Je orgasmus zbytečný?

Nedávno jsem při víkendovém čtení stohu časopisů narazila na titulek, který hlásal, že ženy vlastně orgasmus vůbec nepotřebují. Ledabyle jsem otočila stránku, když mi to konečně došlo. „Sakra, co je to za nesmysl?“ vrátila jsem se k ohmatanému časopisu a nedočkavě hltala každé slovo.

Když jsem se tomuto tématu začala věnovat důsledněji, narazila jsem i na další perly: Ženy orgasmus nepotřebují! (Blesk, 14. 8. 2004), K dokonalému milování ženy nutně vyvrcholení nepotřebují (www.novinky.cz, 16. 9. 2013), Ženy chtějí lásku, muži sex (www.maminka.cz, 11. 5. 2010), Je ženský orgasmus mýtus? (www.feministky.com, 15. 6. 2008), Ženský orgasmus: velká neznámá dnešní vědy (www.webmagazin.cz, 3. 4. 2012)… Když jsem pročítala články z poslední dekády, které na mě vyskočily po zadání slova orgasmus, narazila jsem na poselství dvojího typu. Jedno z nich nabízelo miliony fíglů na to, jak přivodit ten nejúžasnější orgasmus ve vesmíru i přilehlém okolí, a druhé pro změnu tvrdilo, že ženy orgasmus opravdu nepotřebují.
Připadalo mi to, jako kdyby někdo tvrdil, že bez lásky se dá žít. Jasně že dá. Celý život můžete úplně v klidu proplácat odnikud nikam. Být sám, nevázat se, nemít zázemí a nic nevytvořit. Ale proč, když přece MŮŽETE mít všechno, po čem toužíte? Myslím, že v sexu to platí úplně stejně. Když si ho opravdu chcete užít, potřebujete k tomu orgasmus. Magický okamžik, díky kterému pochopíte, co je to maximum a jak to vypadá, když se na pár vteřin zastaví svět, nebo se dokonce odehrává přímo ve vás.

Fakta to řeknou za vás
Hana Brožová v roce 2011 napsala bakalářskou práci s názvem Kvalita pohlavního života studentek VŠ. Studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v rámci svého výzkumu zjistila, že podle tamějších studentek  je v kvalitě sexuálního života nejdůležitější: stálý milující a tolerantní partner (42 %), vzájemná komunikace a vyjádření potřeb (34 %) a pouhopouhých 10 % respondentek odpovědělo, že schopnost dosáhnout orgasmu. Deset procent??? Pardon?! Haló, vidím dobře?
Když jsem si udělala soukromý průzkum mezi svými kamarádkami, divila jsem se, kolik z nich  údajně orgasmus nepotřebuje. Tedy aspoň to přesvědčivě tvrdily… Třeba třicetiletá Kamila. Do svých pětadvacátých narozenin orgasmus nikdy neměla. „Připadala jsem si, že pátrám po yettim, který údajně existuje, ale nikdo ho nikdy neviděl,“ říkala mi kdysi. Nikdy ho nezažila, proto jej nikdy nepostrádala. „Poprvé jsem ho zažila, až když jsem změnila partnera. Najednou se to stalo, a já si začala milování užívat úplně jinak,“ dodává. Paradoxně však ani poté orgasmus nepovažuje za něco, čím musí skončit každé milování. Je to jen jakýsi příjemný bonus navíc…

Celý článek si přečtete v tištěné ELLE na str. 92–94.

EBC promo