Jako od maminky

JídloDomácí pekárna na chleba

Proč si ji pořídit: Do pekárny stačí vložit suroviny, nastavit správný program a přibližně za tři hodiny máte upečeno. Recepty můžete obměňovat, a tak budete mít vždy jiný, a hlavně zdravý chléb. Některé domácí pekárny mají dokonce časovač: zapnou se samy v noci a ráno vás bude budit příjemná vůně čerstvě upečeného chleba.
Základní recept: Do stroje dejte kávovou lžičku kvasného droždí (seženete je v prodejnách biopotravin), 25 cl vody, lžičku olivového oleje, lžičku soli, 150 g mouky, 275 g špaldové mouky (seženete ji v prodejnách biopotravin), 1 lžičku sezamových nebo lněných semínek a 1 lžíci slunečnicových semínek. Poté spusťte program ‚celozrnný chléb‘.
Tip: Chcete-li mít chléb lehčí, nahraďte olivový olej nízkotučným máslem (přibližně 40%), které je určeno i pro pečení.
Pekárna: Panasonic SD-255WXE, 4299 Kč; Unold 8660, 3490 Kč; Kenwood BM350, 3400 Kč; ETA 2149 Harmony, 2499 Kč

Jogurtovač

Proč si ho pořídit: Jogurty v obchodech obsahují barviva, zahušťovadla, želatinu… Udělejte si svůj vlastní z odstředěného mléka – bude lehký, zdravý a chutný.
Základní recept: Ve velké salátové míse smíchejte metlou 90 cl odstředěného biomléka, 1 biojogurt (ne nízkotučný) a 4 lžíce sušeného odstředěného mléka. Směs nalejte do kelímků a vložte do jogurtovače. Po šesti hodinách dejte na kelímky víčka a uložte do ledničky. Jezte za dvanáct hodin.
Tip: Pro oslazení přidejte 1 lžíci hroznového cukru nebo agávového sirupu. Ovocný jogurt připravíte tak, že dáte na pět minut vařit 100 g zmražených jahod a 1 lžíci agávového sirupu. Rozmixujete a toto jahodové ‚pyré‘ zamícháte do mléka dříve, než naplníte kelímky.
Jogurtovač: Severin JG 3516, 640 Kč; Bravo, 871 Kč

Zmrzlinovač

Proč si ho pořídit: Zmrzliny v obchodě mají vysoký obsah cukrů a tuků. Se zmrzlinovačem na to vyzrajete.
Základní recept: 1 kg ovoce nakrájeného na kousky (jahody, maliny, meloun, broskve…), lžíci citronové šťávy, 15 cl vody a 10 cl agávového sirupu vařte v kastrolu na mírném ohni 15 minut. Když směs začne vypadat jako marmeláda, rozmixujte ji a dejte vychladit. Přidejte 200 g bílého jogurtu, smíchejte a všechno dejte na 2 hodiny do chladničky. Tuto ‚zmrzlinu‘ pak dejte do zmrzlinovače a zapněte dle instrukcí.
Tip: Nebudete-li mít agávový sirup, vezměte hroznový cukr. Ale pozor, sladí více než bílý!
Zmrzlinovač: ICK 8500, Delonghi, 9990 Kč (www.delonghi.cz); Singer-Ariete 645 Disney, 1390 Kč

Ponorný mixér

Proč si ho pořídit: Když začneme jídlo rozmixovanou zeleninovou polévkou, snížíme kalorický příjem přibližně o 20 %. Za rok zhubneme několik kil a nebude nás to stát žádné úsilí…
Základní recept: Osmažte nasekanou cibulku na lžíci olivového oleje. Přidejte 3 pórky a 3 mrkve nakrájené na kousky a všechno 3 minuty duste. Zalijte litrem vody. Přidejte jednu velkou cuketu nakrájenou na kousky a 2 kostky masového vývaru. Vařte 10 minut v tlakovém hrnci a pak rozmixujte s 20 cl mléka. Osolte a opepřete. Stejně tak můžete připravit polévku z dýně, rajčat, lilků nebo cukety.
Tip: Abyste si více pochutnali, nechte v polévce vždy nějaké kousky zeleniny nebo přidejte nudle, kousky kuřete nebo ryby či kostičky opraženého chleba.
Ponorný mixér: Philips HR 1372, 1944 Kč; Braun MR 4050 HC, 1490 Kč