Dieta? Tohle slovo neznám!

Špatná zpráva: Cokoli držíte, musíte jednou pustit. A tak je to i s dietou.

Dobrá zpráva: Máme pro vás plán, kterak vrátíte do života příliš těsnou sukni, aniž bys te si musela odpírat oblíbené pochoutky. Naše taktika udělá dobře postavě i vašemu věčně prázdnému žaludku. To vše nenápadně a bez odříkání.

Naopak, dopřávat si budete mnohem více než dříve. Neznamená to však talíře plné po okraj. Kouzlo našeho plánu je založeno na spolupráci s chuťovými buňkami. Uznejte sami, že častujete-li je mrkví a masem vařeným v nesolené vodě, nemáte z jídla žádný požitek a od rána do večera sníte o vybraných lahůdkách. Ale vy si je dát můžete! Musíte jít ovšem na věc chytře a s dobrůtkami hospodařit. Odměnou vám bude chuťové uspokojení, které schází téměř všem dietám (proto také skoro žádná nefunguje).

Kalorická matematika
Podle MUDr. Václavy Kunové, členky Obezitologické společnosti a Společnosti pro výživu, stačí k tomu, abyste shodila pár nadbytečných kil, když snížíte energetický příjem asi o 2000 kJ denně. Tato nenápadná změna stravovacích zvyklostí vám tak každý měsíc přinese minus 2,5 kg. To už stojí za úvahu pomyslíte-li, že zmiňované dva tisíce kilojoulů představuje například silnější proužek bábovky nebo ta báječná klobáska, kterou vozí strejda z Moravy.

Z uvedených čísel navíc vyplývá, že chytráci, co slibují "bezbolestný" váhový úbytek 20 kg za měsíc, žijí ve světě, kde platí jiné fyzikální zákony, nebo nám bezostyšně lžou. K odbourání jednoho kilogramu tělesného tuku je totiž nutný deficit 25 - 30 000 kJ (průměrný denní příjem v České republice je asi 10 000 kJ). To znamená, že jeden jediný kilogram ztratíme za tři dny hladovky. A dvacet? Zkuste zapomenout na jídlo po celých osm nekonečných týdnů!

Teď už je vám asi jasné, proč je kamarádka pořád minus dvě tři kila "před vámi" a ještě k tomu mívá na talíři mnohem vybranější pochoutky. Zatímco vy drobíte na stůl obyčejnou housku, kamarádka si pochutnává na mozzarelle obložené rajčátky. Najíte se sice obě, ale: vy tělu dodáte jen samé prázdné kalorie, protože v housce z bílé mouky žádné živiny prospěšné organismu prostě nejsou. O tom, jak smutné budou vaše chuťové pohárky, ani nemluvě.

SNÍDANĚ
Křupavoučký croissant s marmeládou je náramná pochoutka, ale chuť na sladké uspokojíte i méně kaloricky vydatně, aniž byste se museli marmelády vzdát. Postačí vyměnit "nosič" - namažte ji na knäckebrot a můžete si je dát hned dva! Džus z hroznového vína je taky moc fajn, ale v porovnání s ním dvoudecová sklenička pomerančového džusu říznutá půl na půl vodou rázem umázne z vašeho energetického účtu 400 kJ. Stejně zabodujete i s výše zmíněným knäckebrotem.

Tip MUDr. Kunové: "Nenechte se zmást nápisy na krabicích s džusem. To, že tam stojí "bez cukru" ještě neznamená, že jich můžete vypít, co hrdlo ráčí. Nápis se totiž vztahuje pouze na cukr řepný, o cukrech pocházejících přímo z ovoce výrobci většinou zarputile mlčí."

OBĚD
Kámen úrazu všech, kdo opustili školní lavice, a tudíž i pravidelný přísun knedlíků a rajské (ne, že by bylo o co stát). Podle našeho soukromého průzkumu panuje v poslední době vzácná kulinářská shoda: nejlepší (= nejrychlejší) oběd je obložená bageta. POZOR! Patříte-li mezi "bageťáky", při každém soustu se ve vašem organismu rozblikají červené kontrolky: plán je v ohrožení, protože pokud sníte jednu klasickou obloženou bagetu prolitou majonézou (3350 kJ), vyčerpáte polovinu denního energetického příjmu! Když už si doma nestihnete dopředu připravit třeba zeleninový salát s tuňákem a olivami, tak zdravější rychlovky jsou například:

Minimenu sýrové
Mléčný nápoj Diavita (920 kJ) + křehký chléb se sýrem (3 kousky = 360 kJ, dohromady ušetříte 2070 kJ).

Minimenu s pečivem
Nápoj Fortuna (750 kJ) + kornspitz (500 kJ, úspora 2100 kJ)

+ dobrůtka první pomoci
Sladká bílkovinná tyčinka Guareta (ušetříte 2600 kJ), která obsahuje dostatek vlákniny na to, aby vás zasytila do doby, než se dostanete k pořádnému jídlu.

VEČEŘE
Je to jednoduché, rychlé a praktické. Co na tom, že labužníkům i estétům vstávají vlasy hrůzou na hlavě a vidličky i nože se obracejí v zásuvce? Síť jídelen fast food se stále rozšiřuje a s ní bohužel i naše těla. Přitom si můžete s úsměvem dát mnohem méně kalorickou, ale lahodnější alternativu. Nahradíte-li Big Mac 50 g tmavého chleba (500 kJ) + 100 g kuřecího řízku (200 kJ) + 1 rajčetem (70 kJ), bude energetická úspora činit 1140 kJ.

A co takhle něco k pití? I zde máte možnost výběru: obyčejný mléčný koktejl s rozmixovaným ovocem (600 kJ) chutná úplně stejně, ne-li lépe, jako velký milkshake (2000 kJ) a podobně pochodíte i se záměnou koly obyčejné (900 kJ) za kolu light (0 kJ). Když tohle všechno spočítáte, mohli byste si místo jedné večeře v rychlo občerstvení dát bez výčitek svědomí hned čtyři alternativní – pokud byste je ovšem dokázali spořádat.

SPIKNUTÍ
Tak co říkáte, že je docela příjemné mlsat a hubnout u toho; zkrátka jednou pro vždy zapomenout na všechny diety světa?

EBC promo