Hejbni kostrou!

Hejbni kostrou!

Chcete zhubnout, ale nevíte jak? Reprezentační trenéři plavání, jízdy na horském kole a gymnastiky vám poradí, jak na to.

Gymnastika

Pamatujete na doby, kdy jste jako malá dělala při tělocviku výmyk, hvězdu nebo skok plavmo? Tak si to zkuste i teď. I když už dávno nejste malá holčička, zajděte do nejbližšího gymnastického centra a zkuste se zeptat, zda by vás mohli trénovat. Potřebujete poradit? Zavolejte Petru Novákovi, tel. 602 382 861 .

Proč právě gymnastika?
„Sportovní gymnastika je velice všestranný, dynamický sport,“ říká reprezentační trenér Miloslav Netušil. „Je to doplňkový sport všude, kde potřebujete mít dobrou koordinaci pohybů, rychlost a postřeh.“ Naučíte se kotrmelce, stoj na rukou, skákat na trampolíně, hvězdu, výmyk, a dokonce i salta.

Jaké svaly zapojujeme?
Při gymnastických cvicích je potřeba mít zpevněné celé tělo. Budete-li se tedy gymnastice věnovat pravidelně, výsledkem bude plavná, symetrická a štíhlá postava.

Co a kdy jíst? „Obecně platí, a ve sportovní gymnastice zvlášť, že méně je více. Pokud chcete zhubnout, příjem v podobě jídla musí být menší než energetický výdej. Najezte se nejpozději dvě hodiny před tréninkem. Mělo by to být něco lehkého.“ Ovoce (vzhledem k obsahu okamžitě využitelných cukrů) je vhodnější než zelenina. A co jíst po tréninku, kdy je organismus unavený? „Nedoporučoval bych maso. Organismu trvá dlouho, než ho zpracuje, čímž se zároveň prodlužuje celý proces regenerace sil.“ Nejíte maso vůbec? „Živočišné bílkoviny potřebné pro stavbu svalů lze do značné míry suplovat i bílkovinami rostlinnými. V síle a výkonu nemusí tedy být mezi vegetariánem a ,masožravcem‘ žádný podstatný rozdíl.“ Co se pití týče, nejlepší je voda. Iontové nápoje mají v gymnastice malé opodstatnění a nepřinášejí tělu téměř žádný užitek.

Základem správného přístupu je naučit se vlastnímu tělu naslouchat, reagovat na jeho podněty, a v první řadě něco konkrétního chtít. Je to jen na vás, k jakému cíli – ať už sportovnímu nebo osobnímu – směřujete.

Trénink přes internet

Toužíte po hezkém a vyrýsovaném těle bez tuku, ale nedokážete se přinutit cvičit? Podívejte se na www.trainright.com. Je to tréninkové středisko, které funguje přes internet (v angličtině). Svůj program si na něm můžete vybrat podle toho, kolik chcete investovat a nakolik se cyklistice, běhání, aerobnímu cvičení apod. chcete věnovat. Po přihlášení si vytvoříte vlastní tréninkový plán a budete vyplňovat, co jste dělala, jak jste se cítila, tepové frekvence atd.