Dovolené v sedle

Jezdectví je dnes žádanou sportovní aktivitou. Lékaři to jen schvalují: tento sport léčí nemoci těla i duše. „V sedle vyrovnáváte pohyby koně nahoru, dolů, do stran i dopředu a dozadu. To má velmi příznivý vliv na páteř. Navíc nejúčinnější je tahle terapie, když jde kůň krokem. Psychiku pozitivně ovlivňuje už jen kontakt s koněm,“ vysvětluje Jožka Kmoníček, ředitel Centra rekreační a rehabilitační hipoterapie Otradice. Pokud chcete sebe nebo své děti naučit jezdit na koni, je to snadné. Zájem o agroturistiku zasáhl i Českou republiku a koňských farem nebo rančů u nás každým rokem přibývá. Obvykle nabízejí ubytování, stravování, služby trenéra nebo lékaře-terapeuta, k dispozici jsou hřiště a půjčovny kol. Na některých farmách se můžete také zapojit do práce. A jsou lidé, kteří říkají, že nikdy nerelaxovali lépe než s vidlemi ve stájích.

Co tedy ještě zbývá? Zjistit si, kam je nejlépe na koni vyjet.

Centrum rekreační a rehabilitační hipoterapie Otradice stojí nedaleko Náměšti nad Oslavou. V rámci jezdecké turistiky tu můžete tábořit či bydlet v hotelu. Kromě toho se ale v Otradicích zaměřují na hipoterapii, jakousi ,léčbu koněm‘, nabízejí rehabilitační cvičení, masáže nebo služby kosmetičky a dermatoložky. Centrum má krytou halu, takže se tu dá cválat po celý rok.
Služby: výuka jízdy s učitelem (250–350 Kč/hod.)
Ubytování: 1–3lůžkové pokoje (od 350 Kč/noc)
Kontakt:www.agroturistika-eu.cz
tel. 568 646 015–6

Ranč Malevil najdete v překrásném údolí Lužických hor u Jablonného v Podještědí. V nabídce jsou služby trenéra, vyjížďky po okolí i dvoudenní výlet s večeří na ohni a spánkem v traperských stanech. Můžete jezdit v kryté hale, zahrát si tenis, plážový volejbal, půjčit si kolo, pod širým nebem hrát obří šachy nebo si zaplavat či zašplhat v lanovém centru. K dispozici je squash, sauna, solárium, vířivá vana, masérské služby, kulečník a bowling.
Služby: jezdecký výcvik (360 Kč/hod.)
Ubytování: hotelové pokoje, apartmán nebo srub (od 1260 Kč/noc)
Kontakt: www.malevil.cz
tel. 487 762 760

Kunclův mlýn s funkčním mlýnským kolem leží na samotě nedaleko Sedlčan. Mlýn je i farmou. Nabízí služby trenéra, výlety na koni a v kočáře.
Služby: jízda na koni (180 Kč/hod.)
Ubytování: apartmány, v létě dětské tábory (od 250 Kč/noc)
Kontakt:www.kuncluvmlyn.cz
tel. 318 862 010

Ranch Havraní kámen stojí v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku a specializuje se na tzv. westernové ježdění. To je základ, naučit se můžete řadu dalších dovedností včetně klasické drezúry. Můžete si tady objednat intenzivní jedno- či dvoudenní kurs, samozřejmě pod vedením zkušených trenérů, koně si také můžete jen pronajmout k vyjížďkám. Ranč nabízí ubytování pro rodiny, jednotlivce nebo skupiny. Děti tu však mohou do koňského sedla až od deseti let.
Služby: základní výcvik westernového jezdce – cca 6 až 10 hodin (od 300 Kč/hod.)
Ubytování: dvou-, tří- i čtyřlůžkové pokoje (od 690 Kč/noc)
Kontakt:www.volny.cz/ranchr
tel. 373 392 334