Rovnost v posteli? Nikdy! Díl 3.

Možná proto, že toho porozumění a rovnoprávnosti je příliš.

Dneska velím já
Podobně jako Kamila dávají české ženy podle sexuologů obecně přednost sexuálním vztahům, v nichž hrají dominantní roli muži. To ovšem neznamená, že by toužily po absolutní podřízenosti, latexu a bičíku. Dominance má spoustu odstínů – někdo ji vnímá už v určitých polohách (kdo je nahoře a dole), jiný v tom, že mu dá partner najevo, jak moc něco chce.

Nemohu si v této souvislosti nevzpomenout na to, co mi jednou řekla kamarádka Lucie: „Muž, který ti dá najevo, že o jeho touze se nediskutuje a že tě chce tady a teď, a nikoli, až vyklidíš myčku, je neodolatelný – tedy pokud ho taky chceš a cítíš přitom stejnou vášeň.“

Touha po určité mužské nadvládě přitom může vycházet už ze samotné mužské a ženské konstituce. „Objem mužského těla, které mám nad sebou, a pocit, že jsem menší, křehčí, zranitelnější, to je něco úžasného,“ řekla mi nedávno jedna kolegyně (a druhá, která nás poslouchala, to ihned potvrdila). Mohlo by se tak zdát, že ženy touží mít doma bezohledného dobyvatele, podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny je to ale složitější: dominantního ‚grázlíka‘, který bude pánem situace, upřednostňují ženProxy-Connection: keep-alive Cache-Control: max-age=0 spíše tehdy, hledají-li příležitostný sex. „K dlouhodobějším vztahům si vybírají opačný typ – ohleduplného pozorného milence, který ženu ochrání a plní její přání. Záleží tedy zřejmě na tom: jak, kdy a s kým,“ vysvětluje Zvěřina.

Navíc to, že absolutní rovnost nemá v posteli místo, neznamená, že by všechny ženy měly automaticky zaujmout pozici bezbranné submisivní krásky, která sice umí rozhodovat o mezinárodních obchodech či právních kauzách, ale v posteli se všemu podřídí. Role se samozřejmě dají střídat podle chuti či nálady. „Baví mě, pokud v posteli můžeme dokazovat svoji sílu a schopnosti. Jednou si muže podrobit, a příště si to klidně vyměnit… Konvencí je dost všude okolo, tak proč je tahat i do sexu?“ řekla mi při našem rozhovoru ještě Alena. Sex by měl být především hrou, při jejímž průběhu si můžete vyzkoušet, co se vám zamane. Vášeň, která se na nic neohlíží, i něžné rozmazlování. „Tady nejsou žádná pravidla. Navíc se tyto role v průběhu života mění. Jak role společenské, tak ty milenecké. Kdo se od puberty miloval a miluje jen jedním způsobem, je poměrně fádním milencem nebo milenkou,“ vysvětluje sexuolog Trojan.

Touha po vášni
Co by si tedy měla počít moje kamarádka Soňa, která nechce přijít o svůj spokojený vztah, ale zároveň ji její sexuální život spíš ubíjí, než aby ji nabíjel energií? Podle odborníků by měla svému příteli o svých pocitech říct, byť to možná zpočátku nebude jednoduché. A začít si znovu v posteli hrát. Nebo si jednoduše vzít, co chce, nedokáže-li si to vzít její přítel. Jediným vodítkem k dobrému sexu totiž i nadále zůstává realizování svých představ a prosazování svého ega. „Přílišná péče o druhého potlačuje vlastní touhu. Ta totiž není výsledkem žádného demokratického návrhu, ale pramení ze vzrušení, síly a agresivity,“ dodává psycholožka Esther Perel.

TEXT: ANNA HUBÍNKOVÁ

EBC promo