21 tajných adres

1 . Paříž Hotel du Nord
S konceptem útulného hotelu s domáckou atmosférou přišli majitelé populárního nočního klubu Man Ray. V Hotelu du Nord najdete police plné knížek, jednoduché interiéry s dřevěnými podlahami a nabídku čerstvých lahůdek francouzské kuchyně. Hotelová restaurace se díky tomu záhy stala hitem mezi lidmi z módní branže. O oblasti, kde se hotel nachází, Pařížané mluví jako o ,nové Marais‘, čtvrti, kam chodí všichni, co v tomhle oboru něco znamenají.
102 quai de Jemmapes, tel. +33 140 40 78 78, www.hoteldunord.org

2. Londýn Sketch
Kdybyste měla strávit pouze jeden den v metropoli na Temži a chtěla byste vidět ukázku londýnského glamouru, zajděte do čtvrti Mayfair. Právě tam se nachází několikapatrová budova, která nese jméno Sketch. Uvnitř je galerie moderního umění, bistro a restaurace oceněná třemi hvězdami Michelin, bar a také taneční klub. Interiér je ve stylu moderní baroko, ukázku najdete na www.sketch.uk.com, 9 Conduit St, London W1S, tel. +44 870 777 44 88

3. Londýn Haji & White
Ve východním Londýně poblíž Brick Lane je obchod, ve kterém najdete ty nejlepší bytové doplňky ve městě. Otevřený je jen pár týdnů, a už slaví velké uspěchy. Vše, co v něm najdete, se vejde do kufru, specializuje se zejména na barevnou keramiku v retrostylu. Také se tu pořádají minivýstavy nadějných malířů a sochařů.
53 Fashion St., tel. +44 207 377 93 19,
www.hajiandwhite.com

4. Formentera, Španělsko Las Banderas
Malý ostrůvek ve Středozemním moři atmosférou připomíná Ibizu před třiceti lety. A to je dělí pouze 25 minut plavby lodí. Nejlepší místo, kde si užívat, je nepochybně Las Banderas, ubytovací zařízení s pouze šesti bungalovy zažízenými v bohémském stylu a restaurací s lehátky přímo u oceánu.
Las Banderas, Playa Mitjorn, Formentera,
tel. +34 609 577 417

5. Cabo San Lucas, Mexiko Cabo Surf Hotel
V pobřežní oblasti Mexika, zaplněné obrovskými hotelovými komplexy a golfovými hřišti, působí Cabo Surf Hotel jako zjevení. Idylické, klidné místo připomíná atmosférou surfařský ráj, který tady byl v 70. letech. Dají se zde pronajmout surfařská prkna, klouzání na vlnách vyučuje legendární Mike ,Ironman‘ Doyle.
Playa Acapulquito, KM 28, tel. +52 624 142 2666,
www.cabosurfhotel.com

6. Praha, Česká republika Modernista
Ve funkcionalistické budově nedaleko Betlémského náměstí najdete sbírku pokladů. Dobový nábytek od českých designérů (např. chaise longue od architekta Adolfa Loose ze 30. let) je sice náporem na peněženku, podobný byste ale ve světě marně hledali. Unikátní jsou i reprodukce objektů od slavných kubistů jako Pavel Janák nebo Josef Gočár.
Konviktská 5, tel. 222 220 113,
www.modernista.cz

7. Tokio Little Soul Café
Tokijskou čtvrť Shimo-Kitazawa, plnou zeleně a mladých lidí na kolech, turisté zatím neobjevili snad jen zázrakem. Právě zde se nachází klidná kavárna vyhrazená k posezení všem milovníkům soulové muziky. Majitel vám nejenom namíchá některý z úžasných koktejlů k pití, ale také skvělý koktejl hudební. Za barem má totiž své místo kolekce 11 tisíc (!) raritních soulových desek.
Taisei Bldg., 2. patro, Kitazawa 3-20-2,
tel. +813 5454 9800

8. Turín, Itálie Gelateria Grom
Milovníci zmrzliny se do této gelaterie hrnou v davech, podobně jako se valí milovníci italské kuchyně do turínského River Café. Zdejší sorbetti a gelati se připravují z nejčerstvějších ingrediencí, které majitelé shánějí po celé Itálii. Kupříkladu lískové oříšky pocházejí ze zelených kopců oblasti Langhe na severu, pistácie jsou ze Sicílie, mléko na zmrzlinu je z alpské oblasti a voda do sorbetů se dováží z pohoří San Bernardo mezi Francií a Itálií. Co z toho plyne? Jednou si zdejších dobrot líznete, a budete se cítit jako v nebi.
Piazza Paleocapa, Pietro, 1D, tel. +39 11 511 9067

9. Goa, India Purple Valley Yoga Retreat
Není to žádný pětihvězdičkový hotel (ty jsou nedaleko a jsou plné celebrit), ale uspokojení, které tady najdete, se blíží nirváně. Zde se potkávají milovníci jógy z celého světa. Kouzelné místo má vlastní tropickou zahradu, ve které po stromech skotačí opice a mezi větvemi jsou pověšené houpací sítě k odpočinku. Dny se zde tráví procvičováním pozic Aštanga jógy, masážemi nebo opalováním na nedaleké pláži.
142 Bairo Alto, Assagao, tel. +91 832 2268 364,
www.yogagoa.com

10. Champaign, Illinois, USA Carries Fabulous to Funky
Tohle místo si američtí módní stylisté a interiéroví návrháři střeží v přísném utajení. Uvnitř viktoriánské budovy na ploše více než tisíc metrů čtverečních se nachází ráj secondhandových hrabalů. Co zde najdete? Originální šaty z 20. let, nábytek z let padesátých a ještě o něco starší šperky za neuvěřitelně nízké ceny. Oči vám z toho budou přecházet.
204 N. Neil St., tel. +217 352 3231

11. Řím, Itálie Galleria Lorcan O’Neill
Současné umění zažívá v Římě nebývalou renesanci. Od konce sedmdesátých let o něj nebyl takový zájem. Přízeň zákazníků využil Lorcan O’Neill, známý londýnský obchodník s uměním s pověstným čichem na mladé talenty. Jeho galerie ve čtvrti Travestere hostí výstavy umělců jako Tracey Emin, Manfredi Beninati či Luigi Ontani. Zdejší vernisáže, na které obvykle dorazí všichni důležití na svých vespách, jsou ve městě pojmem.
Via Orti D’Alibert, 1/E,
tel. +39 06 68 89 29 80

12. Key West, Florida, USA Sandy’s Café
Nejkubánštější kavárna mimo Havanu, ve které vám naservírují café con leche a horké cubano sendviče. Nejlepší je přijít sem brzo ráno, usadit se na sluncem zalitou lavičku před kavárnou a usrkávat silný kávový elixír, zatímco se kolem vás budou na kolech do práce hnát místní, neuvěřitelně pohlední Kubánci.
1026 White St., tel. +305 295 0159

13. Toronto Ydessa Hendeles Art Foundation
Na jedné z ospalých torontských ulic, v prostorách bývalé továrny na výrobu uniform, se zcela nečekaně nachází jedna z nejlepších soukromých galerií v Kanadě. Sběratelka a kurátorka Ydessa Hendeles zde vystavuje sochy, instalace a videa od takových uměleckých hvězd jako Paul McCarthy, Diane Arbus nebo Jenny Holzer.
778 King St. West, tel. +416 413 9400

14. Punta del Este, Uruguay Posada Del Piedra
Šest bungalovů posazených na kopci nad přímořskými městečky La Barra a Jose Ignacio nabízí originálně zařízené interiéry. Jeden z nich je třeba vzpomínkou na časy, které Rolling Stones strávili v Marakéši. Majitelka Dolores de Algaza kdysi pracovala v módním byznysu, a tak ví, co si lidé, kteří dbají na módu, přejí. Díky tomu se jí povedlo vytvořit místo s unikátní, téměř magickou atmosférou.
Ruta 10 Km 166 1/2, tel. +598 42 77 41 26,
www.posadadepiedra.com

15. Buenos Aires Milion
Milion se ukrývá za kamennou fasádou elegantního městského domu ze začátku minulého století. Do této kavárny a baru chodí hlavně mladí nóbl Argentinci, aby si poslechli remixy tanga a popili skleničku malbecu.

Majitelé neměli peníze na kompletní renovaci, ale situaci vyřešili brilantně. Na zdi pověsili velkoplošná plátna zdejších umělců. Nejlepší místo na dlouhý oběd v jihoamerickém stylu je dvorek lemovaný stromy v zadní části kavárny.
Paraná 1048, tel. +54 11 4815 9925

16. HongKong Cat Street Market
Rájem pro všechny milovníky bleších trhů je dlouhá ulice ukrytá ve staré západní čtvrti. Lemují ji stánky a obchody plné starožitných unikátů a kuriózních objektů. Najdete zde ­cokoli od tradiční porcelánové sady z dob dynastie Ming až po originální oblečky na kung-fu. Nezapomeňte smlouvat o cenách!
Cat Street, Hongkong

17. Los Angeles Tableart
Budete-li v L. A. a zatoužíte přinést si domů něco skutečně výjimečného, zajděte do TableArt. Je to jedno z mála míst v USA, kde se ještě dnes dají koupit klasické porcelánové servisy od amerických výrobců jako Meissen, Nymphenburg nebo KPM. Bude vás to stát majlant, ale v Evropě nic podobného neseženete.
7977 Melrose Ave., tel. +323 653 8278,
www.tartontheweb.com

18. Barcelona Sandwich & Friends
Doménou této populární kavárny jsou originální design od katalánského architekta Francesca Ponse a velkoplošná ilustrace od slavného španělského ilustrátora Jordi Labandi. Místní ji mají v oblibě kvůli padesáti druhům sendvičů, které zde podávají až do jedné hodiny ranní.
Passeig del Born 27, tel. +93 310 0786

19. New York City Thor
Kurt Gutenbrunner je momentálně nejpopulárnější newyorský šefkuchař. Jeho vyhlášenou kuchyni můžete ochutnat v restauraci Thor v Hotel on Rivington na Lower East Side. Otevírá se v těchto dnech a interiér včetně židlí, stolů, světel a sedm metrů vysokého skleněného stropu je dílem nizozemské designérské hvězdy Marcela Wanderse.
107 Rivington St., tel. +212 475 2600

20. Bangkok Sexylittlebeach
Bývalá modelka, dnes módní návrhářka Rai Von Bueren si otevřela luxusní butik v přední části svého ateliéru. Pokud budete mít štěstí, nabídne vám posezení u čaje v zahradě s bazénem. Populární osobnosti, které zrovna tráví v Thajsku dovolenou, si sem s oblibou chodí kupovat thajské rybářské kalhoty z vyšívaného saténu.
126 Sukhumvit Soi 23, tel. +66 2294 1223

21. Las Vegas Beauty Bar
Když se budete chtít vyhnout načančaným kočičkám typu Paris Hilton a chladným minimalistickým interiérům podél slavného Stripu, zajděte do Beauty Baru. Po L. A., San Franciscu a N. Y. C. je Vegas čtvrtým americkým městem, kde se bar s interiérem ve stylu padesátých let otevřel. Místo sedaček zde mají napodobeniny tehdejších kadeřnických křesel, a to i se sušáky na vlasy. A taky sem rád chodí Elvis.
517 Fremont St., tel. +702 598 1965