REKLAMA
REKLAMA

Mužům vstup zakázán

Spousta žen se ve sportovních centrech bez mužů cítí příjemněji. Nemusíte se stydět, že jste při cvičení rudé a udýchané, ani že sportovní oblečení nezakrývá nadbytečná kila, se kterými bojujete. Zároveň odpadají obavy, že upocený svalovec, který pohledem prověřuje vaše prsní svaly, každou chvíli zahájí nepříjemnou konverzaci. Nemusíte mít ani nepříjemné pocity z některých cviků – třeba posilování vnitřní strany stehen, při nichž je roztahujete přímo do tváře sportovce naproti.

Na druhé straně, pokud vám sportovní centrum připadá jako ideální místo k seznámení a ráda byste si v něm našla partnera, v čistě ženské posilovně jste na špatné adrese. Stejně jako tehdy, když se s muži ráda poměřujete.

Bez testosteronu ve vzduchu
Atmosféra ryze ženských fitcenter je doopravdy trochu jiná. To potvrzuje i osmadvacetiletá zubní laborantka Eva, která se právě v jednom z těch pražských chystá do šatny. „Myslím, že sem ženy chodí i proto, že tu nepotřebují drahé oblečky a že se bez mužů spíš uvolní. Smíšené posilovny taky často navštěvují hodně udržované dívky, a to ostatní někdy odradí – takové to kritické oko dokonalých žen a dokonalých mužů.“ To ale neznamená, že byste o sebe v ženském fitcentru měla pečovat méně. Možná se v něm ale víc soustředíte na samotný sport. Osmadvacetiletá novinářka Patricie, která zrovna posiluje vnitřní stranu stehen, tento dojem potvrzuje. „Atmosféra je jiná: cítíš se uvolněně a nemusíš mít starosti, jak teď máš vlasy nebo jestli nejsi moc zpocená.“ Dodává, že její rozhodnutí navštěvovat posilovnu pro ženy ovlivnilo i to, že se necítí příjemně, když se na ni při cvičení dívají chlapi. „Nejsem velká sportovkyně a před holkama mi nevadí připadat si jako poleno, před klukama ale jo.“ Atmosféru ženské posilovny si nemůže vynachválit ani Eva, i když ji začala navštěvovat spíš kvůli kamarádce. „Připadám si spíš jako v ženském klubu, kde si i dobře popovídáme. Bez testosteronu ve vzduchu to zkrátka jde líp.“ Katka Vrbová, trenérka a majitelka fitness studia po ženy Twiggi, které nabízí i kurzy aerobiku a tance, připisuje odlišnou atmosféru i tomu, že jde o malý ‚klub‘. „Lidé se znají od vidění, a to hodně žen uvítá. Ně-které se ale ve smíšených posilovnách prostě necítí dobře.“ Ženy si podle ní na výhody výhradně ženského území rychle zvykly. „Když se nějaký muž objeví, třeba jde do sauny, jsou hned trochu ve střehu.“

Ženy na cvičení, páni do klubu?
Na první pohled to tedy vypadá jako dobrý nápad a vcelku bezproblémová záležitost. Fitcentra, kam mají muži vstup zakázán, ovšem nejsou všude přijímána bez výhrad. Konkurence mezi majiteli ženských a smíšených posiloven vedla v některých státech USA až k soudním sporům a k novým zákonům, které fungování klubů ‚jen pro někoho‘ vůbec umožnily. A diskuse, která tomu všemu předcházela, byla dost vyostřená. Podle těch, kteří s nimi nesouhlasí, jde o diskriminaci ve stylu prestižních škol jenom pro kluky nebo výhradně pro bílé. A nevadilo by pak ženám, že by nemohly vstoupit zase do pánského fitcentra, když je známo, že právě při sportu se zhusta uzavírají obchodní nebo politické dohody? Proti tomuto ‚separování‘ je i Johnnie Morris, členka texaského parlamentu, který sportovní centra jen pro ženy nedávno schválil. Pro časopis Milwaukee Journal Sentinel uvedla: „Měli jsme i parlamenty, ve kterých byli jen bílí muži – možná to pro ně bylo pohodlné, ale ne správné.“

Bez publika ani činku
V Čechách, kde funguje i mnoho jiných klubů či center určených jen příslušníkům jednoho pohlaví, se podobné obavy zatím neobjevily. „Nevidím v tom žádný problém. Myslím si, že fitcenter je dneska už tolik, že si každý vybere, co mu vyhovuje,“ tvrdí Eva, která pohodlí ‚ženského klubu‘ oceňuje. Podle Katky Vrbové se ale nedá očekávat jejich velký rozmach. „Hodně žen tuhle možnost uvítá, ale nemyslím si, že je poptávka extra velká a že by šlo o trend.“ Sama by proti posilovně určené naopak jen pro muže nic nemítala; a i když u nás oficiálně žádná neexistuje, v praxi je podle Katky ‚jen pro pány‘ dost fitcenter. „Řada ‚činkáren‘ to sice nemá v názvu, ale fungují tak, protože vlastně žádné vybavení pro ženy nemají.“ Příchozí si sice mohou vybrat ze spousty činek, ale chybějí tam například stroje na posilování vnitřní strany stehen či zadku.

Katka i Eva se shodují: nemusíme mít obavy, že by muži začali hromadně zřizovat sportovní centra, do kterých by ženy nepustili. „Muži se musí trochu předvádět a k tomu potřebují obecenstvo. A pak, nikdo mi nevymluví, že se do posilovny přece jenom nechodí i koukat,“ říkají.Ale není právě v tom ten kámen úrazu?

Kam vyrazit?
Pokud chcete cvičit jen mezi holkami, máme pro vás sedm tipů:

- Fitness Fortuna Klub pro ženy Vodičkova 30, Praha 1 tel. 221 416 565

- Fitness studio TWIGGI Školská 12, Praha 1 tel. 222 231 510

- Fitness studio TWIGGI Vítkova 6, Praha 8 tel. 224 819 525

- Fit Plus Relax Husova 2, Ostrava 1tel. 596 110 575, 737 253 253

- Fitcentrum Proměny Dlouhá 95c, Havířov tel. 259 410 185

- Posilovna a solárium pro ženy LUNA Komenského 219, Hranice tel. 604 752 618

- Gate Gym náměstí Míru 27, Mladá Boleslav tel. 777 014 402

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA