Sex je náš…

Milostné hrátky mají kromě známých pozitiv i mnoho dalších účinků na lidské zdraví. Výzkumy pravidelně ukazují, že pravidelný a uspokojivý sexuální život s sebou přináší řadu benefitů. Jaké to jsou?

1. Léčí bolesti hlavy
Bolest hlavy je známá výmluva, když se jednomu nechce. Věděli jste ale, že sex může naopak s bolestí hlavy pomoci? Nejen pokud trpíte dlouhodobými migrénami, ale i při krátkodobé bolesti může být sex lékem. Zvyšuje totiž hladinu hormonu oxytocinu, což vede k tvorbě endorfinu, který způsobuje dobrou náladu a pocit štěstí a má i schopnost potlačit bolest.

2. Zvyšuje imunitu
Máte-li sex aspoň dvakrát týdně, zvyšuje se ve vašem těle tvorba imunoglobulinů A až o 30 %. Imunoglobulin je protein, který jako součást imunitního systému hledá a zneškodňuje cizí objekty – viry a bakterie –, které ohrožují naše tělo. 

3. Zlepšuje čich
Po sexu se do těla vyloučí velké množství hormonu prolaktinu, který podpoří vývoj nových olfaktorických buněk v mozku.

4. Pomáhá s hubnutím
Při milování člověk spálí zhruba stejné množství kalorií jako při čtvrthodinovém běhu na běžícím pásu nebo při půlhodinovém plavání v bazénu. Počítá se už i líbání – polibek vám pomůže spálit kolem 90 kcal. Sex vám také pomůže posílit svaly hýždí, rukou, pánve a boků. „Sex je vhodný jako cvičení,“ říká doktorka Laura Berman, profesorka gynekologie a psychiatrie na Feinbergově lékařské fakultě při Northwestern University v Chicagu. „Zvýší vám srdeční činnost na aerobní spalovací hladinu i v případě, že neprovádíte žádné akrobatické kousky.“

5. Zlepšuje fungování močového měchýře
Při pohlavním styku dochází k posilování svalů pánevního dna, které ovládají průtok moči. Milování vám umožní vyhnout se různým nemocem, jako je zánět močového měchýře.

6. Udržuje mládí
S přibývajícím věkem se v těle vytváří méně hormonů než dřív. Jedním z nich je estrogen, jehož hladina právě při sexu stoupá. Estrogeny mají pozitivní vliv na stav cév a kůže, chrání před srdečními chorobami, snižují řídnutí kostí, a působí tak proti osteoporóze.

EBC promo