REKLAMA
REKLAMA

Vzhůru na kolečka!

Proč kolečkové brusle? Především kvůli zdraví. Na rozdíl od běhání, které silně zatěžuje klouby, je pohyb na kolečkových bruslích k tělu šetrnější. Spalujete při něm kalorie, ale neničíte si klouby. Jenže, po pravdě řečeno, jezdit pořád dokola městským parkem se některým lidem brzy omrzí. Jiní kvůli té představě dokonce ani nezačnou. Pro ně pro všechny je výbornou alternativou bruslařská turistika. Svištět desítky kilometrů třeba údolím řeky mezi skalami je úplně jiný požitek. Potřebujete k tomu ale stezku s hladkým asfaltem.

Česká republika
Poděbrady–Nymburk
Ve středních Čechách najdete nejdelší stezku mezi Nymburkem a Poděbrady. Vede po obou březích Labe. Začít můžete v kterémkoli z obou měst, vzdálenost mezi oběma mosty přes řeku je necelých osm kilometrů, takže celý okruh vyjde zhruba na 15 kilometrů. Stezka je to nenáročná, občas se sice setkáte s trochu horším povrchem, i tak je ale vhodná pro začátečníky. Najdete podél ní i stánky s občerstvením.

Šumava, Černý Kříž–Nová Pec
Velmi atraktivní je šumavská stezka z Černého Kříže do Nové Pece. Hladká asfaltka měří patnáct kilometrů a po většinu cesty jedete v příjemném chládku pod stromy. Na stezce se budete potkávat s cyklisty, nikoli však s auty. Pozor je třeba dát na vlak – stezka několikrát křižuje koleje. Svačinu s sebou, protože občerstvení cestou nepotkáte.

Děčín–Drážďany
Za skutečnou výzvu můžete považovat až stezku spojující Děčín s Drážďany. Cyklostezka využívaná i bruslaři měří celkem 60 kilometrů, čekají vás skvělé výhledy na malebné pískovcové skály v údolí Labe a také pár technických problémů mezi Bad Schandau a Königsteinem (přívoz), kopce a několik dlážděných silnic v Drážďanech. Začíná se v Dolním Žlebu. Nezapomeňte si vzít pas nebo občanský průkaz. Pokud se necítíte na celou trasu, můžete si vyzkoušet dvanáctikilometrový úsek z Dolního Žlebu do Bad Schandau.

Slovensko
Bratislava, Dunaj
Trasa vede z Bratislavy-Petržalky po břehu Dunaje až k hrázi vodního díla Gabčíkovo. Asfaltová stezka tvoří vlastně vrchol protipovodňových hrází. Jejich tvůrci měli prostoru nazbyt, místy tedy najdete vedle sebe dvě stezky s přehledným značením – jednu pro cyklisty, druhou pro bruslaře. U cesty stojí nejen spousta stánků s občerstvením, ale i půjčovna a servis bruslí.

Piešťany, přehradní nádrž Sĺňava
Krásnou přírodou vede 12 kilometrů dlouhá trasa z Piešťan kolem řeky Váh a přehrady Sĺňava. Cestou narazíte i na několik bufetů s občerstvením.

Rakousko
Kaprun–Weissbach
Tato stezka podél hřebenů Taurských Alp patří v Rakousku k nejznámějším. Dá se po ní najet až 60 kilometrů, vede po skvělém asfaltu. Kromě toho můžete využít i velké množství odboček směřujících k jiným cyklostezkám. Po cestě najdete spoustu hospůdek, bruslení můžete spojit také s koupáním v Zellském jezeře, s letním lyžováním na Kaprunu nebo horskou turistikou.

Podunajská cyklostezka
Na této trase vás čeká více než 100 kilometrů dokonalého a rovinatého asfaltu. Stezka lemuje oba břehy Dunaje a na etapy po ní můžete dojet ze Schlögenu až do Melku. Cestou vás čeká nádherné podunajské panorama lemované kláštery, zříceninami hradů, jezery či vinicemi.

Německo
Fläming Skate
Bruslařský ráj Fläming Skate najdete jižně od Berlína. Více než 100 kilometrů tras tu slouží bruslařům, cyklistům i vozíčkářům. Na hlavní cestu navazuje dalších 75 kilometrů vedlejších stezek. Tento sportovní labyrint přitahuje zájem místních lidí i turistů z celé Evropy. Nouzi zde nebudete mít o občerstvení ani ubytování. Asfalt je takřka dokonale hladký. Další informace najdete na www.flaeming-skate.de.

Bodamské jezero
Místo proslulé překrásnou krajinou leží na hranicích Švýcarska, Německa a Rakouska. Zdejší kraj je protkaný sítí asfaltových stezek, jejichž délka dosahuje desítek kilometrů. Proto je vhodné pořídit si k výletům mapu, nebo ještě lépe vyrazit se specializovanou cestovní kanceláří nebo průvodcem. Sportovní zájezdy na bruslích, a to nejen do Německa, pořádá například cestovní kancelář, kterou najdete na adrese www.ck-trip.cz. U Bodamského jezera je možné kempovat nebo najít bydlení v hotelu a pak už jen objevovat krásy okolí. K vyhlášeným cílům výletů patří například starobylá Kostnice či ostrov Reichenau – tam je ale lepší se na chvíli přezout do bot.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA