Dostaňte se do formy hned teď

Co pro sebe můžete udělat kdykoli
Ať už čekáte na metro či na šéfa, vyzkoušejte jednoduchý cvik. Je nenáročný, a přitom skvěle zpevňuje svalstvo. Nejdřív zhluboka dýchejte a soustřeďte se na pohyb břišních svalů. Sedněte si a dejte stehna k sobě. Zatněte rychle hýžďové svalstvo a pak rychle povolte, to vše několikrát za sebou. Stále zhluboka dýchejte a soustřeďte se na břišní svaly. Skvěle si tak protáhnete a zpevníte břišní a hýžďové svaly.

Kdekoli (skoro):
● Občas si zasprintujte Třeba cestou na autobus nebo cestou domů. Během povzbudíte srdeční sval i svou náladu. Možná budete zadýchaná a unavená. Díky endorfinům se ale budete cítit mnohem lépe.
● Nejezděte výtahem Netrapte se zbytečnými výčitkami, že málo cvičíte, a choďte po schodech zásadně pěšky. Cestou nahoru berte schody po dvou, ale nepředklánějte se při tom. Díky chůzi do schodů si jednak celkově zlepšíte fyzičku, jednak si skvěle protáhnete páteř.
● Protahujte se, kdykoli začínáte něco nového Stoupněte si, narovnejte záda a vytahujte ruce vzhůru, jako byste chtěla dosáhnout až ke stropu. Zhluboka dýchejte. Skvěle se tak připravíte na jakoukoli novou činnost.
● Ani v ústraní nemarněte čas Silné a pružné pánevní svaly jsou důležité pro správnou funkci žlučníku, sex nebo třeba v období těhotenství. Jednoduchý cvik pro posílení: při močení na chvíli zadržte a počítejte do tří. Opakujte tolikrát, kolikrát to vyjde.
● Naučte se zahánět stres Kdykoli se přistihnete, že koukáte ,do blba‘, zabavte se hledáním akupresurního bodu pro potlačení stresu. Vtiskněte palec pravé ruky do vidlice mezi ukazovákem a palcem na hřbetu ruky levé. Budete-li si tuto oblast pravidelně masírovat, určitě bod časem objevíte. Poznáte ho podle toho, že když jej stisknete, ucítíte to až v hlavě. Ocitnete-li se pak pod silným tlakem, na několik minut jej zmáčkněte. Uleví se vám.
● Dodávejte si sebevědomí Kdykoli vcházíte do místnosti, narovnejte záda, zvedněte hlavu vzhůru a ramena stlačte dolů. Bude se vám lépe dýchat, budete klidnější a budete působit pozitivním dojmem.
● Lichoťte Víte přece, jakou radost vám samotné udělá například věta: „Sluší ti to.“ Naučte se podobným způsobem pravidelně zpříjemňovat den lidem ve svém okolí. Uvidíte, že vám to rychle začnou oplácet.
● Dýchejte Málokdo dokáže využít kapacitu, kterou mu poskytují vlastní plíce. Zřejmě nám dýchání připadá tak přirozené, že nás ani nenapadne, že by se na něm dalo něco zlepšovat. O správném dýchání a jeho superpříznivých účincích se píšou knihy
(nejlepší je van Lysebethova Pránájáma). Pro začátek postačí, když si uvědomíte, že počátkem správného dýchání je hluboký výdech. Je to jako se džbánem. Když do něj chcete nalít čerstvou vodu, musíte nejdřív vylít tu starou. Zkoušejte pořádně vydechnout, kdykoli a kdekoli si na to vzpomenete. Poděkuje vám tělo i mysl.

Doma:
● Vaše nejbližší okolí zrcadlí stav vaší mysli Rozhlédněte se kolem. Pokud se vám něco nelíbí, okamžitě to změňte. Zvláště pak vše, co vám pije krev delší dobu.
● Pořiďte si kaktus Podle odborníků kaktusy pohlcují záření vysílané počítačem. Květiny obecně pročišťují vzduch, a prospívají tak pleti a organismu celkově.
● Roztančete obývák Pusťte si oblíbenou písničku – a za chvíli pocítíte účinek endorfinů. Je to lepší než tabulka čokolády...
● Vychutnejte si sama sebe ve vytahaném svetru a teplácích. Podle japonské filozofie Wan-Sabi se krása ukrývá v nedokonalostech.
Objevte krásu všude!
● Třicet vteřin v ledové lázni vám prokrví tělo i mysl Vydrhněte se froté ručníkem a pocítíte osvěžující pocit. Dělejte to každý večer. Po ledové koupeli je i spánek hlubší a sladší.

V práci:
● Proveďte revizi pracoviště Stačí, když zkontrolujete několik zásadních bodů. 1. Na židli se nemusíte vsedě hrbit. 2. Dosáhnete nohama na zem? Pokud ne, pořiďte si malé stupátko. 3. Monitor máte mít umístěný v rovině očí. Nemusíte pak natahovat krk. 4. Ramena mějte uvolněná a paže v přirozeném úhlu. 5. Zápěstí držte rovněž uvolněná, abyste nepociťovali nepříjemné napětí.
● Pročistěte vzduch Klimatizace dává zabrat pleti a zbavuje energie. Spraví to kalíšky s vodou na okenních parapetech a vedle topení. Mějte u sebe vodu ve spreji a přibližně každou hodinu rozprašte pár kapek do vzduchu
● Dejte svému stolu řád Ukliďte si pracovní desku, dejte pryč všechny zmačkané papíry a kelímky od jogurtu, vyčistěte si monitor. O pracovišti platí totéž, co o domově: vaše nejbližší okolí je zrcadlem vaší mysli.
● Otravné povinnosti rychle z krku Začněte každý den vyřešením nějakého problému. Není to tak těžké a udělá vám to radost. Každá radost je zároveň malý zdroj energie. Energii navíc obratem investujte do vyřešení dalšího problému. Budete mít ještě větší radost. A pokud nově nabytou energii opět dobře zužitkujete, může z vás brzy být veselé perpetuum mobile.

Pod tlakem
Všechny to důvěrně známe, přesto nás dokážou nepříjemně rozhodit. Ať už jde o nepříjemné pracovní povinnosti, premenstruační syndrom či prostě ,den blbec‘. Nemá cenu se tím nechat pokaždé vyvést z rovnováhy. Ve vypjatých chvílích je zkrátka třeba použít zvláštní strategie.

● Když na vás tlačí termíny a uzávěrky tak, že neudržíte myšlenku, běžte se projít Čerstvý vzduch osvěží vaši mysl, takže se pak můžete lépe zaměřit na řešení problémů. Vzpomeňte si také na to, co jsme psali výše o správném dýchání.
● Zapomeňte doma mobil! To se prostě někdy stane a nedá se s tím nic dělat. Pokud dokážete překonat paniku, zjistíte, že najednou máte na všechno mnohem víc času. Být neustále na příjmu s sebou nese nevýhodu: jen reagujete na to, co chtějí ostatní. Neděláte to, co chcete sama. Není špatné zvyknout si mobil zapomínat několikrát do měsíce.
● Zbavte se premenstruačního syndromu! Špatná nálada, podrážděnost a nevolnost ukazují na nízký obsah serotoninu (hormonu štěstí) v mozku. Před a během menstruačníhu cyklu se rozmazlujte a dopřejte si 500 kalorií navíc. Rýžový koláček nebo křupavý ovesný chlebíček obsahuje karbohydráty, které vám pozvednou náladu.
● Pokud se cítíte unavená, deprimovaná a neobvykle přibíráte na váze, nechte si zkontrolovat štítnou žlázu Tento důležitý orgán kontroluje metabolismus a nervový systém.
● Uchopte pevně svou mysl Kapka citronového a rozmarýnového oleje ve sklenici s vroucí vodou vás zklidní a zaktivuje vaši pozornost.
● Noste své oblíbené oblečení! Nenechávajte si v šatníku nic ,na potom‘. Vždycky pomůže, když víte, že dobře vypadáte.

Při jídle
Nemůžeme se pochopitelně vyhnout ani stravovacím zvykům, má-li být náš výčet úplný. Jste to, co jíte. Nemusíte hned držet speciální diety, stačí, když se sama nebudete dohánět k pocitu nemotorné velryby. Existuje několik všeobecných triků, které bezpečně, okamžitě a celkově zlepší životní pocity.

● Jezte, jen když máte hlad Připadá vám to jako samozřejmost? No tak schválně a upřímně, kdy jste právě vy doopravdy naposled pocítila opravdový zdravý hlad? A naopak. Kdy jste naposledy jedla a žádný hlad před tím nepociťovala?
● Když už jíte, nečekejte na pocit přeplněnosti, žvýkejte pomalu, vychutnejte si každé sousto, nechte pracovat trávicí šťávy. Přestaňte jíst, až budete mít pocit 80% sytosti. To se sice lehko napíše, ale mnohem hůře dělá. Zkuste si prostě koncem každého jídla představovat své tělo v plavkách. Chvíli dokonalé, chvíli obalené. Pokud to na vás nezabere, prostě se nacpěte. Zřejmě nejste ten typ, kterému by na těle nějak záleželo. Nebo jste? Takže...?
● Pročišťujte se Naučte se dodržovat pravidelné půsty. Jeden den v týdnu jednoduše nejezte nic a pijte jen vodu s citronovou šťávou. Možná to bude zpočátku trochu nepříjemné, ale pokud si na to zvyknete, nebudete už bez toho moci být. Skvěle se celkově odlehčíte a pročistíte organismus.
● Pijte Přes den byste měla vypít 1,5 litru vody. Správný pitný režim pročišťuje pleť, udržuje vás svěží a podporuje trávení. Tohle nejspíš dobře víte, ale pro pořádek jsme to nemohli vynechat.
● Pravidelně snídejte Výzkumy dokazují, že lidé, kteří nesnídají, toho přes den spořádají víc než ti, kteří snídají. Dopřejte si vitamin C v čerstvě vymačkané šťávě z pomeranče, dodejte tělu vlákninu
v podobě ovesných vloček. Vyhněte se sladkostem.
● Pozor na všechna jídla do mikrovlnky, mražené pizzy a jiné ,hotovky‘ Obsahují velké množství soli, která zadržuje vodu v těle. Přebytečná voda v těle vám zabraňuje zbavit se přebytečných kil.
Nepoužívejte sůl ani při vaření, vaše chuťové buňky si na tuhle změnu rychle zvyknou.
● Připravte si občas vitaminovou bombu Budete potřebovat jedno mango, papáju, půlku ananasu, dvě kiwi a extrakt z guarany. Vhoďte do odšťavňovače – a elixír života je na světě! Popíjejte místo odpolední svačiny nebo k večeři místo vína.
● Nezapomínejte! Vitamin B prospívá dlouhodobé paměti a uchová vaši hlavu jasnou. Přidejte si do jídelníčku müsli, ovesné vločky
či extrakt z droždí – a nebudete potřebovat upomínky.
● Přibalte si do kabelky sušené ovoce! Energie ukrytá v sušených meruňkách nebo banánech se rozkládá rovnoměrně po celý den.
Sušené ovoce navíc obsahuje antioxidanty, hořčík a železo.
● Skoncujte s ranní nevolností po prohýřené noci Uvařte si speciální zázvorový čaj. Zalijte 1–2 kořeny zázvoru (k dostání v běžné obchodní síti) vroucí vodou a nechte asi 5 minut odstát. Potom vyjměte zázvorový kořen, dochuťte lžičkou medu a kapkou citronu. Při pití zhluboka dýchejte a zapomeňte na nepříjemné ranní potíže.