židli, ruce si položte na břicho a klidně dýchejte. Měli byste cítit, jak se vaše ruce zvedají v rytmu vašeho dechu. Takto se nadýchněte 10–15x. Tato malá relaxace vám pomůže zahnat těžkou chvilku.

9. A smějte se! Vědecké studie odhalily, že minuta smíchu se vyrovná půlhodině kompletní relaxace. Veškeré grimasy, mimika a další pohyby spojené se smíchem podporují vylučování endorfinu, přírodního morfinu. Když se smějeme, spalujeme také kalorie a smích má pozitivní vliv na funkce tělesných orgánů. Tak se přestaňte mračit!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA