Zdraví novinky

Zkrocení zlého nehtu
Bývá jím nejčastěji ten na palci u nohy – to proto, že tlačí na postranní kožní valy. Buď ho máte širší, nebo nosíte moc úzké boty, či jste si zastřihla nehet do obloučku místo rovně. Pokud bolestivé a zarudlé otlaky hned neukonejšíte obklady s dezinfekčním Jodisolem, může se nehet zanítit. Hnisavé ložisko dokáže vyčistit jen chirurg. Jestliže nehet zlobí stále, máte přesto naději – bolestivé problémy jednou provždy vyřeší plastika nehtového lůžka. „V místním znecitlivění se nehet o jeden, dva milimetry zúží,“ vysvětluje Vlastimil Víšek, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu Praha 7. „Nohu s operovaným prstem lze zase normálně zatížit asi po měsíci.“ Pokud vás to utěší, tahle patálie trápí desetinu z nás, hlavně děti a mladé lidi.


Kýchat, ale dýchat!
Ne, klasické virové rýmy vás nezbaví nic. Nosní sprej Oxamet alespoň zmenší otok sliznice, a tak budete
moci lépe dýchat. A to už 10 minut poté, co účinnou látku použijete.

Inspirujte se u Finů
Máte dobrý důvod: právě Finsko vyhlásila Světová zdravotnická organizace nejzdravější zemí světa. Finové totiž radikálně změnili svůj tradiční jídelníček, nezanevřeli na pohyb a v 1,6 milionu saun si čistí pokožku, zbavují se bolesti, zlepšují dýchání i krevní oběh. Méně zkušeným ‚jižanům‘ doporučují:

● Před saunou moc nejezte ani nepijte alkohol.
● Vyjměte si kontaktní čočky.
● Určitě se vysprchujte, stačí teplou vodou.
● Buďte nazí.
● Zůstaňte v sauně jen tak dlouho, dokud vám to bude příjemné.
● Osprchujte se studenou vodou: teplotu můžete tréninkem postupně snižovat.
● Pijte průběžně hodně vody.
● Nechte si po sauně dost času na odpočinek – tělo se potřebuje vrátit ke své přirozené teplotě.


Dejte si akční drink
Syrovátka vzniká při výrobě sýra a tvarohu. Už v antickém Řecku byla považována za ,léčivou vodu‘. Nový nápoj Next Action obsahuje syrovátky až 40 procent. Má taky vysoký obsah vitaminů E, C a B, minerálů, jako jsou hořčík, fosfor a vápník. Zatím je jen citronovo-grapefrui­tový, ale chystají se i další příchutě. Dodá vám potřebnou energii, podporuje činnost střev a trávení.

Jídlo a zase jídlo
Sedmdesát osm procent obézních Američanů žije v bludu, že úspěch diety závisí na tom, co člověk jí. Vám ale řekneme pravdu: klíčové je, kolik toho jíte. Vzpomeňte si na to o Vánocích...

Alergie na partnera
Tu psychickou mívá před rozchodem kdekdo, jedna z dvaceti žen je ovšem alergická také na partnerovo sperma. Přesněji řečeno, na některý z proteinů, které obsahuje ona bělavá tekutina vylučovaná při ejakulaci. Jak se tato alergie projevuje? Prozradí ji usilovné svědění během i po pohlavním styku. Nejlepší obranou před ní je kondom. Nepomůže-li ten, pomůže gynekolog.

Něco na (trnoucí) zub
Stačí, když se napijete horkého čaje nebo si strčíte do pusy lžičku zmrzliny – a pak už jen sykáte, jak vás zničehonic rozbolí zuby. Ani když jenom trnou, to není nic příjemného. Nejspíš jste si odřeli sklovinu příliš tvrdým kartáčkem nebo máte obnažené krčky. Pokud je pomocí zrcátka odhalíte, neváhejte zamířit k zubaři. Jinak vyměňte kartáček za měkčí a vyzkoušejte účinek nové zubní pasty Colgate Sensitive pro zvláště citlivé zuby. Nachystejte si na ni 69,90 Kč.