Do útoku

Protivná celulitida trápí většinu žen, hubených i tlustých. Její vznik souvisí se stavbou ženských tukových buněk a zároveň s hormony, jejichž hladina v těle se může měnit. Svou roli hraje i dědičnost. Pokud byste se na kůži podívala mikroskopem, viděla byste miliardy buněk, jejichž úlohou je vytvářet tukové rezervy. Tyto buňky se jmenují adipocyty. Adipocyty mohou zvětšit objem až na šedesátinásobek své velikosti. Tím stlačují cévy a zhoršují prokrvení kůže. Ta přestane být hladká, vytvářejí se hrbolky. Vzniká celulitida.

Hormony
Vznik celulitidy mohou způsobit všechny hormonální změny nebo výkyvy v hormonální hladině. Ty často vyvolávají tloustnutí a zvětšování objemu zejména na břiše a nohou. Pomerančová kůže se může začít objevovat už od dvanácti let, protože právě v tomhle věku se hormony chovají dost chaoticky. Aby celulitida nevznikla už v tak nízkém věku, je třeba mladé slečny naučit, aby sportovaly a správně jedly. Hlavně žádné diety! Těmi bychom mohli nastartovat anorexii nebo bulimii. Stačí nejíst uzeniny a sladké pečivo. Ještě drobná rada: zrníčka hroznového vína jsou velmi bohatá na draslík. Zlepšují odstraňování toxinů viditelným způsobem.

Antikoncepce
Další příčinou jsou antikoncepční pilulky nebo hormonální léčba. Je to jednoduše proto, že nadměrné množství estrogenu zadržuje v těle vodu a podporuje činnost enzymu, který se specializuje na ukládání tuku na stehnech. Odtud pramení zájem vyrábět antikoncepční pilulky s minimálními dávkami estrogenu. Měly by je brát všechny ženy, i ty, které s pilulkami teprve začínají. Když totiž budete omezovat tvorbu tukových rezerv už v období dospívání, vyhnete se tomu, že vás v pětatřiceti bude trápit dobře vyvinutá celulitida.

Proč ji nemají i muži?
Muži a ženy mají jiné uspořádání tukové vrstvy. Ženy mají větší rozměry tukových polštářků a vazivové přepážky, které oddělují jednotlivé tukové buňky, leží kolmo k povrchu kůže. Zvětšení jejich objemu je proto možné jen směrem nahoru. Muži mají tukové přepážky položené vodorovně. Tím růst tukové tkáně nepůsobí na kůži. Ne, nezávidíme jim!

Způsobuje ji kouření nebo pití kávy?
Káva, cigarety a alkohol mohou celulitidu zhoršovat, ale není prokázáno, že by zapříčiňovaly její vznik.

JAK SE JÍ ZBAVIT
Myslete na nohy
Jednou z možností, jak vyzrát nad protivnými ďolíčky, je reflexologie. Terapeut z vašich chodidel ‚vyčte‘ důvody, kvůli kterým celulitidou trpíte: hormonální potíže, stres, nevyvážená strava. Na začátku je klasický pohovor v průběhu něhož reflexolog hledá na ploskách nohou místa, která mu prozradí, jak vám fungují orgány. Pak pracuje na tom, aby probudil to, co se nazývá ,vnitřní oheň‘, tzn. energii, kterou máme od narození. Cíl je jasný: probudit některé dřímající orgány (játra, slezina, žlučník) a aktivovat je k tomu, aby začaly spalovat tuky. Je třeba počítat se třemi nebo čtyřmi sezeními a pak jedním udržovacím sezením jednou za měsíc.

Rostlinky
Dalším řešením, které funguje, je fytoterapie neboli rostlinná medicína. Fytoterapeuti mají k dispozici odvodňovací rostliny (zelený čaj, kořen fenyklu, kopřivu, přesličku), které se užívají vnitřně. Tip: Vyzkoušejte bylinný čaj Modelin, Ryor, 40 Kč. Obsahuje bylinky s velkým obsahem křemíku (lípa, měsíček, hluchavka, heřmánek...). Čaj se pije teplý 1–2x denně, nejlépe půl hodiny před jídlem. Příprava je jednoduchá: polévkovou lžíci směsi zalijte vroucí vodou a po dvaceti minutách sceďte.

Homeopatie
„Nemyslím si, že pomocí homeopatie lze odstranit tukové buňky, ale jisté je, že umí rozhýbat lymfu a usnadnit odtok škodlivých látek z těla,“ říká homeopatka MUDr. Zina Kaucká (Homeopatická klinika Praha, tel. 224 319 938, www.homeoklinika.cz). „Doporučila bych například Lymfomyosot. Nejlépe ale uděláte, když přijdete na konzultaci,“ dodává doktorka Kaucká.

Krémy, gely, spreje
Nejenže zpevňují a zeštíhlují, ale jejich přidanou hodnotou je příjemná konzistence a vůně. Tady vám nabízíme několik tipů:

Drain’ Choc, Biotherm, 950 Kč. Koncentrát, který zeštíhluje, tvaruje a odvodňuje. Snadno se nanáší – stačí protřepat a nastříkat, kam potřebujete. Voní svěže po levanduli a rozmarýnu. Stopové prvky (draslík, hořčík, zinek a měď) i sodík a uhličitany kvalitu pokožky zlepšují. Ženšen (používaný v Asii více než 7000 let), rostlinný výtažek z Tanzanie a derivát cukru zlepšují mikrocirkulaci a odvodňování. Rostliny squalane a vitamin F hydratují.

Total Lift-Minceur, Clarins, 1465 Kč. Brzdí rozvoj tukové tkáně, podporuje odvádění škodlivých látek, zlepšuje kvalitu kůže. Nelepivá krémovo-gelová textura voní svěže po zeleném čaji, růži a jasmínu.

Phyto Sculpt, Sisley, 3400 Kč. Odbourává tuky a bojuje proti zadržování vody. Tohle všechno díky přírodním složkám, jako je červený pomeranč, ibišek, kofein, listnatec kopinatý nebo kaštan. Za lepší barvu a pružnost může výtažek sóji, zeleného čaje a červeného vína. Navíc má praktickou pumpičku, která vám usnadní aplikaci. Phyto Sculpt vmasírujte do pokožky ráno a večer. Pokroky byste měla vidět do dvou týdnů.

Liposyne, Vichy, 700 Kč. Zeštíhlující drenážní gel obsahuje patentovanou látku Adrenalyse, která odstraňuje usazený tuk a zabraňuje jeho dalšímu ukládání. Gel navíc obsahuje ginkgo, escin, kofein a rutinové soli. Hydratuje a příjemně voní.

28denní program S.O.S. Minceur, Orlane, 2520 Kč. Nad vašimi tukovými polštářky zvítězí díky kofeinu, fukusu, centelle, arnice a aescinu. Pokožka bude pevná a pružná. Stehna a zadeček budou hladší a lépe tvarované.


JE TO V BŘIŠE
Podle některých dietologů je příčina celulitidy ve střevech. Proto:

● Jezte v pravidelnou hodinu, udělejte si na jídlo čas
a klid.
● Dýchejte. Sedněte si, ruce položte na břicho. Nadechujte lehce nosem po dobu 7–10 sekund, navádějte vzduch do břicha a nafoukněte je. Počítejte do dvou. Vydechujte stejně dlouho a břicho maximálně stáhněte. Tohle udělejte pětkrát za sebou.
● Dvakrát nebo třikrát týdně choďte plavat, jezděte na kole nebo alespoň choďte na dlouhé procházky.
● Masírujte si břicho. Krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček (1 minutu). Dejte dlaně na břicho a nadechněte se tak, že břicho nafouknete, pak vydechněte, břicho maximálně vtáhněte a při tom ho rozkmitejte (3 minuty). Rolujte mezi prsty malé kožní záhyby na břiše a lehce je hněťte (1 minutu).
● Meditujte. Seďte klidně, zavřete oči, položte ruce na holé břicho, nasměrujte své myšlenky směrem do břicha a zlehka dýchejte (10 minut).

CO JÍST?
Pokud si bláhově myslíte, že dieta umí rozpustit celulitidu, jste na omylu.

Stačí když omezíte všechny pokrmy, které jsou příliš mastné, slané nebo sladké. Tyto potraviny způsobují tloustnutí, sůl v nadměrném množství vyvolává zadržování vody a tukové polštářky jsou pak viditelnější. Co to znamená? Zapomeňte na uzeniny, burské oříšky, sladké máslové pečivo nebo na čokoládové tyčinky. O polomáčených si tedy můžete nechat jen zdát, o chroupání chipsů u televize jakbysmet. Odměnou vám ale bude dobrý pocit a štíhlá postava.

Proteiny: maso, ryby, vajíčka, mléčné výrobky (nejlépe z odstředěného mléka). Zahánějí hlad, což omezuje mlsání mezi jídly. Tím pádem nebudete přibírat na váze.
Na druhou stranu mají vliv na nárůst objemu svalové hmoty. Některé ženy často trpí zadržováním vody. Může to být tím, že jejich strava neobsahuje dostatek proteinů. Když zvýší jejich spotřebu, obvykle splasknou. Patříte-li mezi ně, dejte si denně alespoň 150 gramů masa nebo ryb nebo dvě vajíčka. Jestliže jste se úplně vzdala másla a oleje, měla byste tuky do těla dostat jinou formou. Například v kapslích. Mastné nenasycené kyseliny jsou potřebné pro hezký vzhled pokožky.

Vařená zelenina: Cuketa, lilky nebo brokolice vařená v páře je moc dobrá s těstovinami nebo rýží. Ať už syrová nebo dušená, zeleniny není nikdy dost.
Pijte: Nemáme na mysli dvojku bílého nebo správně vychlazenou třetinku, ale vodu, ovocný nebo černý čaj. Pijte. Alespoň tři litry denně.

MASÁŽE, PŘÍSTROJE...
Masáž je ta nejlepší a nejpohodlnější věc. Lehněte si a nechte o sebe pečovat...

Má-li vaše tělo tendenci zadržovat vodu, zajděte si na lymfatickou drenáž. Je to velice jemná masáž těla, při které se aktivuje tok lymfy v žilách. Vaše postava bude odvodněna, bude mít pevnější kontury. Tip: nově otevřené luxusní sportovní a relaxační centum Holmes Place (www. holmesplace.cz). Hodina tam stojí 990 Kč, dvě hodiny 1430 Kč.

Butik Lancôme (Jungmannovo nám. 20, Praha 1, tel. 224 217 189) je na vás vyzbrojen ošetřením Ultra-Minceur. Tato metoda rozrušuje tukové buňky pomocí ultrazvukového přístroje a zpevňujícím sérem. Ošetření trvá 60 minut. Po jeho ukončení je pokožka jemnější, pevnější a dobře prokrvená. Cena jednoho ošetření je 1700 Kč. Pro maximální efekt si na toto ošetření zajděte víckrát po sobě. Doporučuje se šestitýdenní kúra po třech ošetřeních v každém týdnu. Tento balíček je cenově zvýhodněný – získáte dvě ošetření zdarma.

V salonu Miracle (Janáčkovo nábř. 7, Praha 5, tel. 257 317 326, www.salonmiracle.cz) vás ,pomerančů’ zbaví pomocí takzvané endermologie. Jak funguje? Nejdřív si oblečete speciální elastický oblek, pak použijí přístoj se speciální hadicí, který naruší vaše tukové buňky. Ošetření se doporučuje jednou až dvakrát týdně po dobu 35 minut. Cena za jedno ošetření je 1350 Kč. Už po prvním sezení vám budou větší džíny.

V soukromé klinice Laserplastic (Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 221423280–1, www.moidlova.cz) pracují s přístrojem, který funguje hned čtyřmi způsoby najednou. První z nich je infračervené záření prohřívající kůži na povrchu. Další jsou radiofrekvence, které kůži vyhřejí do nejhlubších vrstev. Pak se za pomoci vakua roztáhnou kolagenní vlákna, která uvolní tukové buňky. Poslední je lymfatická masáž, ta tukové buňky odplaví. Jedna kúra trvá 45 minut a stojí 1700 Kč. Doporučuje se minimálně deset sezení, jednou až dvakrát týdně. Po zakoupení několika sezení najednou dostanete slevu.

Spa & beauty studio Sun Point (Letenské náměstí 4, Praha 7, tel. 602 733 734, www.sunpoint.cz) se na hubnutí a odstranění celulitidy přímo specializuje. Kúra je zahrnuta do deseti návštěv po dvou hodinách. Co vás čeká? Konzultace, při každé návštěvě infrasauna, biotherik (suchá uhličitá koupel), parafínový zábal a masáž. Za deset návštěv zaplatíte částku 7900 Kč.

Ještě než budete uvažovat o liposukci, zajděte si do kliniky GHC (Krakovská 8, Praha 1, tel. 222 211 206, www.ghc.cz) Kromě lymfatické masáže, anticelulitového zábalu Darphin nebo zeštíhlujícího programu Phytomer nabízí také elektrolipolýzu. Metoda rozrušuje tukové buňky pomocí elektrického pole. Do vnitřních a zevních stehen, zadečku, boků nebo břicha se zavádějí tenké jehličky. Naruší tukové buňky, ty pak jsou z těla vylučovány. Jedna aplikace stojí 3000 Kč.

Cvičení – jen 8 minut!
Další příčinou celulitidy je špatná cirkulace krve. Nastartujte proto krevní oběh touto každodenní rychlovkou neboli ,aktivním cévním cvičením’. Zaútočíte tak na celulitidu do hloubky a při tom hezky vytvarujete nohy. Sestavu můžete klidně zkombinovat s vytrvalostním cvičením nebo posilovnou...

1. Posilování hlubokých svalů pánve.
Ruce mějte podél těla, nohy vedle sebe. Zvedněte pravou nohu, pokrčte ji, jak nejvíc můžete, patu držte pod zadečkem. V této pozici vydržte 10 sekund. Opakujte na každé noze 5krát. Tip: pokud nemůžete udržet stabilitu, chyťte se třeba židle ve výši kyčle. Aby bylo cvičení ještě účinnější, dělejte je ve visu na žebřinách nebo se závažím na noze.

2. Posilování hlubokých svalů lýtek.
Postavte se na schod. Nohy jsou vedle sebe, stůjte na špičkách. Rukou se opřete o zábradlí. Spusťte paty níž, než je schod, a hbitě se postavte na špičky. Opakujte 15krát.

3. Posilování hlubokých přitahovačů pánve.
Lehněte si na záda, ruce podél těla. Pokrčené nohy dejte od sebe na šířku boků. Zvedněte mírně pánev a kolena tlačte k sobě. V této poloze zůstaňte 15 sekund. Opakujte 5krát. Tip: cvičení můžete dělat i s balonem nebo s polštářkem mezi koleny.

4. Protahování svalů pánve
Postavte se vedle stolu. Propněte nohy, jednu položte na stůl. Polohu se snažte udržet 15 sekund. 2krát na každou stranu.

5. Protahování svalů na stehnech
Vestoje, nohy vedle sebe. Ohněte pravé koleno, patu držte u zadečku. Levou rukou chyťte pravý kotník a vytahujte koleno dozadu, jak nejvíce je to možné. Takto vydržte 15 sekund a vystřídejte.